Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Azi fiind mare sarbatoare, in Imperiu nu se lucreaza. Totusi am facut o mica excursie in Big Berceni in cautarea unei mandrine de 1 mm. Excursia nu s-a terminat cu un rezultat bun in aceasta zona, caci, cu fiecare taraba lasata in urma, speranta mea sa gasesc cele cautate, scadea tot mai mult, iar pe la jumatatea targului un vanzator ambulant ( care s-a oferit sa-mi ofere o mandrina de un milimetru pt bormasina Boch la un pret promotional ) i-a pus capac de tot : Nu ai sanse sa gasesti asa ceva pe aici. :(
Asa ca m-am intors in Bricolage. Si din nou rog pe Dumnezeu sa dea sanatate lui mister Bricolage, oricare ar fi el. Aici am gasit si un set de mandrine de la 1 mm pana la 3 mm care se potrivesc perfect la ustensila achizitionata ieri de la rally, pe langa asta am gasit si freza de 1 mm plus doua surubelnite dragute pt suruburile cu care voi fixa sinele. E adevarat ca am lasat vreo 60 de RON pe acolo, dar a meritat din plin. :D
 
@ cosmin

Incerc sa-ti explic prin cateva imagini. Scuze pt calitatea lor, sunt facute cu telefonul.

Aceasta este o mandrina





Aceasta se fixeaza in varful bormasinii



Apoi se insurubeaza cu un capac de fier sau de plastic pana strange in dintii ei freza pe care ai ales-o



Iar acesta este setul de mandrine luat din bricolage

 
Iata ce am realizat azi.

Am prins prima linie cu terasament de placajul OSB. Imi place cum arata si cred ca va fi superb la sfarsit. Am bagat suruburile fara sa mai fac gaurele cu bormasina. A mers perfect si fara probleme, iar sina este teapana. Am bagat suruburi in toate gaurile, cate trei de sina. ca sa fiu mai sigur.





Apoi am montat becurile pentru iluminarea cladirii garii. Imi mai trebuie un bec si cateva materiale pe care le voi lua de la rally saptamana viitoare.



 
M-a costat 85 RON cu o mica reducere. Rally cerea un pic mai mult pe ea, in sensul acesta el poate sa ofere mai multe informatii. Chestia cu turatia nu prea stiu sa spun. Are un buton din care o reglezi. Contine un pachetel cu tot felul de ustensile: piatra de polizat, 6 discuri de smirghel, 8 discuri de retezat, 1 disc abraziv, 5 benzi abrazive, 1 freza, 1 varf de gravat, 1 burghiu, perie, piatra de ascutit. Si se mai pot adauga si altele cumparate separat asa cum am facut eu ieri in bricolage.
Are un suport de fixare pe masa de lucru pt usurarea muncii. Oricum, e utila in casa omului.
 
Cine poate sa-mi spuna si mie cu ce pot lipi pietrisul de placaj? Daca pun aracet simplu peste el, nu cred ca va iesi ceva bun.
 
lupul_alb a spus:
Cine poate sa-mi spuna si mie cu ce pot lipi pietrisul de placaj? Daca pun aracet simplu peste el, nu cred ca va iesi ceva bun.

Ba exact asa trebuie sa faci doar ca diluezi aracetul (aracet pentru parchet nu pentru zugravit sau rufe :D ) in proportie de 2/3 apa/aracet si adaugi o picatura de detergent lichid.

Poti "intinde" solutia cu pensula dar grija mare sa nu "smangalesti" sinele dar cel mai bine este cu o siringa cu un ac de diametru mai mare.
Ai pus aracetul, ai pus pietrisul si dupa picuri cu siringa aracet peste pietris.
Cam asata ar fi.
Mult mai detaliata tehnologia la "Diorama de la Cluj'
 
Salutare,
Din ciclul poze care ne inspira:
http://www.marklinfan.net/massicciata.htm
 
pai asa vreau sa fac si eu, gam. m-a luminat putin LDH. pun doua parti apa, o parte aracet si putin detergent lichid. folosesc o siringa, o pensula si vad ce iese.
 
Fa o proba pe o bucata de 231 prinsa de un carton si pe urma treci la terasament.
Bine ar fi, daca iti place, ca inainte de a pune pietrisul sa vopsesti sinele pe laterale si in dreptul tirfoanelor (bolturile de fixare pe traverse) cu ruginiu.
Arata foarte realist si o sa iti placa.
Se vopseste si la pensula daca nu ai aerograf.

Bafta!
 
inca una
inainte de a pune aracetul peste pietris e bine sa umezesti pitrisul cu apa cu un
pulverizator,gen recipientul ala de spalat geamuri,aracetul astfel are priza mai
buna
 
Ieri de dimineata m-am urcat intr-o sageata si am calatorit pana la Sibiu. Sibiul mi-este foarte drag. Am copilarit trei ani acolo si-mi era drag sa revad strazile vechi din care mai pastram cateva franturi de amintiri.

Cateva poze facute pe drum din automotor si prin fereastra automotorului, dar si poze din Sibiu, atat cat am putut sa fur si inca a mai ramas mult de imortalizat din acest oras superb.

http://s182.photobucket.com/albums/x105/lupul_alb_photos/Sibiu%20-%201%20septembrie%202007/
 
sau acesta, ca sa fie mai usor

IMG_2190.jpg
 
Scuze ca va contrazic !! :evil:
Se diluaza aracetul, se face o baltoaca cu grosimea de pana la 1mm in locurile in care vrei pietris.
Se toarna pietrisul morman, 3-4 mm grosime , asa cum vine din punga, neumezit si se taseaza fin cu degetul.
Dupa 24 de ore se aspira surplusul, (se poate recupera) .
De ce asa ? Fiindca isi pastreaza aspectul de bob cu bob, nu arata ca o masa compacta, chiar estetic, se apropie de cum arata terasamentul NOCH .
Nu stiu de picatura de detergent, rolul acesteia, nu am probat.
Chiar si asa, cum scria LDH, intai faci probe pe o bucata de sina separata.
In plus, daca se pune pietris pe langa terasament, poti pune in acesta si ceva granule, fire de iarba , dar ff putine.
Si nu in ultimul rand, fa probe cu ambele metode si vezi care te aranjeaza :roll:
dar zi-ne si noua. ;-)
rally