Diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sa iti traiasca achizitia si la mai multe aburoase :D
Sti cum se zice "Lucrul bun se vede la 9 luni' asa ca iti doresc sa ai un partener pentru modelism si sa il educi de mic in spiritul trenulismului ca o sa iti prind bine mai tirziu cind creste :wink:
 
Acum ca am intregit garnitura de Hecht-uri vreau sa pun cuple scurte, dar de care?
Fleischmann sau Piko?
Astept niste pareri...
 
Roco!
piko sunt ptr cuplari permanente
fleischmann,ca sa le cuplezi trebuie sa le izbesti tare de tot pe cand cele de la Roco
se cupleaza suav,kiar si la viteza mica,de manevra,a locomotivei,in plus daca te
uiti intre tampoane,cuplele imita furtunele....
 
asta nu stiu.in fata fac. de drept,pe kogalniceanu era un magazin unde gaseai si
Roco,insa uita-te pe la alte magazine,poate gasesti mai eftin(trenulete.ro,
minitechnik.ro)
 
Pana una alta am mai construit niste maruntisuri, greu cu degetelele mele de pianist...

DSCF5379.jpg


DSCF5378.jpg


DSCF5376.jpg
 
Dupa ce am achizitionat si ultimul macaz am reusit sa termin partea "la sol" a dioramei. Terminat adica aranjat liniile...

Vedere de ansamblu
DSCF5382.jpg


Gara cu 3 linii si inca 3 linii moarte
DSCF5381.jpg


Partea de depozite, descarcare etc
DSCF5383.jpg


Triajul din spatele garii unde vor stationa 3 loco de manevra pentru schimbarea garniturilor
DSCF5384.jpg


Linia care urca de fapt...coboara. Urcarea va fi linia cea mai din stanga, va face un oval deasupra dioramei si va cobori cam in curba dar n-am ce-i face.
DSCF5385.jpg
 
Intai de toate multumesc celor care m-au sfatuit in legatura cu alegerea cuplelor scurte si celui care mi le-a dat ( se stie el ).

Trebuie sa spun ca nu ma asteptam sa-mi placa asa mult cum stau vagoanele...

DSCF5391.jpg


Chiar si Thunderbox-urile arata excelent

DSCF5394.jpg


Am incercat sa fac din Forex o portcupla, a iesit bine in sensul ca e functionala dar a fost chinuitor...

inainte de vopsire

port1.jpg


si dupa ce a facut cunostinta cu un marker negru

port2.jpg


@LDH
Ce fac? Continui la taiat de forex sau rezolvam cu portcuplele cum am vorbit?
Astept
 
Am inceput "suspendata", greu la taiat forex de 5...

DSCF5429.jpg


In pauze de taiat am umblat la E69 si i-am pus lumini.

DSCF5433.jpg


DSCF5432.jpg


Urmeaza(cand o sa mai cumpar sina) sa termin suspendata si sa ma apuc de picioarele de pod. Si printre picaturi umblam si la cealalta E69...