Scule si dispozitive utile pentru modelism.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu deocamdata nu folosesc fiindca nu m-am apucat de diorama, dar stiu ca exista printre noi posesori de "instrumente" care au deja o experienta si ar putea veni cu o sugestie, o descriere, etc.
 
hai sa incep eu sa imi descriu ,,Trusa modelistului-electronist''
detin cam astea=>
-trusa surubelnite ceasornicarie( alea de calitate nu chinezariile de 1leu)
-trusa imbusuri hexagon
-trusa imbusuri stea
-traforaj
-bomfaier
-clesti(spit,patent,cap intors etc)
-set chei tubulare mici(25lei de la plus ;-) cat de cat de calitate)
-set pile pentru lemn metal si plastic(pentru eliminarea bravurilor des intalinite la modelele din gama hobby recomand o pila de unghi diamantata => de la nevasta)
-2 menghine una mai teapana de 60mm din fonta si una mai mica pentru obiecte mici la care am scimbat facile cu unele din lemn de brad
-letcon,pistol de lipit si arzator
-lampa cu lupa si suport cu lupa (de la conex)
-pistol pentru silicon
-pistol cu tuburi de plastic
-subler si micrometru
-multimetru cu avertizare sonora(buzer)
-bisturui si diferite cuttere(recomand ce de la stanley)
-diferite echere rigle sabloane etc..
-lipiciuri=> aracet,moment parchet,rasina epoxi,poliuretan,Ca (superglu),lipici italieri(la nevoie se poate face din diluat si polistiren expandat sau celuloid)

Ar mai fi multe dar deocamdata atat imi vin in minte astept completari:)
 
Foarte importanta :

Minifreza cu capete interschimbabile care sa contina perii de pisla , perii sirma , minidiscuri polizor , freze.
 
poate chiar ce mai importanta ! fiul meu vrea sa achizitioneza una Enihell parca dar are un pret suspect 100lei adica cat 4 discuri proxton
are cineva? se merita oare?
 
Ideal e sa se poata si vizualiza sculele, de exemplu, pt multi , cand spui pistol cu clei la cald, ii bagi in ceata :x
Pistol cu clei la cald, o scula indispensabila pt lipit, cabluri, decodoare, iluminari vagoane etc. Atentie la lipitul plasticelor, nu trebuie atinse de capul fierbinte al pistolului !!!

nn402.jpg


k753.jpg


Letconul
Unul usor, cu cap ascutit, alimentat la priza sau trafo, scula obligatorie in atelierul machetistului.

k754.jpg


Cutere, foarfeci si surubelnite slitz si cruce
intr-o gama cat mai variata, nu se stie niciodata cat de fina va fi lucrarea :

k751.jpg


Minibormasina cu acumulatori , cu freze si micropolizoare, intersanjabile.
Ideala la fixare terasament, fiind usoara se dau usor gaurile de 1mm prin terasament si buretele cu pietris.

nn423.jpg


Desi poti taia, freza sau poliza cu ea sunt de preferat modelele alimentate de un trafo sau direct la 220 v, mai ales la piese mai dure, cum ar fi taierea "chirurgicala" a sinei.

nn425.jpg


Bormasina mare pe acumulatori.
Merg si modelele ieftine pana in 100 ron , de preferat cu 2 aku intershanjabili care tin maxim 2 ani... destul ca sa termini diorama... :D De preferat o culoare vie, ca sa-ti sara in ochi cand o cauti printre "resturile" dioramei tale :-x

nn403.jpg


Sper ca va urma... :D
rally
 
Bravo Rally, exact aici vroiam sa ajunga acest topic! Sa se posteze poze detaliate pentru specificul fiecarei scule si mai ales cu recomandari. Sper sa urmeze si altii exemplul tau edificator.
 
Salut tuturor modelistilor feroviari!

Unii ne numesc "Frânari" :D dar luati aminte nu este o jignire ci un titlu de glorie.

Sa completam putin lista.
De fapt se face o repetare a multor scule din cele prezentate pana acuma.
Departe de a fi completa am facut si eu o poza cu ce am gasit mai repede fara sa mai caut prin cutii, cutiute, rafturi si debarale.



Iata ce avem in fotografie:

1.Transformator 220V/12V si variator de tensiune 0 – 12 V
2.pile si raspile
3. “A treia mana” dotata cu lupa
4.Fierastrau pentru lemn
5.Fierastrau pentru metal
6.Lampa de planseta cu lupa
7.Batoane din plastic pentru pistolul de lipit
8.Conductori de diferite dimensiuni si culor
9.Trusa freze
10.Trusa traforaj
11.Surubelnite diverse ciasornicarie
12.Set cutere modelism
13.Banda adeziva
14.Subler
15.Rindea
16.Hartie slefuit de diferite granulatii
17.Aparat de masura
18.ulei pentru mecanisme fine
19.Clesti si ... clesti
20.Pistol de lipit cu fludor
21.Pensete
22.Cutere
23.Adeziv pentru plastic
24.Cleme fixare si presare imbinari
25.Burghie pentru metal si lemn
26.Vaselina siliconica sau cu bisulfura de molibdem
27.Pistol de lipit cu batoane din plastic


Lista se completeaza cu ce nu apare:
-menghina mobila de masa
-menghina de banc
-foarfeci
-calcualtor de birou
-liniar
-guma
-compas
-echere
-creion
-lampa de planseta
-planseta de lucru
-suport din pvc, este ca un pad, pentru lucru
-organizator (cutie cu sertare0 pentru maruntisuri, de la suruburi la piese mici
-ciocan de lipit 75 W
-nichelina
-pensule diferite marimi si multe, multe altele pe care nu le am dar sigur trebuie :D

La toate acestea se adauga lucrul cel mai important DOCUMENTATIILE. De la schite de mana, fotografii, adrese de situri, forumuri despre si cu modelism, reviste si carti pana la desene de fabrica.
Nu in ultimul rand dorinta de a face ceva, sa nu devii banalul “adunator de modele”, la care adaugi, bomboana de pe tort, indemanarea.
 
minifreza e foarte buna

@zola

eu am una Einhell,am dat 25€,are o cutie cu tot cu accesorii.....insa nu am ajun s-o folosesc la capacitate maxima :D
 
...fiul meu vrea sa achizitioneza una Enihell parca dar are un pret suspect 100lei adica cat 4 discuri proxton
are cineva? se merita oare?

@ zola

Toate "masinile" Enihell sunt "suspect" de ieftine. E destul sa faci o comparatie cu celelalte produse. Faptul ca sunt ieftine nu inseamna ca nu sunt si foarte bune folosite asa cum scrie la instructiuni. Eu am cateva din aceasta gama si sunt foarte multumit de ele. De adaugat ca nu le-am folosit in "sistem" hobby ci le-am pus la lucru pe santier unde fiecare lucreaza cam cum il taie capul ca doar nu este a lui.
Masinile sunt produse de o fabrica din fosta RDG si nu prea isi permit sa dea rasol.
Utilizate pentru hooby or sa aibe o viata foarte lung.
Atentie la trusa cu freza. Este foarte important ca "masina" sa aiba turatie variabila si daca mai are in cutie si un biax chiar ca merita banii.
 
cosmin78 a spus:
@LDH

are turatie variabila....ce e ala biax? :roll: :?:

Biax.jpg


Este o antrenare flexibila cu mandrina proprie care se cupleaza la freza sau bormasina si iti permite o mai mare lejeritate, usurinta, la executarea taieturilor, debavurarilor etc.
Turatia se regleaza de la motorul frezei, daca are. A mea nu are. :D

Uite in poza pusa de alex am marcat "impricinatul" :D
 
aaa,io o stiu de prelungitor flexibil,acelasi lucru.are si din asta si reglare de
turatie,o rotita pe care este scrisa treapta de viteza de la 1 la 6,are suport de masa telescopic in care sa agati masina si sa lucrezi doar cu "biax-ul" :D cred
ca isi face banii :-|
 
Alte unelte pt modelism feroviar

<t>Ma pregatesc de ceva vreme ca sa incep in modelismul feroviar.Deocamdata am citit mult si am"vorbit" putin.Am inceput cu achizitia multor scule speciale pentru modelism care pe langa cele care le aveam cumparate de multi ani pt atelierul meu de mesterit at home, sper sa ma ajute in acest hobby.Am cateva intrebari legate de scule.<br/>
1.Am cumparat un set de 3 cuttere speciale, aseamanatoare cu bisturiele (nu cred ca au un nume specific, sau nu il stiu eu) care au cc 15 lame de schimb de diferite forme si marimi.Respectivele lame sint cu tais simplu (ca si la cutterele obisnuite).Buuun.Eu vreau sa cumpar de undeva lame tip fierastrau speciale pentru acest cutter ca sa pot face taieturi fine si precise(decupari) in plastic .Stie cineva de unde pot procura?<br/>
Setul e "chinezesc " de-a binelea, dar cred ca isi face treaba<br/>
2.Vreau sa construiesc un compresor pt vopsit diverse inspirat din proiecte realizate de alti modelisti (care le-am gasit pe net).Pistolul de vopsit il voi cumpara ulterior.Legat de motorul de compresor am ocazia sa cumparul unul second hand de 120 W, de la un frigider desfacut.Pretul este de 120 ron.E suficient de puternic la ce imi trebuie sau trebui unul superior?Asigura o presiune de 4 bari.</t>
 
Poate ai vrut sa spui aerograf nu pistol de vopsit daca faci machete 1:87

http://www.cartula.net/smartsection.item.234/compresor-si-comprese.html

http://www.cartula.net/smartsection.item.117/folosirea-aerografului.-elemente-de-baza.-invatati-quot-aerbrusitul-quot-in-6-lectii.html

http://www.cartula.net/smartsection.item.84/cateva-cuvinte-despre-constructia-unui-compresor.html

http://www.cartula.net/smartsection.item.16/trusa-incepatorului.html

Bafta!

Am uitat sa adaug:
Nu o sa gasesti lame de cuter cu dinti dar gasesti, mai greu, "panze" pentru traforaj care taie lemn si "panze" care taie metal (sunt unele rosii) sau, daca tot esti la capitolul dotarea atelierului, achizitioneaza o freza cu biax si ... o gramada de accesorii

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=828

Bafta!
 
Imi permit o sugestie:
nu tineti biaxul cocolosit in cutie, va capata curburi care sa duca la o uzura prematura. Atarnat de rastel in atelier se va pastra mult mai bine.

PDI