Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
da?multumesc!in afara de perekea asta(linie dubla) mai o pereke in constructie ptr
linie simpla,iar restul le-am cumparat( inca 4),adica excat cat imi trebuie ptr
viitoarea diorama.
diorama clujenilor este f bine dezvoltata si expusa, ca sa zic asa,serveste ca muza ptr multi,cred eu.ii admir si le doresc multa bafta!
 
rally a spus:
...
Daca vreti Profi 100 % mai am eu 3 portale TT 48051 si 3buc 48052, ca in baza TT-istilor mei, mai dureaza pana le dau... :(
http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail.php?shop_artikelid=927254&navi_Kategorie1=&navi_Kategorie2=&navi_Kategorie3=&navi_Kategorie4=
Daca exista interese, contacteaza-ma PM.

ms rally, din pacate noi am facut deja comanda in alta parte, avem multe produse si vrem sa le luam cumva din acelasi loc.

Urmeaza curand un articol amplu cu poze facute azi la club.
 
@Cosmin

Excelent rezultatul cu tunelul. Daca nu imi ziceai ca e home made puteam sa pun pariu ca a fost cumparat. Poate un mic articol la sectiunea "cum sa fac" ar fi util pentru noi toti.

@Cosmin si LHD

Am mai spus-o , nu exista oameni mai incepatori ca si noi. Incercam diferite tehnici, materiale , ne formam mana. Cu siguranta deja regretam greseli facute si pe care nu cred ca le-am mai repeta la oa doua dioarama. Ce avem noi mai deosebit fata de ceilalti care isi prezinta propriile creatii este ca este cred ca sig diorama din tara care se face in cadrul unui club si cu siguranta una dintre cele mai mari ca si dimensiuni.
Tot ce vrem este sa prezentam pas cu pas contructia ca sa fie un mic indrumar pentru cei ce vor sa se apuce sau lucreaza la asa ceva.
 
Ionut vrea sa zica ca e incepator in sensul ca in fiecare zi inventeaza o alta pasta pentru munti si e ceva nou de fiecare data, altfel nu imi dau seama la ce se refera el cand zice ca e incepator, fara nici o modestie, dupa atatia munti.... :lol:

In schimb cand va sosi si vegetatia o sa fim cam incepatori pana ne dam seama cum sa combinam toate cele :D
 
Si in fundal or sa se auda niste versuri "...am cazanul meeeeeu si sunt tare fericit"
:D

Lasand gluma la o parte, urmaresc cu mare interes dezvoltarea dioramei si am senzatia ca o sa iasa tare bine. O sa vin s-o vad si eu candva, probabil cand se apropie de final fiindca vreau sa vad mai ales catenara home-made plantata dar si prunii cu rod. Nu am inteles cum o sa finalizati la modulul central, probabil ca inca nu ati cazut de acord la varianta finala.

La semnalizare nu va-ti gandit de loc? Da bine pe diorama chiar si fara influenta. Florinne una tot home-made, acum te cred in stare de orice. Aveati voi un electronist de seama pe acolo care se ocupa de decodoare, poate il convertiti la semnalizare!!!
 
Pe care, sunt sigur, voi "incepatorii" o sa-l duceti cu bine la capat.
NU uitati de marcile la schimbatoare si semnalizarea pentru panta, pod, limitare de viteza etc.
Noi, la sugestia lui Florin Tuica, am pus toate "minunile" astea pe macheta prezentata de 1 iunie si pot spune ca da al naibii de bine in peisaj.
Si tot la initiativa lui, tot el a facut si montajul, s-a pus contrasina pe pod.

Bafta!
 
Ca nu mai suntem incepatori la munti e alta treaba..dar pana am ajuns aici am incercat Nochm ziare, polistirem, pasta de aracet cu servetele, pasta de ghips, servetele....
Practic orice incepem suntem incepatori fie ca e vorba de munti fie ca e vorba de iarba.
Aminteste-ti Florin cum puneam servetelele prima data si cum le pun acuma. Sau cum am folosit Grass masterul prima data si cum il folosim acuma.

De aceea imi pare rau ca nu am fost ascultat de la inceput si am incalcat prima regula a dioramelor "nu faceti din prima o diorama mare ci faceti una mai mica de test. Pentru ca si pe un oval simplu mic trebuie sa inveti sa montezi sinele, sa pui balast, sa faci un tunel, sa pui iarba"

Oricum la sfarsit (sau poate si in timpul) dioramei am sa postez un post "asa da/asa nu" pentru a nu repeta si altii greselile noastre