Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@ LDH

Nu are un rost prea mare.
1. pe acolo sa treaca garniturile cu vagoane mai mici de 15 cm
2. ca sa fie folosit tunelul la ceva.
3. :?:
 
@ LDH

e buna ideea. il pot integra intr-un munte mai mare pe care sa construiesc micul satuc din ideea pe care mi-a dat-o Bogdan.. Dar nu pot face atunci un traseu cu doua linii. Tunelul e doar pt o singura linie. sau as putea sa fac ca a doua linie sa treaca pe la baza muntelui si sa se alature celeilate dupa iesirea acesteia din tunel.
 
Pai lasi o singura linie pe jos si una o urci la satul de pe munte.
Ai doua macaze in plus asa.
Unul il duci in gara principala si faci o linie de garare la un depozit i/sau rampa iar celalat macaz in gara satului de pe munte.

O varianta

Schemapropunere09.jpg


sau

Minidiorama.jpg


sau

Minidiorama2.jpg


si cum ar arata

IMG_7811.jpg
 
pun si io o intrebare... ce sa caute polistirenul de 5 cm pe placa OSB ?
Cum sa fixeze sinele pe acesta , cand se stie ca vor lucra (deforma) la lungimi de peste 8 metri si ele sunt fixate in ace cu gamalie sau sarme ? :(
Si nu in ultimul rand, nici o diorama serioasa nu a folosit acest sistem (sine pe polistiren) LOXX de pilda. 8)
 
:D

Nu mai pune intrebarea.
Fotografia ca si schita sunt vechi. Am mai discutat chestia cu polistirenul si am ajuns la concluzia ca nu se mai pune daca nu se doreste.
Daca este extrudat nu-i problema sa te "infigi" cu surubelele in el. Se strang perfect, evident daca nu folosesti o surubelnita mecanica ce are prelungitor :D

Fiecare pune ce vrea pe placa de baza.
Ideal este sa nu puii liniile direct pe placa. Pierzi realismul peisagistic care, din cate stiu, este pe primul plan la tine.
 
Pai solutia cea mai buna ar fi ca pe caroiajul de scanduri pe care l-a facut sa faca traseul prezentat de LHD (apropo imi place mult asimetria fata de marginile blatului) folosind placa de OSB taiata cu un pendular doar unde este sina (10 cm) si ea sa fie intr-un plan paralel cu caroiajul pe niste picioare . In rest se umple totul cu polistiren. Astfel sinele se pot prinde foarte bine in cuie, se pot monta actionari, si este si foarte usoara toata structura.
Parerea mea...
 
Imi plac schemele lui LDH. Imi place mai ales varianta a doua. Nu am de gand sa pun polistiren sub sine. Totusi, nu inteleg ceva.

Cum adica sa tai placa de OSB acolo pe unde trec sinele? Daca o tai pe ce mai stau sinele? Sau e vorba sa mai pun un rand de OSB intre sine si placa ca sa mai ridic sinele si sa pun polistiren pe restul de placaj???

Ce sine mi-ar trebui pentru a realiza traseul din poza 2 ????
 
Poate intelegi mai multe din poza

LOXXBerlin2006-1.jpg


Traseul CF este suspendat pe niste inaltatoare, capre sau cum vrei sa le spui.
Este format din OSB si urmareste exact linia avand latimea minima necesara ca sa asezi o cale sau doua.

Trasarea pe OSB, ca sa stii exact pe unde tai, o faci asa

IMG_7767.jpg


evident dupa ce, mai intai, ai pus liniile.

Uite si alte scheme

http://www.naisp.net/mfischer/m_train2.htm
 
Totusi, placa de OSB pe care o voi taia ca sa inalt sinele, poate sa fie de 6mm sau numai de 9 mm ?
 
Multumesc LHD de explicatiile date in locul meu. Am fost la servici si nu am avut timp sa caut o poza. Exact asta am vrut sa sugerez.
La o adica poti sa faci si din returi de OSB daca gasesti pe undeva. Nu are rost sa cumperi o placa intreaga.
 
aloo
polistirenul are o rezonanta infernala :!: :!: :!: Ionut,sa nu zici ca nu....ca doar stii destul
de bine
Lupule,aia din poze au facut decat traseul sinelor din placaj,osb etc...iar acolo unde sunt golurile alea nu au pus polistiren...ci au pus plasa metalica,cam in genul
plasei de tzantzare e moschito peste care au pus servetele sau tifon in ghips si
aracet cu apa bla bla bla....si asa au facut dealuri si munti in 6 zile si in a7a
s-au "odinit" ca erau osteniti rau :evil: ....de asa serviciu,nu ca al meu :(
asa ca mai documenteaza-te pana sa pui polistirenul...cand ai vrea in toiul noptii sa
dai o tura...o sa stie toti vecinii ca lupu´se da pe sine la vale
 
Pai eu vroiam sa explic exact ce se vede in poza lui LHD. Sinele NU sunt pe polistiren ci ce placaj OSB taiat ca sa incapa o linie respectiv doua. Polistirenul se poate folosii doar ca sa se faca restul reliefului.

Cat priveste discutia de polistiren vs plasa + ghips , am mai spus-o si o repet, mai nimeni nu ma va convinge sa nu folosesc polistirenul. Sunt 100% convins ca e solutia cea mai buna si pe care o recomand cu cea mai mare caldura. Evident pana la urma fiecare cu ce este obisnuit.
 
cosmin78 a spus:
aloo
polistirenul are o rezonanta infernala :!: :!: :!: Ionut,sa nu zici ca nu....ca doar stii destul
de bine
Lupule,aia din poze au facut decat traseul sinelor din placaj,osb etc...iar acolo unde sunt golurile alea nu au pus polistiren...ci au pus plasa metalica,cam in genul
plasei de tzantzare e moschito peste care au pus servetele sau tifon in ghips si
aracet cu apa bla bla bla....si asa au facut dealuri si munti in 6 zile si in a7a
s-au "odinit" ca erau osteniti rau :evil: ....de asa serviciu,nu ca al meu :(
asa ca mai documenteaza-te pana sa pui polistirenul...cand ai vrea in toiul noptii sa
dai o tura...o sa stie toti vecinii ca lupu´se da pe sine la vale

Prietene,

Tu chiar esti obosit la inceput de saptamana sau nu te mai obosesti sa citesti ce scrie?
Ia vezi ce am spus eu despre polistiren in discutia cu rally si ce a spus Ionut.
Poate te dimiri si tu :D
 
cetesc tot :!:
si stiti ca polistireunl face mult zgomot kiar daca nu puneti sinele direct pe el,kiar
si pe langa linie sau in relief...orice material care are in compozitie AER o sa faca
zgomot,pana si spuma de poliuretan de unu sau doi componenti....
insa fiecare foloseste ce vrea,nu am zis sa nu folositi,ci doar v.am atras atentia,
v-am reamintit....
Ionut....drumurile cunoscute sunt mai usoare....de aceea ti se pare cea mai buna
metoda cea cu polistirenul,ai incercat cu plasa metalica?
 
NU a incercat sigur dar mai au timp sa experimenteze pe macheta de la cluj.
Acuma, cosmin, trebuie avut in vedere si ce se gaseste si cum stie fiecare sa foloseasca materialele.
Plasa?! Mda, trebuie din aceea fina pentru cernut faina iar la noi, eu nu am vazut pana acuma, cea mai fina este plasa de "cernut" nisip.
Merge si cu ea. Se muleaza ceva mai greu si trebuie foarte mare atentie la croire. E necesara ceva geometrie ca sa faci desfasurate.

Mai este si otelita cand nu vrei sa fie :-x
 
n-ar nik
plasa sa fie.are si la NOCH scumpa in draci,eu am gasit la 1,5 € metru patrat...pe
degeaba kiar....o tai cu foarfeca de ....bucatarie,de vie,de taiat tabla...