Conectarea generatorului de fum in digital

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

pcg

Well-Known Member
13 Iulie 2016
368
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Sal

Cine stie cum se conecteaza generatorul de fum la decodor ? Conform schemei existente pe forum, verde si violet ar trebui sa fie.Dar aceste culori nu se regasesc pe decodorul de la PIKO 56122. Si mai curios este faptul ca la acest tip de decodor nu sunt 8 fire ci doar 7. Sa nu aiba functii suplimentare ? :eek:

Toate bune !
 
Iata conexiunile decodorului Piko 56122

001.jpg
 
pai parca zice acolo:
firul 3 nu are corespondent.
cam asta imi dau eu seama, mai ales ca nu se specifica nici o culoare ca la celelalte.
 
Ideea este ca nu am gasit nici pe placa sa il leg.Singura sansa este sa il pun direct pe motor, dar nu voi avea control separat la el. Pleaca locomotiva , incepe si fumul.Pe pinul trei nu ai nimic.
 
si pe manualul de la generator ce scrie?
http://www.trennet.ro/product.php?pid=850
eu vad in poza ca generatorul are un fir rosu si unul negru deci la prima vedere as zice ca se leaga la rosu si negru si primeste comenzile direct de la digibox.
pune totusi si manualul generatorului.
 
Greseala

<r>Greseala mea , am scris sa pui manualul decodorului , dar vroiam a generatorului , cu legaturile date acolo.<br/>
S-ar putea sa fie pur si simplu , pus in paralel cu motorul , si cand sta loco sa se opreasca si rezistenta de fum , fara posibilitate de programare separata . <E>:?:</E> <E>:?:</E> <E>:?:</E></r>
 
Ai doua tipuri de legaturi, una directa pe alimentare si una prin decodor. Gasiti imaginea atasata.

002.jpg
 
8 red
4 black ca si firele generatorului. adica imaginea de sus.
schaltbar = adjustably zice google. probabil ca este un decodor mai smecher. ala cu 8 fire. probabil ca ajustabil se refera la compensarea de sarcina :roll:
cred ca e nevoie de cineva care stie germana.
 
generator

<r>Salutare !<br/>
SCHALTBAR de fapt inseamna "conectare la comanda". Schema-i simpla,<br/>
baga-i firele cum zice acolo si "abureste-o" <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <br/>
Pt ducati999 : Daca aveam reteta compozitiei chimice , produceam noi aici tone si nu-i mai "imbogateam" pe cei din Occident.<br/>
rally</r>
 
Aici e buba cu conectarea la comanda , caci asta vrea JE. Nu gasesc pe decodor acel F ! As putea sa il conectez pe lumini , dar nu este ok.
 
conecteaza-l asa cum zic ei rosu la rosu si negru la negru si vezi ce se intampla.
eu cred ca ii da volti sau amperi putini cand sta pe loc prin sine si scoate putin fum si mai mult cand pleca locomotiva. nuam avut niciodata curiozitatea sa masor cum vine curentul prin sine la digital dar cred ca asta se intampla. o sa masor cand o sa pun tot cap la cap.
sfatul meu asta este. banuiesc ca nu vrei sa stai cu generatorul de fum in cutie si sa te intrebi ce si cum. pune-l si vezi ce si cum.
bafta
 
...ei oameni buni ma intrebam daca ati descoperit dupa aproape 2 ani "F1" ala unde naibi exista pe decodor, ca eu mi-am crapat creierii weekend-ul asta cu cautatul ba pe forum ba pe net si nu am gasit nimic. Nemtii astia chiar nu s-au lovit de problema asta....intamplator am gasit topicul asta si m-am hotarat sa cer ajutor si aici. Momentan am legat generatorul de fum pe lumini fata, dar vorba lui "pcg" nu-i in regula. Poate ati mai montat generatoare de fum in astia 2 ani pana acum si mai stiti cum...astept noutati :)

p.s. este vorba de piko....
 
pe locomotivele mele roco generatorul de fum este legat pe canalul de lumini,fie
ca merge in fata sau in spate,deci generatorul de fum este actionat cand apas
tasta ptr lumini...
 
Da, asa l-am legat si eu, dar decoderul 56121-PIKO poate fi facut sa functioneze separat pe F1.
 
Vezi aici OUTPUT F1 care vine de la mufa.
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=896&postdays=0&postorder=asc&start=0
 
nu m-a deranjat prea mult treaba asta ptr am mai tot timpul luminile aprinse la
locomotive,deci generatorul merge in continuu