diorama N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Ati fi interesat de o diorama N din firba de sticla?


  • Total voters
    0

zola

Active Member
22 Iulie 2007
50
0
Bucuresti
YAHOO
rosoi.vlad
LOCATION
Bucuresti
deschid acest cestionar sa vad daca investesc timp si bani intr-o matria sau nu.. precizez ca diorama ar avea dimensiunile de 150X100cm ar cuprimde 2 munti intre 2 si 4 tuneluri si un pod
Materialele de costrutie=>firba de sticla
Finisaje=>iarba si copaci noch sau iarba noch copaci homemade sau de loc..capete tunel turnate din ipsos de modelaj sau cumparate ziduri la fel ipsos sau cumparate(rasina), deasemenea ma gandeam sa o fac si in varianta nefinistata adica doar firba propiuzisa laminata fara vopseluri,iarba etc...

pun o schita in cateva minutele
 
am scitat doar linile principale adica pentru ce fac pantele atat pe urma fiecare isi face cum vrea.
Eu personal prefer machetele mai aerisite.... pentru un track plan mai ''complicat'' este loc berechet avnat in vedere ca un cerc de sina piko are raza de aprox45cm iar diorama are o latime de 100cm..
Bine intels daca gasesc doritori voi face si module de extensie...
Cineva m-a intrebat dece nu as face pe HO raspuns scurt nu am loc.... o marita pentru acesta diorama ocumpa cca 2X2m asta cu loc de desfasurare...:D plus depozitarea materilalelor a sculelor etc... mi-ar mai trebuii un garaj:D
 
mai investitia s-ar amortiza in pretul a 2/3 diorame martia ne fiind profii iar majoritatea fonsarilor facandu-se manual... nu conteaza ca sunt 8 persoane care sunt pe N.... merge la export :lol: :lol: :lol:
 
Ok, mai cauta si aici si vezi daca esti competitiv :
http://www.noch.de/de/produktkatalog/listview.php?submenue=n&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Fertiggelände&navi_Kategorie3=Fertiggelände

Cea mai ieftina N, este Colorado la vreo 60 euro.
 
draguta nu am ce zice ;) dar o intrebare am (eu nu stiu limba germana :D si ma uit ca @@@ la poze si consultand dictionarul) dioramale noch contin ce pana la urma?..
 
aaa pai aunci nu este bine :D deoarece eu ma gandisem la un pret de start de cca 100/150lei pentru diorama goala adica fara finisaje, cu finisaje(vopsea iarba capete tunel si ziduri de spijin + pretul podului ales) 200/250 finisaj complet acelasi pret dar plus 2.5 /5lei pe copacel adugat...homemade sau copacel noch
dar daca trebuie sa pun si linile..costa mai mult nu stiu cat sunt linile N dar oricum un macaz ese in jur de 60lei minim 4 macaze.. se aduna..
 
Chiar la 250 ron , pretul e bun, la jumate fata de NOCH, dar atentie, ca acestea au in pret podurile (~ 100 ron) si vin grunduite, vopsiti muntii, inclusiv umbre cu aerograful si iarba lipita , ca in imagine :

a1014.jpg
 
eee stiu eu o tactica si fara aerograf cu acelsi rezultate;) bine inteles ca daca ar fi cerere as cumpara un aerogarf.Cu podurile chir ar fi o problema nu mare dar ar fi..

uitandu-ma pe siteul tau la diorame am vazu ca nu sunt chiar asa de mari fata de proiectul initial pe N.... poate o sa fac chiar pe HO... deocamdata totul ramane la stadiu de proiect:D
singurul lucru ce ma ''sperie'' in materie de constructie sunt tunelurile... pavajul inauntru este montat dupa turnare? ca la mine asa o sa fie ca altfel nu vad cum..
 
Cu podurile chir ar fi o problema nu mare dar ar fi..
Pai pt primele 50 de bucati incheiem un contract si-ti livrez podurile la pret de dealer... :roll:
In dreptul tunelelor se lipeste o placa de carton dur, tratat anti-umezeala, ca sa nu se curbeze.
Nu-ti mai trebuie decat o mana de artist sa-ti sculpteze relieful, portalele si zidurile ;-)
 
merci mult rally ;) dar acum o sa trebuiasca sa ma apuc de primul model facut manual dupa care matritele pe urma zidurile si portalele matrile pentru ziduri si portale chiar daca ma apuc acum tot imi ia o luna pana cand deifinitizez totul... eu si muncesc ca toti de acici sau macar majoritatea .. deci de astea o sa ma ocup in timpul liber
 
am inceput incet incet dar sigur... am cumparat =>
-de le revell compresor+aerograf
-placi de polistiren exudurat
-profile din aluminiu de 4x4x400-3 bucati (ramele matritei)
-placa din pfl de1cm pentru dioarama initiala
-cabu de otel de 4mm + scripeti
-smirghel de diferite garnulatii..
- mai am de cumparat fibra,gelcoat,si nestraopl
modelul final pentru diorama va fi aproximativ la fel dar difera lungimea care este marita pana la 200cm deci dimensiunile vor fi de 100x200,
diorama, va fi pentru toate scarile principale adica N TT si HO diferentele la curbele pricipale(in tuneluri)vor fi compensate prin adaugarea de linie dreapta sau linie flexibila
 
mai una o fac pentru mine ca completare la ce mai am...pentru doua bucati am 2 colegi care vor cate una pe urma daca o mai vrea cineva bine daca nu iara bine , doar nu o sa ma apuc sa facdiorame pe banda rulanta .nu?
initial ideia mi-a venit decand am vacut niste veliere , pe urma am vazut o diorama noch in realitate si mi-am zis: Dece sa nu incerc sa fac si una dasta? nu cred ca saunt singurul care simnte un ''mancarici'' in palma si vrea sa faca cateceva... sau sunt?..:D