Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu face imbinari in cuie.
Recomandabil este sa imbini elementele din lemn cu suruburi pentru lemn (holtzsuruburi).
Dupa ce ti-ai ales surubul potrivit grosimii lemnului dai o gaura prin ambele piese ce urmeaza a fi imbinate.
Gaura va fi mai mica decat diametrul surubului.
In acest fel faci o legatura foarte buna (si mai buna daca adaugi un poc de aracet) si nici nu risti sa crapi lemnul ca in cazul in care bati un cui.
 
Multumesc LDH. Nici eu nu aveam in vedere sa folosesc cuie. M-am exprimat gresit mai sus. Azi am luat niste holtzsuruburi. Cred ca au vreo 10 cm lungime ( 4 x 100, asa scria pe eticheta ). Crezi ca sunt bune pentru riglele de 6cm / 6 cm ?
 
salve !
O sa iasa un mare ladoi , inalt de ~ 80 cm , lat de 1 metru si lung de 2 m cam cat 4 coparsheie. structura cumplit de grea ce trebuie superranforsata , sa nu se darame sub propria greutate. Fiind si adanca i-ti trebuie usi pe toate partile, iar pt asta , musai ceva cunostinte de tamplarie... :x
Oricum succese si asteptam primele imagini !!!
rally-carcotasul 8)
 
Multumesc Rally. Pentru o clipa m-a trecut un fior cand am citit cuvantul " darame", dar credinta ca va iesi bine mi-a redat curajul de a continua.

Totusi, cum pot sau ce trebuie sa fac ca sa o superranforsez???
 
Aseara am reusit sa fac un chinuit desen de mana a ceea ce vreau eu sa iasa in final.

iata opera artistica ( ma refer la desen ) :



Azi am facut trei drumuri in Bricolage pentru a mai achizitiona rindele de brad, aracet pentru lemn, o surubelnita si o chestie lunga pentru masina de gaurit. Din pacate la prima incercare nu prea mi-a reusit. Aracetul nu a vrut sa fie prea bun si pana la urma ma multumesc sa dau cateva gauri si sa prind totul in holtzsuruburi.

o poza de inceput:



aici rindelele sunt doar aranjate dupa cum voiesc sa le prind. dupa masa voi incerca fixarea lor definitiva in hotzsuruburi.
 
fixeaza-i la colturi niste triunghiuri - sa impiedici deformarea dreptunghiului.
sau chiar o diagonala completa...
 
cu siguranta ii voi fixa la fiecare colt cate o clama triunghiulara atat pentru a pastra dreptunghiul cat mai corect, cat si pentru a intari rezistenta scheletului.

multumesc pentru sfaturi Florinn si dRacus.

voi cauta acel aracet negresit.
 
primul perete al lazii aproape finisat in aceasta dimineata. mai lipsesc clemele unghiulare de la colturi pe care le voi cumpara azi.



inaltime: 1 m
lungime: 2,12 m
 
salut!nu ai nevoie de cleme unghiulare,cumpara-ti altceva,pomi,iarba...poti sa faci
coltarele in lemn,niste triunghiuri simple pe care le prinzi cu suruburi,dupa ce ai
verificat daca ceea ce ai facut are colturile la 90%(ambele diagonale trebuie sa fie
egale)
 
Lupule, mai ai timp sa te razgandesti, pana nu bagi prea multi bani :!: :!: :!:
Poti cumpara un birou mai mare lat 0,8m si lung 1,8-2 m pe care sa-ti fixezi blatul dioramei intarit cu o mica rama, sa nu se curbeze. La costuri s-ar putea sa iesi mai ieftin.
Constructia ta va fi prea grea (folosesti rigle prea groase) si cu spatiu de nefolosit, am vazut o usa pe laterala.
rally
 
eu as sugera sa construiesti cadrul maketei pe baza de caroiaje,din rigle de
brad,nu trebuie prea groase(altfel risti sa ai prea multa greutate la eventuale
mutari),la dimensiunile aste,de preferinta in doua module,iar riglele de 60X60 pe
care vad ca le ai sunt f bune si de ajuns ptr a face picioarele(90-100 cm inaltime).
citeste topicul lui LDH,unde are o groaza de informatii despre construirea cadrului
maketei.nu te grabi,altfel risti sa te razgandesti in timp si sa modifici tot,cu costuri
aditionale........
 
@ Rally
@ Cosmin78

Voi aveti dreptate. M-ati pus pe ganduri si dupa cum se prezinta primul perete lucrat, m-as gandi la ceva mai simplu. Voi reflecta in noaptea aceasta si voi lua o decizie pana maine.
Multumesc pentru sfaturi.
 
este in L 4,40 pe 1,50....iar latura mica are 2,65 pe 1,35.cand ii va veni randul,am s-o prezint cum se cuvine,pana atunci :|
 
:|

asteptam evenimentul.

sper sa prezinti si rafturile acelea de deasupra, ca zaresc ceva minuni pe acolo.