Poduri si alte lucrari de arta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
WOW!kiar ca esti o comoara :p
multumesc!
prin ´94 mi-a cazut in mana o carte despre cum sa construim tot felul de treburi in
modlismul feroviar,case,tuneluri,poduri,etc...unde explica taierea cu fir de nikelina
si explica f detaliat structura unui pod,viaduct,notiuni de infrastructura ptr cai de
comunicatie,sosele si cai ferate..insa cum mi-a fost imprumutata decat....acum era buna
 
tipul a modificat podul ptr ca ii marea disptanta intre linii(in jur de 70mm)
eu nu o sa il modific ptr ca distanta intre linii asa cum e acum se pastreaza.
daca il fac asa cum l-a facut el,o sa mi se micsoreze distanta intre linii pana la
45 mm,ceea ce nu imi convine ptr ca am Roco Line cu terasament
insa....azi vazui pe BahnTv diferite makete,printre care Miniatur World....
Loxx Berlin si inca vreo doua unde podurile duble erau poduri simple unul langa
altul,daca nu erau lipite,atunci erau apropiate f bine
 
da,erau doua poduri apropiate si distanta intre sine de 70mm
in cazul meu am nevoie de 60-65 mm,ma conditioneaza terasamentul
daca le-as modifica atunci distanta mi se micsoreaza cu 10mm,adica 50-54 mm
ceea ce ma obliga sa incalec terasamentul,pe o linie dreapta de 2,5 m... :(
arata nasol dupa....
 
Pai pune linia fara terasament ca la podurile vechi metalice.

Mai revezi materialul

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=914&postdays=0&postorder=asc&start=0

Asta este un pod original, cat se poate de original, proiectat de Anghel Saligny asa ca poti avea toata increderea daca aveai vreo indoiala.
 
pai pe pod o sa fie fara terasament,insa inainte de a intra pe pod are terasament,
care ma obliga sa mentin distanta intre sine de 60 mm
 
pai si in spate ce ii fac......pe o lungime de 2 m?
sa il apropii pe tot?
asta inseamna ca si in curbe tre sa fac treaba asta,si dupa aia mi se freaca
vagaoanele de 303 mm intre ele ca....de nu ma mai tin la deraieri
 
Pai trebuie sa te hotarasti cum faci.
Nu exista compromis. Ca sa apropii liniile la pod inseamna sa vii cam din directii diferite, adica acolo sa fie o alaturare a doua trasee ceeace nu prea cred ca e in schema ta.
Mai ramane o solutie, nu aia cu care ai lipit podurile :evil: . Ai vazut ca nenea cand a facut din doua poduri unu a pus niste piese confectionate de el intre ele pentru a pastra distanta.
La fel poti face si tu iar intre linii sa ai un trotuar dublu sau simplu dupa cum ai nevoie.
Parca aveai trotuar de o parte si de alta a linie de pe pod ?