Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@ LDH

schema este intr-adevar convingatoare, dar raman la parerea ca rama sa fie intreaga.
m-ar ajuta mai mult un desen pentru o diorama de 2 m / 1,40 m
multumesc mult
 
Si o locomotiva BR 220 cumparata de la Rally cu putin timp in urma, dar pe care nu am prezentat-o inca. Am botezat-o Diana.

http://s182.photobucket.com/albums/x105/lupul_alb_photos/Diana/
 
azi am profitat de vizita cumnatului si l-am luat cu mine in Bricolage de am carat 8 scanduri.

scandurile sunt din brad, au 4 cm grosime si 9 cm latime. cele pe care le-as fi preferat, de 2 cm grosime, sunt foarte scumpe si nu ma indur sa arunc atatia bani pe ele.

sper sa fie bune acestea. ca pana la urma toata chestia asta.... :-x :D

acum am un impas. sa apelez la un tamplar sa-mi faca rama cu materialul meu sau sa ma incapatanez si sa o fac singur dupa gandirea mea?

voi ce ma sfatuiti? va las sa votati si maine dimineata cand ma intorc de la job voi face ceea ce trebuie.

Please! Help me!
 
Pai te sfatuim sa iti faci un calcul economic si sa vezi ce iese.
Daca indemanarea este de partea ta nu vad probleme in ale face singur desi ce ai cumparat ultima data mi se pare cam nepotrivit.

"Lemnele" lui Rally l-au costat 40 de lei. Un cadru, fara picioare si fara planseta, pentru o macheta 2,00x1,20 m parca :D
 
scandurile pe care le-am cumparat azi sunt nepotrivite din punct de vedere al pretului sau din punctul de vedere al materialului???

de unde pot sa gasesc si eu " lemne " ca ale lui Rally??
 
scandurile sunt din brad, au 4 cm grosime si 9 cm latime.
4 cm grosime sunr de 2 ori mai groase decat ai nevoie.
Daca ai pe langa tine un atelier de tamplarie clasic, nu pe pal, te duci cu schita si-ti
fac ce doresti.
Problema, e ca, intai cumperi si pe urma te sfatuiesti cu noi... :( :-? :-? :-? asa pierzi bani.
Mai mult ai vazut rama la mine, dar ai uitat, ai circumstante atenuante ca-ti "zburau" ochii si mintea la "jucarelele" mele... :D
 
kiar ca sunt groase.15mm-20mm erau bune.ideal era sa le tai de-a lungul ptr a
obtine dintr-una,doua.....la o tamplarie ceva ai putea sa le duci sa ti le taie.n-o sa
ramana cu 2 cm,insa cu cel putin 15 mm tot ramai
 
@ Rally

am vazut foarte bine scandurile tale si asa mi-as fi dorit si eu. insa e o problema. pe langa mine nu exista ateliere de tamplarie. si atunci ce sa fac? sa merg cu scandurile in carca prin tot Bucurestiul??? pt cine are masina e mult mai usor. eu am doar picioarele mele.

@ cosmin78

nici mie nu-mi place grosimea lor, dar sper sa iasa ceva bun din ele.
 
Pai, vorba lui Rally, daca mai intai actionezi si pe urma intrebi.
Parca era ceva de genul asta si in semnatura lui pcg!

Daca intrebai si pe urma te bucurai ce minunatii ai cumparat de la Brico poate ca nu mai luai de acolo si gaseam o cale sa rezolvam problema.

Daca nu ma insel stai pe undeva pe langa mine asa ca ...
 
@ LDH

multumesc mult.

Azi dimineata am fost putin cam imbufnat si suparat ca nu prea imi iese. Am iesit afara si m-am dus la vecinul tamplar si i-am spus problema. am hotarat sa vina la mine acasa si sa efectuam lucrarea aici, dar mai intai m-a indrumat spre o tamplarie la doua statii de mine. astfel mi-am luat cumnatul si scandurile in carca si le-am dus la tamplar de le-am taiat in doua. acum am destule scanduri de 2 cm grosime, 9 cm latime si 2 m lungime, cat pentru doua rame. chiar ma gandesc sa fac doua si una sa o ofer la schimb pentru ceva material rulant cu cineva interesat de o rama.

pana la urma totul s-a terminat cu bine si incepe sa se miste bine si in imperiul meu.
 
@ seby

nu e sarac deloc. are casa, masina, nevasta, copil si inca unul pe drum, vise, idealuri si destui muschi ca sa care patru scanduri .
 
tocmai din Moldova sosita si proaspat intrata in depourile Imperiului.

http://s182.photobucket.com/albums/x105/lupul_alb_photos/locomotiva%20Roco%20-%20cea%20mai%20noua%20achizitie/

Roco the best. Imi place cum se misca locomotivele astea.
 
si tot azi: o masinuta scara 1:72.

http://s182.photobucket.com/albums/x105/lupul_alb_photos/Cars%201/