InterRail 2007

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Urmeaza ultima diorama,Scandinavia cu Danemarca - Norvegia - Suedia - Finlanda

















De aici se controleaza totul.Sunt 33 de calculatoare.

Acum niste date:
Aria totala a dioramei e de ca.900 mp,la final va avea 1.500
Lungimea liniei;9.000 m,la final 15.000m
Trenuri; 700,la final mai mult de 1000
Masini;10.400,la final 12.000
Semnale;600 la final 1.500
Calculatoare;33 la final 60
Figurine;150.000 la final 250.000

Constructia a inceput in Decembrie 2000.Scandinavia e ultima terminata si deschisa publicului din Iunie 2005.Au fost necesare mai mult de 400.000 ore pentru munca la layout.

La iesire e un magazin.Multe produse kibri.Nu se gaseste tot ce au ei pe magazinul online.Preturile sunt la jumatate fata de magazine.La toate produsele.
 
Cred ca toti stim de diorama si ne uitam pe site, dar cu toate acestea ori de cate ori vad poze noi raman speachless.
Cred ca o slujba perfecta sa lucrezi acolo.
 
Ma bucur ca va plac pozele de la diorama.
Dupa cateva ore petrecute acolo a trebuit sa plecam.Dar la o bere am hotarat sa repetam vizita,doar in toamna va fi gata Elvetia si poate incep lucrul la Aeroport.

Din nou cu ICE cu 229 km/h ne apropiem de Berlin.

Cand am cautat cazarea pe net,am avut grija ca hotelul sa fie in zona cu cele mai multe magaine de trenulete.Asa ca am gasit un hotel pe langa gara BERLIN ZOOLOGISSCHER GARTEN.Gradina zoo e peste drum de gara.

Gara:

Dupa cazare am inceput sa cautam magazinele.Primul gasit turberg(www.turberg.de)
Din pacate nu am avut voie sa fac poze.Peste drum Turberg are "magazin de ocazii".
Mergem o strada pe jos si dam de michas-bahnhof(www.michas-bahnhof.de)
Nu cumpar nimic,doar vad preturile.Pana aici cele mai mari sunt la Turberg.
La o usa distanta de michas-bahnhof era fosta diorama de la LOXX :( :( :(Restul zilei este pentru plimbare.Am si vazut ceva interesant pe langa gradina zoo


A doua zi la magazinul michas-bahnhof.Magazin mare,bine aprovizionat.Are si noi si folosite.
Poze din magazin.
Cand a progamat decodorul de sunet pentru BR 18







 
Magazinul am Mierendorffplatz din cartierul Charlottenburg(/www.modellbahnen-am-mierendorffplatz.de)
Magazinul:







 
cAND O SA VEDEM ASA CEVA SI LA NOI IN ROMANIA :( UN ASTFEL DE MAGAZINAS CU JUCARII :( :( :(
 
In 1992 guvernul federal a decis ca noua statie sa fie construita pe locatia garii Berlin Lehrter.Pe 26 Mai 2006 se inaugureaza noua statie Berlin Hauptbahnhof.
Oare la ce se uita??









Observati catenara






Poze de pe peronul garii.
 
Poze de prin Berlin.
Turnul Televiziunii din Alexander Platz.Are inaltimea de 368 m si a fost construit intre ani 1965-1969

Sus la 207 m se afla o cafenea.
Poarta Brandenburg.Construita intre anii 1788-1791

Primaria Rosie

Muzeul Vechi

La Zidul Berlinului.
Constructia a început duminică 13 august 1961 în Berlinul Răsăritean.A fost demolat în săptămânile de după 9 noiembrie 1989. Ziua de 9 noiembrie este sărbătorită ca zi a Căderii Zidului


Piata Potsdamer

Catedrala din Berlin construita intre 1894-1905

Coloana Victoriei

Piata Potsdamer-Sony Center

Palatul Culturii Mondiale si raul Spree

Palatul si o bucata din Parlamentul German

Ceva ce in Romania nu vom vedea

Circ
 
Linii cu Iarba pe ele gasesti in centrul Aradului si in depoul din Ghioroc. Ma rog nu mai sunt pentru ca au fost curatate pentru a remoderniza complet centrul orasului.
In alta ordine de idei prefer Münchenul, parca e mai activ. Tocmai m-am intors din Germania de 2 zile deci inca mai am amintirile proaspete. Berlin Hbf. a fost interesanta pentru ca nu este gara terminal (nu le suport), insa este prea moderna pentru mine, preferand garile cu cladiri vechi...totusi mi-a placut incrucisarea de linii pe mai multe nivele. Dupa ce voi termina de copiat toate cele 7 casete filmate voi realiza un film numai cu trenurile de pe drum (Am luat Traianusul de la 17:10 din gara din Arad, nu am gasit loc si a trebuit sa ne mutam la viena....insa voi deschide o noua sectiune pentru un scurt reportaj despre "aventura" mea, cand va fi gata filmuletul). Poze nu va voi arata pentru ca nu sunt fan foto, in plus a aparut pe aici cam tot ce era de aparut ;)
 
Nu am evitat pozele.Dar nu am vazut mizerie.Si nu am fost numai in centru.
Am umblat si prin cartiere.Dar nu putem compara gradul de civilizatie de la ei cu "civilizatia" de la noi.

Cu parere de rau plecam din Berlin spre Praga cu EC.
In Dresda.Peroanele de sus sunt terminate,se lucreaza la cele de jos.


Interiorul unui salon.Nefumatorii sunt despartiti de 2 geamuri fara usa de nefumatori.Scrumiera e in manerul scaunului.Am avut noroc ca tot drumul a fost un singur fumator. :D :D :D
 
ma bag si eu in zama.....de obicei gasesti pe strada angajati de la salubritate
impingand aspiratoare mari,pe trotuare,iar noaptea exista o flota de masini care
spala sau aspira....
 
Cu asa peisaj nici nu stii cand treci din Germania in Cehia.


In gara Decin hl.n.


Ajungem in gara Praga-Holesovice.Urata gara.Multi betivani,drogati....
A doua zi mergem in gara Praga hl.n pentru rezervarea biletelor la Pannonia.Avand InterRail am mai platit 9 euro de persoana pentru cuseta pana la Arad.

 
De prin Praga.
Simbolul orasului: Ceasul astronomic. Realizat in 1400, ceasul astronomic din Praga este compus din 2 panouri gigantice. Cel de sus este astronomic, iar cel de jos are functie calendaristica. Cel mai aglomerat loc din oras la ora fixa.

In fundal e Catedrala Tyn,stilul gotic .A inceput sa fie ridicata din secolul al XIV-lea

Muzeul NaĂžional

Podul lui Carol (Charles Bridge)

Râul Vltava


Catedrala Sfantul Vitus
Catedrala Sfantul Vitus este cea mai mare si importanta catedrala din Praga. Pe langa ceremoniile religioase, aici se oficiau si ceremoniile de incoronare a regilor si reginelor.Arhitectura prezinta stilul romanic al Imperiului Roman








Si ceva bijuterii


Dupa unii cea mai buna bere din lume :!: :!:
 
putinii cunoscuti care au fost in Romania ne lauda femeile,muntii si tuica de pruna
in draci
 
in general, strainii sint de parere ca avem cele mai frumoase femei din europa. 'nice country. verry nice girls, hier, in roumania'. deci nu mai au ochi si pentru alte chestii... sau 'nice counry, everybody has a dacia' - dacia pronuntat 'deishia' - asta a fost cea mai tere replica la intrebarea maea 'how do you like roumania?'. oricum, in general am stat de vorba cu oameni de formatie tehnica. ei observau ca rominii traverseaza pe rosu la semafor sau ca merg cu masina pe contrasens in loc sa vada monumentele istorice. problema de baza a bucurestiului este de fapt ca aceste monumente sint raspindite cam peste tot, ori in alte orase sint grupate. deci, e destul de dificil sa le gasesti, asa, de capul tau.
 
lok a spus:
'nice counry, everybody has a dacia' - dacia pronuntat 'deishia' - asta a fost cea mai tere replica la intrebarea maea 'how do you like roumania?'

:D :D :D
in spania se face reclama la Dacia Logan peste tot,kiar si aici.zilele astea
am vazut o Dacia Logan cu matricula franceza,tunata ca la catalog.....