Garajul meu 1/87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Masina nu avea literele galbene si un spic de grau galben sub?
Eu asa mi le aduc aminte, cu rampa de descarcare (precum modelul de la Wiking) pe care puneau cate doua randuri de lazi cu paine, pe care le trageau cu un carlig de otel, in interiorul magazinului (unele alunecau direct pe cimentul "mozaic", altele aveau carucior cu 4 roti) ....poze nu am gasit deloc , color nici nu mai vorbesc, poate a fotografiat vreun turist strain masinile de la panificatie.
 
Re:

<r><QUOTE author="cosmin78"><s>
cosmin78 a spus:
</s>Masina nu avea literele galbene si un spic de grau galben sub? <br/>
Eu asa mi le aduc aminte, cu rampa de descarcare (precum modelul de la Wiking) pe care puneau cate doua randuri de lazi cu paine, pe care le trageau cu un carlig de otel, in interiorul magazinului (unele alunecau dorect pe cimentul "mozaic", altele aveau carucior cu 4 roti) ....poze nu am gasit deloc , color nici nu mai vorbesc, poate a fotografiat vreun turist strain masinile de la panificatie.<e>
</e></QUOTE>

Au existat multe variante. Imi amintesc de cabine verde inchis, albastru deschis, rosii sau gri, de cutii albe sau argintii, de textul "PIINE" scris cu culori inchise (verde, albastru) si spicul in aceeasi culoare sau galben, sau galben cu umbra rosie sau chiar fara spic. De asemenea cu benzi de acompaniere (eventual cu diagonala) sau fara.<br/>
<br/>
Modelul meu pe care Florin l-a prezentat mai sus este ceea-ce modelistul avizat din ziua de azi ar numi "o fantezie apropiata de realitate". <E>:lol:</E> Un model Herpa facut din bucati si decorat cu Letraset, dupa mijloacele vremii. In 15 ani atat posibilitatile noastre cat si cele ale tehnicii au evoluat. Ar fi fost rau sa nu o faca. <br/>
<br/>
Trebuie sa ma uit prin arhiva fotografica, sa vedem daca gasesc o "masina de paine" autentica din anii 1970-80.</r>
 
Horia, am dat cautare pe google/imagini "camion roman diesel piine" :))
Asa am ajuns la subiectul tau de pe forum.
 
Poate ar trebui sa mai incercam si cu "autospeciala" sau "autocamion" s.a.m.d. :D

La modul serios, in arhiva mea fotografica am gasit mai multe 7.135 cu cutii (frigorifice sau nu) ca Autotransport sau Transcom, insa cu "Piine" inca nu.
 
Re:

<r><QUOTE author="cosmin78"><s>
cosmin78 a spus:
</s>Masina nu avea literele galbene si un spic de grau galben sub? <br/>
Eu asa mi le aduc aminte, cu rampa de descarcare (precum modelul de la Wiking) pe care puneau cate doua randuri de lazi cu paine, pe care le trageau cu un carlig de otel, in interiorul magazinului (unele alunecau direct pe cimentul "mozaic", altele aveau carucior cu 4 roti) ....poze nu am gasit deloc , color nici nu mai vorbesc, poate a fotografiat vreun turist strain masinile de la panificatie.<e>
</e></QUOTE>

Pai daca avea rampa de descarcare ca modelul meu este f.bine. O sa fac o simulare sa vedem ce iese. Scrisul unde era pozitionat?</r>
 
Scrisul era in coltul stang, da' am vazut si pe mijloc incadrat de 2 spice. Horia are dreptate, erau mai multe variante.
Cand ajung acasa am sa caut poza cu scrisul incadrat de 2 spice.
 
Skoda 706 cu semiremorca Orlikan la Abator Iasi

sursa - facebook - Iasi (Fotografii vechi)

Skoda 706 in Bucuresti in ianuarie 1979 cu semiremorca ITIA-Fructexport

foto Serban Lacriteanu.

sdv model
Artikel-Nr. 427
MODELLBAUSATZ - MODEL KIT
20160704.jpg

20160704_143304_1.jpg


Am asamblat kit-urile. Urmeaza vopsire si aplicat scrisul ROMANIA - ITIA Bucuresti Fructexport
13680442_10202084854318563_8694898234025599326_o.jpg

13737442_10202084854358564_6379068708427093118_o.jpg
 
cosmin78 a spus:
Scrisul era in coltul stang, da' am vazut si pe mijloc incadrat de 2 spice. Horia are dreptate, erau mai multe variante.
Cand ajung acasa am sa caut poza cu scrisul incadrat de 2 spice.

Asa?
paine-01.jpg
 
Illustrator :). Nu e joaca, asa o sa arate modelul. Daca esti cuminte poate iti dau si tie decaluri.

Scrisul si spicele sunt asa cum erau pe un camion Bucegi. Nu stiu daca poza e facuta in Bucuresti sau in alt oras.
Din pacate nu mai stiu de unde am salvat poza ca sa o pun cu sursa. Dupa denumire e de pe facebook.
 
Eu nu tin minte cum erau. Le fac cum spuneti voi.
 
Cum spuneam, cabine tin minte sa fi vazut gri, verde deschis, albastru deschis, chiar si rosii-caramizii.

Cutia alba sau gri. Argintii am vazut numai la izoterme.
 
Tot asa, culori inchise pe fond deschis, doar spicele erau uneori galbene - insa nu era o regula.

Vorbim de amintirile unui copil de 10 ani, pe vremea aceea.
 
MB cu semiremorca ROMANIA
merc_zpssfmfdikk.jpg


Cabina buna am gasit la Brekina. Semiremorci tot de la Brekina. Le combin si am camion anii 1960. :D
Nu stiu codul.
DSC_3123.jpg

DSC_3124.jpg

DSC_3126.jpg


Brekina 7805
DSC_3127.jpg

DSC_3128.jpg


Brekina 8108
DSC_3129.jpg

DSC_3130.jpg
 
MB LP 1620 este tot pentru transformare? Vazusem pe undeva o poza , insa nu mai tin minte cum era remorca, daca era simpla, fara scris sau scria ROMANIA.