Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
NU am incercat intr-adevar, dar am incercat sistemul Noch care functioneaza pe acelasi principiu.
Ceea ce mi se pare greu de facut la plasa e scheletul pe care o montezi. Trebuie ori sa tai placaj ori cu bete gen Noch. Asta inseaman mult zgomot, mizerie, in plus mult mai greu dai forma muntelui. In plus daca ai gresit si nu a iesit cum ai vrut greu mai corectezi. Pe cand la polistiren oricand poti sa-l mai ciopartesti sau sa adaugi bucati pana iese cum iti place (vezi corectura la muntele de la Cluj). Pe urma tifonul cu ghips cred ca face destula murdarie.

Deci , cu atat mai mult la o diorama relativ mica si pentru un incepator eu sugerez polistirenul.
 
Si eu il sustin pe Ionut.
Eu la diorama din mansarda acum din beci folosesc ambele metode si amandoua dau acelasi rezultat iar cu rezonanta ( ori polistiren ori osb ori plasa orice daca pui terasament noch peste este acelasi. Repet folosesc ambele metode .Plasa de care cautati si neotelita exista la Baumax .Metoda cu polistirenul este mult mai usor de folosit si iti permite sa faci greseli si sa-ti incerci mana .
PS. Ca sa nu aiba rezonanta terasamentul noch pe polistiren se lipeste cu scotch dublu si garantez ca nu suna urat .
 
Eu nu sesizez nicio diferenta la rezonanta.intre OSB si polistiren.Am 2 placi de cate 5 cm grosime,Si spun asta pentru ca partea de jos e din OSB iar sus e numai polistiren.Asa cum zice si Bogdan cel mai bine se lucreaza cu polistirenul.Daca te hotarasti la el cel mai bun e cel extrudat.Acum tu hotarasti ce materiale vei folosi.Eu sub terasamentul de la noch am si covoras de iarba.
Cat despre plasa iata cum lucreaza colegii italieni:

Ponte-026.jpg


Ponte-029.jpg


Ponte-032.jpg


Ponte-036.jpg


Ponte-040.jpg


Ponte-043.jpg


Pmmvr009.jpg


Diorama039.jpg


Diorama038.jpg


Diorama037.jpg


Diorama082.jpg


Spor
 
Excelente poze, ne poti da si adresa site-ului poate ne mai inspiram si noi ?

Eu exact despre aceasta structura de lemn spuneam ca nu e usor de facut. Ai nevoie de materiale si scule si ai de taiat cu ferastraul pendular de innebunesti vecinii. Pe cand la polistiren e destul un cutter, sau daca iti permiti iti cumperi o scula de taiat polistirenul, sau daca te pricepi iti faci dintr-un fir de nichel scula.
 
Cum ajung acasa,la servici am numai pozele.Tot am vrut sa pun site-ul la topicul Dioramele altora..........noroc de lup :lol:
 
Pana la urma sunt convins aproape 100 % de varianta cu polistirenul

iata ce am realizat azi. dis de dimineata am dat o fuga la tamplarie sa vad ce se mai intampla cu scandurile mele. le-am gasit asa cum le-am lasat. scuze? nu au avut cu ce sa taie ca au dat lamele la ascutit. mai dau o fuga si maine. mai bine ca nu am stat dupa nimeni si mi-am facut singur toata treaba.
de la tamplarie am fugit pana in Bricolage cu intentia sa ma interesez de placa OSB. intentia pana la urma s-a transformat in achizitionarea placii. mi-au taiat-o pe loc in patru parti. greul a inceput in parcare cand am ridicat cele patru placi pt a le duce acasa. mi-au iesit ochii din cap si deja ma vedeam ajungand at home abea pe seara, rup cu placile in carca. Domnul nu m-a parasit caci la iesire din parcare am gasit niste domni draguti care pt 15 RON m-au dus cu masina acasa cu placi cu tot.
acum am o intrebare. placile le bat in cuie de rama sau tot cu holtzsuruburi???

si sa nu uit. grosimea placilor OSB este de 10 mm adica 1 cm. nu am gasit de 9 mm.
 
lupul_alb a spus:
acum am o intrebare. placile le bat in cuie de rama sau tot cu holtzsuruburi???

si sa nu uit. grosimea placilor OSB este de 10 mm adica 1 cm. nu am gasit de 9 mm.

La machte functionale incerca, pe cat posibi, de preferat definitiv, sa uiti de cuie. Motivele nu le mai expunem doar amintim unul:
pentru fixarea perfecta a osb-ului de schelet dai o gaura si faci prinderea cu suruburi pentru lemn.
Asta te ajuta ca in cazul in care suportul nu este perfect plan, ma refer la caroiaj, sa faci mici ajustari pe inaltime ori un cui nu permite asa ceva.

Bun si de 10 daca de 9 nu a fost.

Spor!
 
Suruburi pt lemn? Astea ce mai sunt si de unde pot procura??? sunt din lemn sau sunt din fier ca toate celelalte???
 
Ionut,
este vorba de MarklinfanClub Italia
http://www.marklinfan.net/marklin_fans.htm

Si pozele sunt de la Alberto Pedrini
http://www.marklinfan.net/alberto_pedrini.htm

http://www.marklinfan.net/diorama.htm
 
Gam3 a spus:
...
Cat despre plasa iata cum lucreaza colegii italieni:

Ponte-026.jpg

....
Spor

frumoasa lucrare, dar ma intreb cat cantareste acel modul :lol:

Fratilor lucrati cu polistiren ca e cel mai usor de lucrat / transportat
lupul_alb a spus:
Totusi, placa de OSB pe care o voi taia ca sa inalt sinele, poate sa fie de 6mm sau numai de 9 mm ?

Noi am folosit un placaj de 5 foarte tare si foarte elastic in acelasi timp, un avantaj fata de osb care e destul de rigid si te incurca cand trebuie sa schimbi unghiul pantei.
 
plasa se poate folosi pe diorame care au baza din caroiaje.cei cu baza plana
folosesc polistiren ptr ca e mai usor de lucrat...insa,ma rog,fiecare face cum vrea
 
Nu am prea realizat mare lucru zilele astea. Alataieri am prins placile de OSB cu hotzsuruburi de rama. Ii multumesc lui LDH de sfat, caci azi le-am demontat de tot nemultumit de cum aratau. In mijlocul dioramei unde se imbinau cele patru colturi, una era mai jos, alta mai sus. Am incercat dimineata sa le mai indrept, dar degeaba. Pana la urma le-am dus pe balcon sa incerc o idee, daca nu merge, cumpar o placa intreaga si o pun pe rama. asa nu va mi exista nici o nepotrivire.

Aseara m-am gandit si la un traseu. Am incercat sa construiesc cat de cat traseul din desenele de la LDH, dar nu mi-a iesit si am terminat prin a capitula dezamagit. Insa nu ma pot apuca de construit traseul pana nu vad placa pusa definitiv pe rama ca sa ma pot desfasura.

:-x
 
Lupane nu dispera !!!
O mare calitate a machetistului e rabdarea, sa nu uitam ca la unele diorame se lucreaza si 3 ani.... :(
Daca ai loc sub cele 4 colturi, ce nu se aliniaza , vino cu alta placa mai mica , un 30x30 cm si fixeaz-o in suruburi sub acestea, astfel sa-ti stea fixe si fara denivelari.
Apoi foloseste pene de lemn intre rama si OSB ca sa nu atarne in aer si sa lucreze in timp. Daca e mai sus rama, o rindea ar fi ideala, ca sa tai surplusul.
Despre circuit, din cate stiu eu, nu prea ai o varietate prea mare de linii, asa ca ar fi bine sa ai in vedere si niste sina flexibila , care i-ti rezolva anumite trasee, fara sa folosesti bucati mici. Ba daca e nevoie mai tai din sinele care le ai ca sa se potriveasca.
Unele chestii daca nu-ti reusesc dupa cateva zeci de minute, inseamna ca nu le-a venit timpul.... :D :D :D asa ca incearca din nou dupa cateva zile... :p
Eu m-am chinuit sa montez un surubel vreo juma de ora si nereusind l-am dat :evil: pt vreo 2 saptamani; Intr-o dimineata , pe juma adormit l-am luat asa intr-o doara si l-am montat in cateva secunde... :x ... aha... ii venise timpul !!!
 
Eu sunt putin cam nerabdator. :roll: Sau poate mai mult.
Vreau ca toate sa-mi mearga struna si sa-mi iasa din prima incercare.
Insa stiu ca, mai ales in domeniul acesta, trebuie sa invat sa am rabdare.
Asadar.... ma tratez. :mrgreen: