Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Totul a inceput de cand Diana a intrat in depourile Imperiului.



Mi-am zis, atunci, ca Diana trebuie sa traga dupa ea niste vagoane mai acatarii de calatori. Asa ca am adus in depou trei vagoane superbe.



Cand le-am vazut pe sinele mele, am tras concluzia ca merita si o alta locomotiva, ceva mai spectaculos cu iz de nou. Asa am ajuns la Taisia II













Si inca sfarsitul nu e aici. La sfarsitul lui septembrie urmeaza sa mai sosesca doua delicatese din care una ma obliga sa montez la diorama catenara, desi nu era in plan asa ceva ( urmaream sa achizitionez numai locomotive fara pantograf ).

Numai Diana e de vina!!!! :mad: :p
 
O alta " peripetie " intampinata in drumul spre ridicarea dioramei.

Azi urma sa vina tamplarul acasa pentru a ridica rama. Speram ca azi sa termin toata structura ( rama, picioare ) asa ca am fugit la prima ora la Bricolage pentru a achizitiona ultimile materiale necesare ( cateva holtzsuruburi, roti ). Numai ca tot cautand, timpul a trecut si am intarziat la intalnirea cu vecinul tamplar. Doar 20 de minute. In timp ce fugeam de-mi iesea sufletul sa ajung cat mai repede la intalnire, ma intalnesc nas in nas chiar cu "personajul". Acesta ofensat ca o domnisoara careia ii intarzie iubitul la intalnire ma apostrofeaza chiar in mijlocul strazii, acuzandu-ma ca nu sunt de cuvant si ca sa-l caut alta data ca azi nu mai pup eu lucrare. Fara sa mai pot zice nimic si-a luat carutul cu unelete si a plecat pe drumul lui.
So... Enervat pana la urma l-am concediat in gandul meu si i-am urat sa ma astepte mult si bine sa vin sa mai apelez la serviciile dansului. Am sosit acasa, mi-am luat scandurile in carca ( ce bun era un cumnat acum ) si am fugit la tamplaria unde le-am si taiat. Acolo, ghinion, nu erau tamplarii. Am lasat scandurile acolo ( indrumat de patronul atelierului ) si maine dis de dimineata fug cu planul sa discut cu mesterii.
Acasa, fiindca mi-au mai ramas cateva scanduri si inca destule, m-am apucat de mesterit si de joaca cu uneltele mele de la Bricolage si priviti ce a iesit.









 
Vezi ce fac locomotivele cu nume de femei din om!

Sa le rulezi sanatos si sa te bucuri si de Taisia II si de Diana si de toate care or urma. Nu stiu daca are vreo legatura cu realitatea dar frumoasa garnitura are Taisia II. Dar Dianei nimic? Vezi ca devine geloasa si iti deraiaza. ;)
 
@ dan

Diana si Taisia II vor lucra in schimburi. In plus, pana termin eu diorama se vor mai strange cateva vagoane de calatori la fel de superbe ca cele detinute deja.

@ rally

multumesc. cuvintele tale chiar m-au incurajat. insa va mai fi o rama: cea pe care o vor face tamplarii. defapt ei vor taia scandurile ca sa se poata imbina intre ele, iar eu o voi monta acasa. la final voi alege pe cea mai buna, sau pe ambele :D
 
pai si cu asta de o facusi ce faci?stai mereu ca e buna si asta,ba kiar f buna.
asta ca sa te inveti minte sa pui pe altii sa faca ceea ce poti face si tu.....te mai si
injura dupa una si alta.o observatie....suruburile alea....de ce nu ai luat suruburi
cu cap neted?de-alea de le ramane captzana in lemn cand le strangi....astfel poti
adauga un alt modul cand vrei fara sa te incomodeze suruburile alea :p
 
cosmine, omul a zis ca e-ncepator si-si incearca ... talentul, de ce nu i-ai zis inainte "ATENTIE FOLOSESTE SURUBUBURI CU CAP INGROPAT !!! :p "
Ehhh de-o fi sa o prelungeasca, schimba suruburile ... asta e .
Lupanul , :D deja a avansat mai mult decat alti colegi de-ai nostri, intepeniti in planuri sau mai rau in lipsa de spatiu. :(
Sper sa o tina tot asa, si sa-l ajunga din urma pe GAM3, care acu vreun an ne arata 3 stinghii si-un blat... iar acu ... !!!! 8)
 
@ cosmin78

1. voi folosi ambele rame. pe aceasta rama facuta de mine, imi voi construi diorama, iar pe rama pe care o vor pregatii tamplarii voi ridica mai tarziu o a doua diorama la mama acasa. e un gand. pe cea de aici sa fac un circuit analog, iar la mama unul digital.

2. suruburile sunt bune. nu am intentia sa mai adaug un modul din lipsa de spatiu. ar trebui sa arunc patul si nu prea o vad incantata de idee pe mia moglia ( sotia mea - lb. italiana ). :-?
 
Azi am fost la tamplarie pentru a vorbi despre rama mea si a mai taia in jumatate doua scanduri groase. Unul dintre tamplari ( cel batran ) era beat mort ( ma tot confunda cu un arab si nu vroia sa creada in ruptul capului ca sunt roman ). Cand a fost vorba sa taie scandura de 6 cm in doua ca sa iasa doua scanduri de cate 3 cm, s-au luat la cearta. Cel batran subtia prea mult, celalalt largea dupa el. Procesul s-a tot repetat putin timp, destul cat sa ma intreb daca nu cumva isi bat joc de mine si de materialul meu. Pana la urma au facut bine ce au avut de facut.
Acasa am lucrat la picioare, dar fiindca mai am doua scanduri pe care trebuie sa le tai in doua, abea luni voi termina picioarele si voi pune rama pe ele.â



 
Azi am finisat picioarele si am atasat rama. Iata cateva poze realizate de un prieten, ajutorul fara de care nu as fi reusit sa termin azi ce mi-am propus.









Dupa care am asezat pe rama placile de parchet primite de la ICSXL

 
Si fiindca bucuria reusitei a fost uriasa, am montat repede un traseu temporar, am intins toata rechizita si am luat camerele foto in maini pt a imortaliza pt eternitate momentul.

trenuletelor le plac sa fie foto-modele. :D

revin cu fotografii in cursul acestei seri sau maine cel tarziu.