Scara Z

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare din nou!

Revin cu o intrebare pentru cine are scara Z. Mi-am cumparat un set de izolatoare pentru sine.
https://www.maerklin.de/de/produkte/details/article/8954/136/?tx_torrpdb_pi1%5Bbacklink%5D=136&tx_torrpdb_pi1%5Bpage%5D=1&tx_torrpdb_pi1%5Bperpage%5D=10&tx_torrpdb_pi1%5Bera%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bnewonly%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bavailable_only%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bgaugechoice%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bgroupchoice%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bsubgroupchoice%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bfeature%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bcatalog%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bsearchstring%5D=8954&tx_torrpdb_pi1%5Bsearch_artnum%5D=&tx_torrpdb_pi1%5Bsearchres%5D=1

Intrebarea mea ar fi: cum se monteaza la sine aceste izolatoare?

P.S.: inainte sa intreb, am cautat tutoriale pe net, si nu am gasit :(
 
Salutare, felicitari pentru schimbare. Din cate stiu, in unele loco la scara Z, merge montat decodor Digitrax dar fara sunet. Scara aleasa e mica, materialul este mult mai scump decat la N, asa ca subscriu la ce scria Victorian in pagina anterioara. Plus lipsurile de rigoare care apar cand au redus la scara modelele. Daca la N stergatoarele sant stantate in parbriz, la scara Z merg doar vopsite.
Uite decodor pentru Z, e mic rau, dar bun ca pret si calitate. (Dragos a folosit la N)
http://www.modeltrainstuff.com/Digitrax-Series-6-Control-Decoder-8-Pin-Plug-p/dig-dz126ps.htm
Asta e pagina MTS, cu locomotive la scara Z, unele tip European ca model si producator au pret de te umfla rasul. Cele americane au preturi relativ bune, chiar ma uitam ca sant la reducere zilele astea:
http://www.modeltrainstuff.com/Z-Scale-Locomotives-s/2226.htm?searching=Y&sort=3&cat=2226&show=180&page=1
Uite si ceva, aleasa la intamplare, este DCC ready, din cutie.
http://www.modeltrainstuff.com/American-Z-Line-62118-1-GP30-SAL-p/azl-62118-1.htm
Daca e sa dispui doar de spatiu mic, Z e okay pentru o masuta de cafea sau ceva chiar mai mare. Si eu am fost tentat de Z dupa ce am scapat de TT-urile vechi,dar am realizat ca sant scumpe si stau subtire ca detaliere. Ca recomandare, alege N mai degraba, ca sa nu plangi mai tarziu. Daca esti mai tinerel, probabil ca la gradul de tehnologie actuala, mai devreme sau mai tarziu o sa apara si la Z ceva compatibil ca detalii cu HO-ul. Spoer la lucru, m-ar placea sa vad ceva realizat misto la scara mica.
 
Salut,
Pentru digitalizare, nu ma pricep sa pun decodor, si nu cred ca e cineva in tara care lucreaza cu scara Z. Cel putin nu am vazut nici un magazin online de trenulete in Romania care sa vanda la scara Z. Asa ca am ales varianta mai simpla, cu izolatoare de sine, doar ca nu stiu cum sa le montez :( .
In legatura cu scara N, iti dau dreptate, dar daca am inceput cu Z, raman cu ea, si momentan nu-mi pare rau. Fiind asa mica, iti da senzatia de spatiu mult mai mare si ai o privire mult mai panoramica asupra trenuletelor.
As zice ca pentru cine sta la bloc si are spatiu limitat, raportat la ce avantaje ofera fiecare scara, si ce compromisuri trebuie facute, cea mai buna e N. Se gasesc multe modele, ai spatiu pentru curbe mai largi, si se pot cumpara direct locomotive digitale. Si as zice ca o locomotiva N de acum nu e mai putin detaliata ca un H0 din 2004.
La H0 faci compromisul curbelor stamte si vagoanelor de calatori care au lungimea la scara 1:100. La Z faci compromisul sistemului analogic, al rulajului mai slab si al nivelului de detaliere mai scazut (desi imi permit sa spun ca arata totusi bine, chiar asa micute). La N nu faci nici unul din aceste compromisuri. Si sa nu uit. La H0 ai lungimea vagoanelor de calatori la scara mai mica de 1:87, dar la Z inaltimea sinelor este la scara mai mare de 1:220 :D
 
Pai in lista aia, cele de merg digitalizate(asta daca iti plac modelele americane, europene am vazut prea putine sau criminal de scumpe), scrie ca au interfata pregatita, doar cositoresti firele pe ele conform planului si gata. Sau daca e interfata aia cu 6 sau 8 pini, mai bine. il scoti din punga si dupa ce desfaci carcasa, l-ai plantat in ea si poti sa-i faci setarile de rigoare. Te-ar ajunge cca 80-90 de ron un decodor digitrax care are si compensare de sarcina de banii aia. Si scapi de toata bataia de cap, daca ai loco digitale le poti rula fara sa-ti mai bati capul cu izolat, casapit linii si alte belele analog. Aici conteaza mult si ce vrei sa faci ca marime si complexitate. Spor la lucru. Eu am avut undeva prin 82-83 un set la Z , o locomotiva Bo-Bo si vreo 4-5 vagoane. Arata bestial pt mine la varsta aia, desi acum stiu ce inseamna roata de metal in loc de plastic sau motor cu 5 poli inclinati in loc de modelele vechi cu perii si 3 poli.
 
Uite link iesit la dilema ta, numai ca nu e decodor Digitrax, este TCS, la fel sau mult mai bun. Este drop-in, nu modifici nimic la loco, poate doar izolat sasiul sub cablaj daca este nevoie, exact cum am facut si eu la N cu decodoarele MRC.
http://www.tcsdcc.com/Customer_Content/Installation_Pictures/Z_Scale/AZL/SD70/SD70_AZL4.html
 
Uite link la decodoare dedicate pt doua tipuri precum si pt cele cu fire de pe poti monta oriunde poti faceloc sau deja exista.
https://www.tcsdcc.com/Customer_Content/Literature/Decoders/Z_Scale/ZDecoderSpecific.html
 
:-? Odata si odata tot trebuie sa te apuci si de asta singurel. La cele Drop-in e simplu, desfaci loco (cautand pe google sau youtube)scoti cablajul original si il inlocuiesti cu decodorul care este identic cu el. La cele cu fire trebuie sa lipesti firele. Daca te depaseste, apelezi la un prieten care a mai facut asa ceva, folosesti functia copy paste si dupa 2-3 lucrari, o sa poti sa le faci singurel. Pleci de la ideea ca daca altii au reusit, si tie trebuie sa iti iasa. Spor la lucru.
 
Am desfacut o locomotiva, dar nu am curaj sa intervin. Prefer sa izolez sinele. Nu am precizie de medic chirurg la maini, si nu vreau sa folosesc pe post de cobai niste locomotive nu tocmai ieftine si nici usor de gasit :)
 
Uite ceva la reducere, depinde daca iti plac cele americane. DCC ready. Scoti carcasa, are priza cu 6 sau 8 pini in care pui un decodor digitraz, zimo, loksound sau ce vrei si atat. :lautar: .Da depinde de tine ce doresti de la un circuit. Pana sa trec pe DCC, eu am avut TT-uri analog, cu care m-am descurcat ani de zile. Spor la lucru, as dori sa vad o diorama la Z. Pe mine ma batea gandul la o masuta de cafea in care sa montez asa ceva sub geam. Doar relief si linii, fara case. :D
http://www.modeltrainstuff.com/American-Z-Line-63101-3-SD70ACe-NS-p/azl-63101-3.htm
 
M-am gandit la diorama, dar motivul nr. 1 pentru care ezit sa fac asta, si las doar circuit, este ca nu am idee cum sa o curat de praf, fara a petrece o gramada de timp pe zi. Am un puzzle 3D, si cu el am destula bataie de cap. Iar sinele Z trebuiesc curatate des, ca sa se mentina rulajul bun (spre deosebire de H0, unde puteam lasa si 2 luni, ca rulau impecabil trenurile). Scara Z are avantajul spatiului pentru o diorama mai complexa, dar dezavantajul ca e mai pretentioasa la intretinere, asa ca tot nu merita circuit prea mare :D . Totusi, spre deosebire de H0, se poate face la circuit un raport dintre lungimea statie / linie curenta mai aproape de cel real (neluand in considerare liniile abatute, as avea cam 30% statie si 70% linie curenta; in H0, din cauza spatiului aveam macaze circulare pe curbele de la circuit, si aveam peste 45% statie si putin peste 50% linie curenta).
Ca modele, imi plac cele europene, in special Elvetia.
 
@gamitzu:
Dupa ce am fsot nevoit sa desfac o locomotiva pana la motor, am realizat ca e mult mai usor de schimbat acea placuta decat parea la inceput :) . Problema e ca daca ma hotarasc sa pun decodor, trebuie sa fiu sigur ca forma e perfect compatibila cu locomotiva. Asa ca inca nu stiu daca merita sau nu sa digitalizez. Cand am desfacut o locomotiva la Z, am vazut ca piesele se potriveau ca la puzzle.
Acuma sunt in cautare de modelul Sulzer. Youtube-ul a confirmat ca exista la scara Z. Mi-a venit cheful dupa ce am luat un Ae 6/6.

https://www.youtube.com/watch?v=BBgM5MA252A