Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si noi foloseam acel adeziv pana ne-am dat seama ca aracetul clasic (ideal Moment) e mult mai bun si ajunge la mult mai mult polistiren. Oricum trebuie sa cumperi pt pietrish iarba si alte lipituri. Nu are rost sa dau 10 RON pe o cutie de adeziv pt polistiren. In plus parca lipeste mai bine aracetuL
Despre pante , uita0te la diorama de la cj pe la inceputuri cand le-am facut si noi..poate te inspiri
 
Am ales aracetul moment. M-am dus in jurul casei si am gasit tubuletul acesta la 5 RON. Cica e prelandez. Am sa caut sa gasesc o cantitate mai mare.





E bun?
 
lupul_alb a spus:
Am ales aracetul moment. M-am dus in jurul casei si am gasit tubuletul acesta la 5 RON. Cica e prelandez. Am sa caut sa gasesc o cantitate mai mare.





E bun?

Pai aracetul nu prea are nimic in comun cu prelandezul ,aracetul putind fi diluat cu apa iar prelandezul se poate subtia doar cu un diluant special ,totusi fa o proba si vezi rezultatul ,daca nu esti multumit poti cumpara aracet si faci la fel proba si vezi care este rezultatul .
 
Iar nu intrebi inainte :)
Oricum ce ai luat acuma o sa-ti foloseasca la macheta la lipit una alta (de ex poti lipii sinele ca e nevoie, bucati d elemn). In nici un caz nu se foloseste pt polistiren pentru ca efectiv il topeste. Fa o proba, pune un picur si sa vezi cum se topeste.
Deci partea buna e ca nu sunt bani aruncati . Partea rea e ca nu despre asta e vorba, e vorba de Adeziv de tip aracet (in general pentru parchet laminat) pentru lemn. Este un bidon de plastic de 1 L
 
@ ionut

ai dreptate. nu e bun pt polistiren. am vrut sa lipesc cu el si mi-a facut santuri. asa ca am lipit cu aracetul pe care il aveam deja in dotare si cand mai ajung in bricolage am sa caut aracet moment. desigur ca-mi va fi folositor la altele chestia pe care am luat-o azi.
totusi, nu inteleg ceva. de ce sa lipesc sinele? daca le prind cu cuie de la rally nu ajunge? daca pun aracet sau altceva pe terasament am inteles ca se strica.
 
Noi in multe locuri, mai ales unde aveam linie flexibila (am inteles ca nu-i cazul tau) prindeam sina in suruburi si pe urma turnam din loc in loc intre traverse prenadez de asta (apropo e super bun pt pluta) . Dupa aia se pune pietrishul si se pot scoate suruburile. Daca nu puneam si de asta riscam sa nu fie destul lipitura facuta din aracetul pt terasament si sa se miste linia. In plus este elastic asa ca nu sunt probleme cu sunetul.
 
La stadiu in care esti tu nu ar strica sa parcurgi un pic thredul cu diorama de la cluj mai ales pe la inceput. Tot ce am am povestit cred ca gasesti acolo
 
Azi am lipit cele trei placi de polistiren si o placa de OSB de 8 mm peste ele, cu aracet. Aici am gandit sa ridic gara. Am asezat liniile si cladirea temporar. Inca mai am de munca. Mai astept doua macaze.



 
de ce ai inaltat gara?de obicei inalti linile care vrei sa le treci peste altele.acum
daca vrei sa treci vreo linie peste alta care vine din gara trebuie s-o cobori
alta buba,grea de tot,de fapt kiar are greutate.ai pus placa de OSB,peste ea ai lipit
polistiren si apoi alta placa de OSB,deci prima placa este inutila in cazul asta,mai
bine placa pe care ai gara o punei deja la inaltimea la are se afla sprijinindu-se pe
niste suporti direct pe rama pe care ai facut-o,evitand astfel greutatea excesiva
 
@ cosmin

de ce sa trec o linie pe sub cea care vine din gara?? nu am in plan asa ceva. din contra, a treia linie de la peron se va inalta un pic si va trece la un momentdat peste celelalte linii.
 
Auuuu Lupane !!! Problema e alta... panta de urcare a garniturilor in gara. La inaltimea care o ai , te sfatuiesc sa faci o rampa din polistiren si apoi probe, de urcare a garniturilor, io prevad peste un metru lungime la rampa, sau inalti tot peisajul pe margini, inalti si tunelul etc... ;-)
 
cam asta e ideea. pe margini inalt tot peisajul; tunelele, tot. deci garniturile nu urca in gara.
 
in cazul asta nu era nevoie sa inalti gara. :-? nu?
ia gandeste-te,la ce vrei sa faci efectul era acelasi daca lasai gara jos
 
si daca inalti peisajul pe margini ce faci cu mijlocul?relieful o sa para ca un crater si
okiul n-o sa aiba acces la toate detaliile.ideea e sa faci partea din mijloc mai inalta
astfel poti sa mai ascunzi o linie intr.un tunel sau dupa o stanca etc....
gandeste-te bine ce vrei sa faci si hotaraste-te asupra unui traseu definitiv,ptr ca
daca il skimbi mereu nu ajungi nicaieri si mai intri si la keltuieli
 
Desi am urmarit topicul, nu mai stiu daca s-a pus problema asta: de ce sa nu se puna liniile si tot ce inseamna "anturaj" (drumuri, case, copaci etc) direct pe polistiren, fara a mai pune placa de osb. Astfel, s-ar putea crea peisaje mai variate prin gaurirea polistirenului. Ma gandesc ca se lucreaza mai usor cu polistirenul si de aceea.
Momentan, singurele chestii care imi trec prin minte ca ar fi usor de facut direct in polistiren ar fi debleurile, rambleurile si niste santuri de scurgere (la marginea liniei sau a drumurilor. De asemenea, poate fi avantajos la montarea actionarilor pentru macaze.
 
radule,
liniile trebuie batute in cuie,polistirenul nu are mare rezistenta.nu ai observat ca
mai toate maketele de le vezi tu pe net sunt facut pe baza de structuri usoare?
crezi ca daca nu era fiabila solutia cu polistiren,nu o aplicau?
 
Din ce stiu eu, liniile nu raman batute in cuie permanent, cuiele ar trebui scoase dupa aplicarea terasamentului. In plus, intre linie si polistiren ar trebui si acel strat de pluta, care ajuta si la formarea terasamentului.
Nu prea am experienta cu chestiile astea, desi am mai lucrat cu materialele astea pentru alte chestii, cunostintele mele sunt pur teoretice. (trebuie sa le aplic intr-o zi :D )
 
@radu161
Problema cu polistirenul este de fixare a sinei pe acesta. Considerand ca la o diorama de ~1,2x2 m ajungi la o lungime a sinei de peste 12 m, aceasta lucrand, la schimburile termice , desi la inceput e echilibrata si nu deraiaza nimic, pe parcurs incep problemele daca nu e fixata in cuie sau suruburi... :( , chestie care in polistiren nu merge. A !! Daca pe parcursul traseului, peste polistiren pui un placaj si fixezi bine sina, nu mai apar aceste probleme.
Eu am patit-o cu un traseu pregatit in timpul iernii , sina fixata intr-un surub ici si unu colo ... (adica , in loc de 3 bucati pe o sina, de lene... :p pusesem doar unul :oops: ) . In iunie au inceput problemele !!! Deraieri in :evil: :evil: :evil: , pana sa ma prind ca cei 9 m de sina lucrasera.
Dar mai simplu, ati vazut cum fac profesionistii diorame ?
Ma refer la Loxx, Wunderland sau link-ul dat de gam3, aici pe topic, de la italieni ? Si acolo se pune problema de costuri, rapiditate, obtinerea peisajului perfect la final... si totusi nu folosesc polistiren, decat poate spuma poliuretanica pe dedesupt.
Eu zic ca merge perfect polistirenul la peisagistica, dar nu ca suport pt calea de rulare !!!
rally