Propuneri pentru forum.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Rubrica cu ultimele 50 de mesaje

<t>Seara buna,<br/>
Nu stiu daca s a mai propus asta dar o mai propun eu odata..<br/>
Se poate face o rubrica cu ultimele 50 de mesaje?<br/>
<br/>
Multumesc,<br/>
Johann</t>
 
Radu161 a spus:
Cum adica?
Exista in lateral o casuta cu ultimile topicuri unde s-a scris.
O lista cu ultimele mesaje.
Imi permit sa fac referiri la un alt forum ca sa ma fac inteles:
http://miniauto.ro/forum/index.php
sau
http://www.diecastromania.ro/forum/index.php

Zic ca asa poti sa vezi mai usor evolutia subiectelor
Johann
 
asta poti sa o faci accesand butonul "Vizualizarea mesajelor de la ultima vizita", si iti vor apare toate posturile de la ultima ta vizita, scrise in absenta ta.
Alta solutie...intri pe forum, il iei de sus in jos sau de jos in sus si acolo unde ai mesaje noi (casuta din stanga de culoare portocalie) intri si citesti.
 
Care ar fi efortul intelectual in a pune o iconita diferita de cea implicita in adresa web a forumului?

Adica acea reprezentare a unei pagini din fata 'forum.lokomotiv.ro' din imaginea de mai jos:

 
e banal, trebuie pus doar un favicon.ico in directorul radacina al site-ului (recte in cazul asta forumul)
mai greu e de facut icon-ul, daca e ala cu locomotiva de care vorbeam poate fi gasit la www.macleod.ro/favicon.ico
nu mai stiu daca l-am luat eu gif/jpg si l-am facut (cel mai probabil undeva pe net) in ico, sau pur si simplu l-am gasit direct ca ico (cred ca mai probabil)
oricum mai sus am dat si linkul sursa al pozei, ca daca la mine e strict de test si mi se cam rupe de copyright, aici pe forum trebuie verificat mai intai daca se poate folosi poza respectiva si in ce conditii
si ca o observatie, am vazut (parca in chrome) niste ciudatenii, de genul intr-un subdomeniu care nu avea favicon a aparut cel din domeniul principal (nu stiu daca e 'bug' sau 'feature', si inca nu m-am lamurit exact logica dupa care functioneaza acest bug/feature, ca uneori merge, alteori nu merge); dar in cazul forumului (fiind un singur domeniu cu un singur director radacina) chiar nu conteaza
 
In topicul cu regulamentul pentru vanzari ar trebui pus un link catre instructiunile de postare a pozelor pe forum.

Cum postam poze - Link-uri-miniatura
 
Nu stiu daca a mai fost sugerat, dar as propune un buton de Like in dreptul fiecarui mesaj postat. Am simtit de multe ori imboldul de a aproba atitudinea sau continutul unor mesaje, si un astfel de buton ar fi util, cred eu, inlaturand mesaje inutile de aprobare, etc.
 
Am remarcat ca daca intr-un post sint linkuri acestea se deschid inchizind pagina lokomotiv.(ma rog nu prea stiu sa explic) insa la alte forumuri cind accesezi un link se deschide intr-un tab nou, ceea ce face intoarcerea la forum mai usoara.

Se poate face si aici asa?
 
dantm a spus:
Am remarcat ca daca intr-un post sint linkuri acestea se deschid inchizind pagina lokomotiv.(ma rog nu prea stiu sa explic) insa la alte forumuri cind accesezi un link se deschide intr-un tab nou, ceea ce face intoarcerea la forum mai usoara.

Se poate face si aici asa?


da, in seara asta o sa se rezolve problema
 
Salut,

Felicitari celor implicati in schimbare!
O sugestie as avea si eu, in masura in care tehnic e posibil, normal.
In coloana "Last post" avem autorul, data si ora si mic, mic de tot, butonul cu linkul la ultimul post. Se poate face in asa fel incat si data sa fie tot pe post de link la post? Ar fi mai usor de nimerit. :D

Numai bine,
Liviu
 
Link-urile de pe youtube se pot pune sa se vada imagine? Nu ca link?
 
Legat de deschiderea paginilor in tab nou, eu intotdeauna foloseam butonul din mijloc de la mouse, care cred ca in orice browser asta face.

As mai avea o propunere: pagina curenta din partea de navigare (jos in orice topic cu mai mult de o pagina) mi se pare cam ilizibila, nu cred ca ar strica sa fie mai bine evidentiata.

Inca o data felicitari pentru munca depusa!

Later edit:
si sa dau si un hint pe unde sta treaba: CSS .pagination span strong
 
Si apropos, ca va rugasem mai de mult, chiar nu puteti pune si voi un favicon.ico ?

Sugerasem mai de mult asta de aici: http://www.macleod.ro/favicon.ico (nu stiu de unde e luat). Oricum se gasesc tone cu locomotive, sau cu ce vreti voi, numai sa fie :p

(iar pentru cine nu se prinde de ce mi se freaca ridichea, arata mult mai bine in taskbar si/sau in lista de bookmark-uri rapide)
 
macleod a spus:
Si apropos, ca va rugasem mai de mult, chiar nu puteti pune si voi un favicon.ico ?

Sugerasem mai de mult asta de aici: http://www.macleod.ro/favicon.ico (nu stiu de unde e luat). Oricum se gasesc tone cu locomotive, sau cu ce vreti voi, numai sa fie :p

(iar pentru cine nu se prinde de ce mi se freaca ridichea, arata mult mai bine in taskbar si/sau in lista de bookmark-uri rapide)


gata, rezolvat. iti place? :)