Idee de revista

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Felicitari!!! :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Astept numerele viitoare.
 
@LDH

tocmai de asta am si intrebat,insa pe pajina de la trennet sunt puse numerele pana la sf anului 1999.restul?unde se pot vedea?
 
mai intreb o data :-x :( :(

unde pot vedea revista Tren Magazin?incepand din anul 2000.....
 
Shoppy!

Cand ai preconizat sa apara Nr.2 al revistei?
Asta ca sa incercam sa incropim ceva material si pe teme de modelism.
Nu ca nu ar fi, vezi atelier cu modificariele si "imbatranirile" modelelor dar as vrea sa incepem cu inceputul.
Adica pe langa materiale facute de avansati sa incercam sa facem o rubrica pentru incepatori unde sa spunem ce este modelismul, in general, modelismul feroviar in special si sa parcurgem etapele de la achizitie modele pana la construirea unei machete.
Poate le facem separat ca sa mearga mai repede.

Oricum astept sa vina turnanta si sa fac planurile pentru o remiza circulara cu 4 locuri. Poze exista - a facut Coobra cand si-a facut remiza pentru 3 locuri.
 
Cum cititorii interesati de modelism nu o sa fie doar incepatari sau doar avansati (cel putin asa sper), cred ca trebuie sa incercam sa avem ceva interesant pentru toti. Daca cineva vrea sa se inhame la o serie mai lunga de articole care sa apara cate unul in fiecare numar, nici o problema(chiar foarte frumos). Daca vrea altcineva sa faca un singur articol despre o lucrare mai de modelist avansat, bagam si acel articol.

Categorii in mare ar fi Diorame (constructie sau prezentare) si Modele (locomotive si vagoane)(prezentare sau modificare). Articole sa fie, 20 de categorii goale nu ne ajuta cu nimic :D .
 
In sfarsit am reusit sa ma adun dupa concediu ca sa ma apuc de lucru la numarul 2.

Din sectiunea cu articole am zis sa iau locomotiva din orastie a lui C00bra si subcetate, Simeria si curtea de Arges de la lok (se pot baga acele poze vechi de la curtea de Arges?). Am vazut ca ati mai pus poze si la Hunedoara, mai lucrati la acestea? aranjez eu articolele astea sau scriu autorii?

Ati facut ceva la modelism?
 
poti sa le aranjezi tu? eu nu se pricepe la chestiunile de gen. data trecuta ai facut o treaba excelenta. la linia de la hunedoara poti spune ca mai sint circa 4km de linie in exploatare in loc de 400m.
 
shoppy a spus:
... (se pot baga acele poze vechi de la Curtea de Arges?).
...
Ati facut ceva la modelism?

Legat de poze le poti pune fara grija iar daca vrei sa arate ca originalele iti pot trimite pozele cu "floricelele" de incadrare asa cum au aparut ele in 1903.

Legat de modelism ai o gramada de subiecte la "Atelier" si nu uita de Malaxa - putina istorie.
 
Se pare ca cei de pe filefront au dat jos fisierul, nu stiu de ce, limita de timp, trafic, numar de downloduri. Odata cu numarul 2 o sa repun si numarul 1.

Daca crezi ca dau mai bine pozele cu chenar de floricele atunci trimitemi-le si le pun pe acelea.

La Malaxa nu ma pricep si nici nu vreau sa bag un text care apoi sa se dovedeasca prin de greseli. Asa ca daca poti sa imi zici punctual de unde de pe net ce sa iau, atunci mai bine mai asteptam.

O sa ma uit si pe la Atelier.

Bine Lok, o sa pun eu , sa vedem ce o sa iasa.
 
Pentru a avea toate materialele, citeste discutiile, legate de revista propun ca in cadrul sectiunii "Revista Trenuri mari si mici" sa se deschida un subiect pentru discutii.
In acest fel sunt toate la un loc, revista si "palavrageala" si nu mai trebuie cautat.

Pareri?

Eu sunt pentru :D

Shoppy,

Am reusit sa descarc revista si acuma pot trece la critici insa la numarul viitor daca v-a fi cazul :D

Bravos maestre! A iesit bine :aplauze: