Gara Filaret

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 August 2011
811
119
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Încep timid acest nou topic având foarte puține cunoștințe despre aceasta gara.
Stiu anul si atât. Și mai știu că istoricii noștri îmi vor spune că este o gară propusă de concesionari.
 
M-am apucat de modelul 3D al gării.
Vă rog să îmi spuneți părerea voastră despre acoperiș, am comparat pozele vechi cu poze actuale și cred că acoperișul arată că în imaginea de mai jos:
 

Atașamente

  • acoperis.JPG
    acoperis.JPG
    70,7 KB · Vizualizări: 628
Am senzatia ca ti-ai cam prins urechile in acoperisurile alea...

Nu stiu dupa ce poze te-ai orientat, insa in mod cert acoperisul halei principale se continua pana la fatada asa cum se vede si acum:

dfo28ybjf8y1htsho.jpg


dfo29picu62kj4lto.jpg
 
Victorian atenție, incerc reconstrucție varianta din 1869.
Poza asta a fost postată de Cătălin in subiectul Călugăreni, te rog sa te uiți:
32191641425_d5dae4440d_z.jpg

Acoperisul halei principale este doar deasupra halei pe urma urmează un acoperiș perpendicular deasupra intrării iar apoi fațada.
Ești de acord?
 
Domnitor puteti sa imi criticati creatia, va rog?
Folosec fotografie din 1869 si cred ca ce se vede inchis e caramida. Sunteti de aceeasi parere cu mine?

32323018628_c832ba2202_z.jpg
 
Salut Alex mulțumesc de răspuns. Cu ce am discutat cu Victorian s-ar putea să fi fost tencuială vopsită, cel puțin în poza din interior cu locomotiva (pe care ai postat-o) care e din 1871-3? se vede clar că era tencuială, dar fațada fusese deja modificată. Deci nu știu ce să cred. Fiind 3D pot să fac ambele variante :D .
 
Poate ca interiorul era tencuit, iar exteriorul nu. Tudor style. Ce sa-i faci? Sa sapi prin ziarele vremii, memorii si alte alea, ca poate-poate cineva vorbeste despre cladire? Ar mai trebui o viata sau macar weekenduri de patru zile :)
 
Am mai lucrat puțin la ea.
În proporție de 60% e terminată, mai lipsesc: fumul, grătarul cu mici, copacul cu fântâna și firmele de transport.
46248022971_7876195084_o.png

31308831507_cb4681fdc7_o.png