Diorama scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

veb

Active Member
16 Februarie 2015
71
45
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
A trecut aproape 1 an de la inceperea primei diorame si ma gandesc sa mai fac una.
De data aceasta as vrea sa fie la scara N si sa nu ocupe mai mult de 130 x 60.

Deoarece nu m-am jucat pana acum deloc cu scara N as avea nevoie de niste sfaturi de incepator:
- ce tip de sine recomandati
- pentru curbe exista la fel ca la H0 raze R1, R2, etc ? As vrea sa rulez un tren din epoca 3 cu vagoane de marfa sau calatori. Ce fel de raza ar fi recomandata?
- pot refolosi sursele de alimentare Piko de la scara H0 ? Centralele digitale Piko sunt compatibile cu decodoarele montate pe locomotivele la scara N ?
- de ce altceva ar trebui sa tin cont ?

Multumesc
 
Sine:

Vezi orientativ aici: http://www.peco-uk.com/prodtype.asp?strPageHistory=category&numSearchStartRecord=0&strParents=3309,3310&CAT_ID=3315&numRecordPosition=41

In principiu cea mai buna alegere este sina Peco flexibila cod 55, ai de ales intre traverse din lemn sau traverse din beton, in functie de epoca si zona in care vrei sa-ti situezi diorama. Exista si sine curbe de diverse raze (orientativ, R1 = 228 mm, R2 = 298,5 mm, R3 = 333,4 mm) la fel ca si la scara H0 dar practic nu ai nevoie, odata ce folosesti sina flexibila.

De asemenea daca din diverse motive nu te satisface sina Peco, poti alege intre sinele continentale Fleischmann care sunt gata facute cu un balast de plastic (pare un avantaj, in practica e o belea, trebuie sa te chinui sa ascunzi balastul de plastic sub pietris real) sau sine Trix, care sunt fara balast la fel ca si cele Peco. Dar ambii producatori europeni sunt din pacate in cadere libera, nici nu stiu daca mai produc ceva, si de facut fac numai sina cod 80 (asta se refera practic la inaltimea sinei, sinele cod 80 sunt mult mai inalte si arata mai putin realist decat cele cod 55).

Raza recomandata = cat mai larga cu putinta, in functie de spatiul disponibil al dioramei. Cu cat e mai larga raza, cu atat ai sanse sa arate mai realist si totodata te feresti de belele cu materialul rulant sensibil la raze mici de curbura.

Sursa de alimentare: si scara N foloseste tot 12V curent continuu ca si scara H0 deci nu ai nici o problema in a folosi alimentatorul tau Piko. In privinta centralelor Piko digitale nu ma pot pronunta, nu ma pricep la digital.

Fata de scara H0, N este un pic mai sensibila la calitatea asezarii sinelor, trebuie sa fii foarte riguros cand le asezi, sa fie la nivel, sa se faca trecerea de la drepte la curbe si inapoi foarte lin, fara smucituri etc. In rest, tehnologia moderna permite o fiabilitate aproape la fel de mare a materialului rulant la N ca si cel de la scara H0 in timp ce suprafata necesara dioramei se reduce la un sfert.

Asadar, avantaje considerabile!
 
- Daca folosesti sine de set ai doua variante : Sine Fleischmann (Roco) fara terasament sau Sine Fleischmann (Piccollo) cu terasament vezi pe http://www.hgd.ro/N.html atentie , profilul este CODE 80
- Daca folosesti sine flexibile poti folosi PECO code 55 vezi pe : http://www.trains-addicted.ro/ro/produse/scara-n-1-160-9mm/sine-si-accesorii-scara-n

- Da, exista curbe cu razi R1, 2, 3 ... etc. Recomand orice peste R3.

- Decodoarele digitale functioneaza cu centrale digitale , scara e irelevanta dar pentru siguranta ta, citeste ce tensiune de alimentare are la iesire statia digitala si ce tensiune de alimentare suporta decodorul ales. Este bine sa ai tesiunea mai mica la centrala deat cea pe care o suporta decodorul .
 
Multumesc de raspunsuri.

Terasamentul de aici http://www.trains-addicted.ro/ro/producatori/peco/rola-terasament-2 este similar cu terasamentul Noch sau necesita aplicare suplimentara de nisip peste burete ?
 
Salut! Terasamentul respectiv e doar burete, fara pietris suplimentar. Mai bine iti iei burete (rola) de la Woodland Scenics si pui pietris dupa aceea. Sinele Fleischmann Picollo (cu terasament de plastic) mi se pare ca se murdaresc mai greu decat cele de la MTX sau Roco (cred ca acestea sunt identice cu FLM fara terasament). Daca optezi pt Peco, sfatul meu e sa cauti pe ebay.co.uk pentru ca vei gasi preturi excelente la Peco (firma e din UK) si transport decent. Ai grija cand iti calculezi pantele la diferentele de nivel, sa nu depasesti 4% ca vei avea probleme ulterior.
 
Salut,

Ca si fost N-ist hop si eu:
La sinele FLeischmann Picolo daca incerci sa pui pietris pe langa dupa metoda consacrata cu apa + sapun + un strop de detergent, se poate intampla ( mie mi s-a intamplat ! ) sa ti se inverzeasca sinele ....rau de tot !!! :-?

Eu am folosit atunci un strop de detergent de vase "PUR"....dar cred ca va reactiona la fel si cu altele....

Cat despre sina Roco la N, parerea mea ca e cea mai ok, si aici ma refer la cea la metru ori la bucati, nu si la macazuri.
La metoda cu pietrisul, a fost sina care a reactionat cel mai bine.
Macazurile Roco mie mi se par nerealiste.

Ar mai fi o optiune:
-nopti piedute pe Ebay + cautat loturi de sina Arnold N + cumparat= efort mare si risc mare ( Arnold e un producator considerat "mort" astazi desi cei de la Hornby se incapataneaza sa-l tina in viata :D )

Sinele + macazurile Minitrix NU le recomand absolut deloc !!!

Totusi, ca si gama completa si sina ok, as recomanda Peco N scale...
Preturi bune la Peco N scale ai si in RO:
http://www.trains-addicted.ro/index.php/ro/produse/scara-n-1-160-9mm/sine-si-accesorii-scara-n

In UK, cei mai buni ca si pret / calitate/ stoc/ promptitudine sunt cei de la www.ehattons.co.uk cu sediul in Liverpool ( vizitat magazinul fizic personal..e impresionant ! 8) )

Totusi trebuie sa tii cont de tariful de transport ( care nu e chiar ieftin daca nu cumperi multe ) si de faptul ca ei sunt obligati ca sina la metru sa o impacheteze in asa fel incat sa nu stea dreapta , pachetul sa nu fie lung ! Scrie si la ei pe site.

Ce sa mai: vorba lunga, saracia omului....pana una alta , fara a se considera reclama, ai gama Peco si la N si la HO, la un pas distanta, la baietii de la Cluj, importatorii pe Romania ai Peco :

http://www.trains-addicted.ro/index.php/ro/produse/scara-n-1-160-9mm/sine-si-accesorii-scara-n


Marius.

PS:
Sfat :
NU face gresala sa amesteci sinele de la diferiti producatori pe principul ca :
".....am gasit 3 macazuri Roco mai ieftine + inca 5 de la Trix + inca 10 metri de sina Fleischmann Picolo + nush ce intersectii macazate bune la pret de la Arnold sau Peco."


E greseala capitala la scara N...
La HO mai merge cum mai merge , desi NU e ok deloc conceptul de "amestecare a sinelor ", dar la N ...e chinuiala mare si nu se justifica efortul !!!
 
Multumesc. O sa merg pe Peco.
Totusi nu vad sa aiba sine curbe R2,3 etc si nu-mi dau seama cum pot realiza corect o curba R3 dintr-o sina flexibila.