"Showcase Miniatures" Class A 16 ton Shay

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
89
-
Intr-un alt topic am deschis discutia despre unica locomotiva Shay ajunsa in Romania. Aici voi prezenta constructia modelului acestei locomotive. Scara este Nn3.

Stadiul actual al constructiei:

IcKsZBNcf13RaTMeGoNfoht749VwFo30KITqx89V1DApX92IB


Un clip video poate fi vazut aici.
 
Scuze pentru "broken links" - am copiat alte link-uri decat cele corecte. Din nu stiu ce motiv (poate vreun admin binevoitor m-ar puea ajuta aici) nu pot edita postarea asa ca, pana la remedierea problemei, atasez la acest mesaj poza si clipul video:

gallery_11426_4415_1877656.jpeg


Click aici pentru clipul video.
 
Vali sincere felicitări :aplauze: .
Poate poți să fotografiezi și niște detalii și să ne arăți și motoretele.

Offtopic: Poți edita doar daca nu a postat nimeni după tine. Eu cred că e mai bine așa că nu se mai șterg fotografii cu bună credință.
 
Andrei, o imagine cu ansamblul motor de la Searails (in ambele versiuni - ecartament de 6.5 mm si 9 mm) poate fi vazuta aici. Nu voi fi acasa pana la sfarsitul saptamanii dar in weekend as vrea sa termin de asamblat locomotiva. Atunci voi face mai multe poze cu toate detaliile. Pana atunci, mai jos ai o fotografie a detaliilor (patru componente cositorite impreuna!!!) de pe truck-ul motorizat:

gallery_11426_4415_37883.jpeg


Acesta inlocuieste piesa care mentine rotile la locul lor (retaining plate).

Dorin, imi place sa cred ca motorul PowerMAX! merita banii. Pana la urma, in pret este inclus un motor, vreo 6 sau 7 roti dintate si melcate care ofera o reductie impresionanta petru aceasta scara (60:1), precum si doua osii cu roti cu profil FineScale. Pana la urma nu pretul ansamblului propriu-zis m-a deranjat cel mai mult, ci uriasele taxe de transport din State, precum si TVA aplicata in UK, si, colac peste pupaza, £8.00 taxa de administrare a Royal Mail!
 
Nu am reusit sa-mi tin promisiunea din mesajul anterior, a trecut mult mai mult de o saptamana (6 luni chiar) de la data la care ar fi trebuit sa pun toate componentele corpului locomotivei impreuna. Am reusit abia aseara.

gallery_11426_4415_461243.jpg


gallery_11426_4415_442906.jpg


gallery_11426_4415_538050.jpg


gallery_11426_4415_263699.jpg
 
Mersi de aprecieri, Andrei.

Si un clip video (17") de azi, la Expo Narrow Gauge 2018, Swanley: link.

Pe calculatorul meu clipul ruleaza usor sacadat dar in realitate locomotiva a rulat impecabil, neincetat, timp de 8 ore!

IMG_20181027_125702.jpg
 
Foarte fain! La mine merge bine filmuletul, nu se vede sacadat!

Astept cu interes sa-ti vad Shay-ul terminat.

Nu cred ca in utilizarea de la Turda avea vreo inscriptie personalizata, era doar vopsit intr-o culoare de baza si atat. Ramane sa te hotarasti tu ce culoare ar fi fost asta, negru, gri inchis, verde inchis? Habar n-am cum era vopsit Shay-ul respectiv.

Shay-ul de la muzeul cailor ferate din Strasburg era vopsit intr-un gri inchis si arata cam asa:

dy6pun1c5qoxi3ke8.jpg

dy6pwaqzkvznjfzeo.jpg

dy6pwz6vziwpk5hj4.jpg

dy6pxgy5vbpp9wbnk.jpg

dy6pxyk1don57uubk.jpg

dy6pyh0vcavdgpiww.jpg


Nu e acelasi tip de Shay, e un 32-ton cu trei boghie, dar in principiu ar fi aceeasi tehnica si posibil acelasi mod de vopsire.
 
Multumesc de aprecieri.

@Andrei: E mai dificil cu expozitiile pentru ca, in afara de "Pizza" colegului Mark Fielder, nu prea am pe ce sa rulez Shay-ul - diorama mea este in lucru, abia am terminat cu constructia sinelor si ma "razboiesc" cu mecanismele de actionare a macazelor (wire-in-tube) de peste jumatate de an. Dar promit sa te anunt cand apar la urmatoarea expozitie. Si eu as vrea sa mai particip pentru ca interesul vizitatorilor pentru Shay a fost urias (nu cred ca a fost cineva care sa nu se opreasca sa o priveasca cat mai de aproape; foarte multi au pus si intrebari despre cum am construit modelul).

@Dorin: mersi pentru pozele cu Shay-ul din Strasbourg - nici nu stiam ca exista un muzeu la Strasbourg, altfel l-as fi vizitat cand am petrecut un weekend prelungit in oras acum cativa ani. In ce proveste vopsitul, culoarea care se vede in poze este grundul (primer) gri de la Vallejo - ei l-au descris ca fiind gri (au si unul alb, pe langa alte culori) dar nu stiu pe ce se bazeaza, pentru ca nu se potriveste deloc cu intelegerea mea, si nu numai, despre culoarea gri. Oricum, mai cateva maruntisuri de lucrat la model si la apoi va fi vopsit in negru si, la final, weathering.
 
LOL, ma si miram sa fi facut Dorin o eroare de ortografie.

@Andrei: SUA este una din putinele destinatii pentru o vacanta care nu ma atrage de niciun fel, asa ca slabe sanse sa ajung acolo. :)