Saru RailRoad

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cosmin,

Toata lumea este deacord ca un desen face infinit mai multi bani decat o explicatie.
De ce nu incerci sa faci o schita si sa explici dupa. Se intelege mult mai usor si poti vizualiza cam ce ar trebui sa iasa.
Stiu ca este mai multe de munca: schita, poza sau salvare jpg, gazduire si transfer dar merita efortul.
 
@LDH

ai dreptate...cu ce sa desenez?nu am nici-un program de desen,decat"Paint"
si nu ma descurc deloc cu el :( .am wintrack3d,insa e demo si nu pot sa salvez sau sa
printez... :( :(
 
Chiar si cu WinTrack , dupa ce ai realizat desenul , dai print screen si apoi paste in paint, salvezi jpg si ai rezolvat.
 
@dan
faci un oval.planurile de le ai tu acum sunt practic un oval impartit in doua cu
jumatatile "spate in spate"...nu prea am timp sa fac schite :(
 
Cred ca 8 cm este suficient dar, exista un dar in orice problema care nu este sigura.

Trebuie sa iei in calcul:

1.Inaltime alocomotivei cu pantograful ridicat - masuratoare directa pe locomotiva
2.Inaltimea ocupata de linia de contact (catenara): suporti si fir
3.Inaltime liniei, in general 4,5 mm
4.Existenta sau inexistenta terasamentului
5.Chiar daca faci o catenara pentru locomotivele electrice, uneori, este bine ca "minunea" sa fie butaforie - nefunctionala. In acest caz nu te mai intereseraza ca pe spirala, ascunsa privirii, sa existe linia de contact. Doar la iesirea de pe spirala, banuiesc un tune, trebuie o patina care sa se continue cu catenara. Asta ca sa iasa locomotiva cu pantograful "frecand" pe linia de contact.
 
pe linie fara terasament,de jos pana la vf-ul pantografului ridicat sunt exact 80mm
.daca folosesti 85 mm atunci merg.poti pune un fir prins de "tavanul" spiralei,astfel
ai tot timpul pantograful controlat
 
cei de la LUXX-MODELLBAU aveau niste accesorii ptr a prinde sina in tunele in loc
de catenara
 
pai 8 cm sunt....masurati pe locomotiva asezata pe linie fara terasament,cu pantograful ridicat la maxim