Helix cu bucle de intoarcere

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Bravo! Foarte frumos monstruletul. Pe mine unul ma ia durerea de cap cand vad toate barele alea filetate cum trec asa in viteza ... astept cu ... rabdare izolarea lor ;)
 
Uite si o varianta cu linie dubla:

https://www.facebook.com/200839196618953/photos/pcb.1615435205159338/1615433358492856/?type=3&theater
 
alias post_id=164457 time=1511056045 user_id=9180 a spus:
Bravo! Foarte frumos monstruletul. Pe mine unul ma ia durerea de cap cand vad toate barele alea filetate cum trec asa in viteza ... astept cu ... rabdare izolarea lor ;)
Din cate am numarat sunt in jur de 50 bare lungi fara sa mai pun cioturile. :D
Ca si greutate cred ca ajunge la 60-70 Kg.
Lucrarea a iesit fain de tot. :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Am folosit 63 de bare filetate de 1m (din care au ramas multe capete mici) si cca. 1.300 de piulite si 1.300 de saibe .
Tot ansamblul are cam 60 kg .O mare problema va fi cand va trebui sa-l mut in colt .
 
Am numerotat nivelele :
Macaz3_10.jpg


Cifrele de pe acelasi nivel se vor aprinde alternativ in functie de pozitia macazului : verde pt. direct si rosu pt. abatut .
Macaz3_11.jpg


Am montat modulul pentru bucla de intoarcere - Lenz LK200 .Nu are nevoie de reglaje , functioneaza perfect .
In prima parte a filmuletului am prins in cadru si modulul de sub diorama .Se poate observa cum comuta .

https://www.youtube.com/watch?v=G4Hqc-pOg-k

Pentru ca mecanismul de actionare a macazului cu 3 cai nu permite talonarea trebuie sa montez niste bariere optice cu IR care sa schimbe automat calea pe care intra trenul .

Ne mai auzim .
 
stuning :confused: ... Mi-as dori sa am loc in camera de lucru ptr o lucrare de mari dimesniuni :(|)
 
Pentru helix am facut separat panoul de comanda a macazelor - luminoschema .

Am proiectat cablajul :
Macaz3_12.jpg


Dupa corodare am constatat ca markerul folosit nu a fost prea bun si multe din trasee s-au exfoliat . Cablajul a iesit cam jenant , a trebuit sa-l "carpesc" , am reconstruit multe trasee . Pentru ca m-am chinuit foarte mult sa centrez gaurile din cablaj cu cele de la masca l-am lasat asa.
Macaz3_13.jpg


Macaz3_14.jpg


Macaz3_15.jpg


Macaz3_16.jpg


Macaz3_17.jpg


Butoanele cu LED se vor aprinde alternativ , in functie de macaz : verde pe direct si rosu pe abatere .
 
:confused: E treaba serioasa aici, felicitari!
Banuiesc ca va fi legat panoul de lift si cu nivelele de pe helix.
 
Desi nu am terminat conexiunile electrice si automatizarile la macaze , am mutat "monstrul" la locul lui .
L-am mutat in doi oameni , eu cu copilul ( "copil" de 21 de ani si 1,85m :D ) .
Cam grelut , am zgariat un pic peretele si tavanul ...

Helix_093.jpg


Helix_094.jpg


Helix_095.jpg


Helix_096.jpg


Dupa ce l-am pozitionat ... "copilul" mi-a spus ca strica "atmosfera de poveste" a dioramei , ca nu se prea potriveste , ca e cam de ... :(

Ma uit de vreo jumate de ora la tot ansamblul si ma incerca sentimente contradictorii ... se potriveste , nu se potriveste ...

Ne mai auzim .
 
Dar la ce scara ar fi un munte fata de restul dioramei?
asa de la distanta pare mai degraba un zgirie nori.
 
Se poate face un munte frumos, si inaltimea ar fi aprox 80-100m in realitate (deci nu e chiar un zgarie nori :) )

Si poate o telecabina pe viitor


Spor!
 
Pai ma bag si eu in discutie :lol:
Pe partea din fata sa fie un munte si la fiecare nivel sa fie un tunel. Macazurile vor trebui expuse pentru intretinere.
Televizorul nu cred ca mai are loc acolo intrucat am inteles ca pe perete vin liniile de garare.
 
Nu arata deloc helixul asa cum este. Dovada de mare pricepere si rabdare. In plus si o placere sa vezi cum spiraleaza trenurile.
De aici incolo - chestie de gusturi. Un munte nu cred ca ar permite accesul la sine pt evtl.interventii. Eu as sugera un fel de perdea din plasa tesuta des care se gaseste la magazinele de materiale de constructii in zona gradinarit plasa tesuta des de culoare verde inchis. Poate prind cate un tufis, sa arat ca este vorba de un abrupt cu viata. Capre negre - exclus. In eventualitatea unui poster de fundal, acesta ar putea avea un munte cam de aceeasi culoare, ar putea arata unitar.
 
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sugestii .
Deocamdata ramine asa . Pe masura ce avansez cu lucrarile poate mai apare vreo idee .
 
hop si eu la inchiderea targului :)
niciun munte nu e prea inalt
DSC01174.jpg

DSC01175.jpg

DSC01177.jpg

DSC01180.jpg

DSCF1371.jpg

DSCF1378.jpg

DSCF1376.jpg

DSCF1377.jpg
 
Cu asa munti trebuie sa ies prin acoperis ! :D
Mai treci pe la mine , sa vezi monstrul in marime naturala . Cand l-ai vazut ultima data era de abia la un sfert .