Sine, ce inseamna HO , TT , N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rally

Well-Known Member
Trenulist
4 Decembrie 2016
1.188
0
bucuresti
www.jucarii.com.ro
WEBSITE
http://www.jucarii.com.ro
LOCATION
bucuresti
Nu-i nici o rusine sa intrebi cand nu stii !!!! :D :D :D
Acum vreo 3-4 ani asta intrebam eu pe railwayfan. :mrgreen:

- Sina HO, scara 1:87, ecartament (distanta intre sine ) este de 16.5 mm . Cel mai uzual sistem in Romania.

- Sina TT, scara 1:120, ecartament 12 mm

- Sina N, scara 1:160, ecartament 9 mm
 
tot ce e in legatura cu standardele de modelism feroviar se gasesc aici:

http://www.morop.eu/fr/normes/index.html
 
@Lok & @ LDH
As dori ca in aceasta rubrica , informatiile sa fie, cum am scris , abecedar, mura in gura pt incepatori care chiar nu stiu nimic despre modelism feroviar.
Morop-ul o fi bun, dar la un alt nivel, ca sa fiu sincer nici io nu inteleg nimic de acolo :(
De aceea, va rog, sa incercam sa dam informatia asa cum am inceput.
Sina HO, o avea 16,5 mm, dar peste tot pe forum toti fac referire la sina de 16 mm, deci o sa apara intrebarea "dar sina de 16,5 mm la ce se foloseste ?"
Aici , daca mai e ceva de completat, e scara Z, G, HOe si 00-ul englezesc.
 
As dori ca in aceasta rubrica , informatiile sa fie, cum am scris , abecedar, mura in gura pt incepatori care chiar nu stiu nimic despre modelism feroviar.
Pai atunci ii lasam pe ei sa intrebe ca sigur primele intrebari nu se vor referi la modelismul feroviar si vor fi legate de trenulete ca jucarii pentru oameni mari si mici. Pana la modelism ...
Aici , daca mai e ceva de completat, e scara Z, G, HOe si 00-ul englezesc.
Pai sunt ceva mai multe de spus dar cred ca iar ii incurcam.

Reluand ce s-a spus pana acuma putem concluzia ca pentru ecartamentul liniilor normale de 1435 mm avem:

Z scara 1:220 cu ecartamentul liniei 6,5 mm
N scara 1:160 cu ecartamentul liniei 9 mm
TT scara 1:120 cu ecartamentul liniei 12 mm
H0 scara 1:87 cu ecartamentul liniei16,5 mm

Putem concluziona ca simbolurile Z, N, TT si H0 nu inseamna o scara, cum, in general, gresit se foloseste, ele sunt o scara asociata unui ecartament.
In cazul nostru ecartamentului de 1435 mm.

Gresit se spune scara H0 deoarece, cum s-a mai mentionat, in Anglia si la americani modelele ruleaza pe 16,5 mm dar scara de constructie este 1:76.

Despre H0m, H0e, Zm, Ne, TTm, TTe si celelalte discutam in masura in care se solicita aceasta.
 
Pai ia uite prietene ce scrie la "pravila"

http://www.morop.org/en/normes/nem010_en.pdf

sau

http://www.morop.org/fr/normes/nem010_f.pdf

cred ca nu ai inteles bine

00 merge pe ecartament 32 mm, scara 1:64

0 merge pe ecartament 16,5 mm scara 1:76

H0 adica jumatate de 00 merge pe ecartament 16,5 mm scara 1:87

Nu exista 1:72 in modelismul feroviar.
 
salutari la toata lumea
am gasit un magazin unde sunt masini la scara 1:72.e mare diferenta intre ho si scara 1:72????????????
 
Este, dela 1:72 la 1:87 :D

Daca faci un calcul simplu ai sa vezi ca un om cu inaltimea medie de 1,70 m la scara 1:72 este un adevarat Muresan la 1:87.

Sfatul meu este sa uiti de ele daca le vrei pentru trenulete si sa te orientezi spre suuuperoferta lui rally.

Daca vrei sa le cumperi pentru colectia de masini nu mai conteaza ca nu merg la 1:87.
 
Ce insemna scara Ho , lungimea la scara 1:100 :confused: :confused: :confused: .Daca e Ho scara nu ar trebui sa fie implicit 1:87?Ma intereseaza in vederea achizitionarii unui start set Roco 51236 (locomotiva BR218).Merci
 
alin a spus:
Ce insemna scara Ho , lungimea la scara 1:100 :confused: :confused: :confused: .Daca e Ho scara nu ar trebui sa fie implicit 1:87?Ma intereseaza in vederea achizitionarii unui start set Roco 51236 (locomotiva BR218).Merci

Pai scrie la inceputul subiectului dar sa mai scriem ca nu ne dor mainile :D

Nu exista scara H0

Exista scara 1:87 care merge pe linii cu ecartament normal, la scara 16,5 mm, adica H0
Exista scara 1:87 care merge pe linii metrice, la scara 12 mm, adica H0m
Exista scara 1:87 care merge pe linii inguste, la scara 9 mm, adica H0e

Deci scara se refera la dimensiunile modelului si nu la dimensiunile liniei

Ca unii producatori, datorita lungimii mari a unui model, fac rabat de la scara si in loc de 1:87 apare 1:100 pentru lungime este altceva.
 
An inteles, merci.Trebuia sa formulez altfel:start setul Roco 51236 are mentionat :"lungimea la scara 1:100".ce insemna chestia asta? :roll: Oricum raspunsul imi creeaza alte nelamuriri.
1.OK, dar daca lungimea e 1:100, celelate dimensiuni respecta sfanta scara 1:87?
2.Acest rabat la scara e ..."admis" in modelismul feroviar?Nu e un compromis cam mare?Oricum daca ceea ce tine de o diorama (relief in principal) este o imitatie a realitatii, credeam ca materialul rulant respecta cu sfintenie o anumita scara.Gresesc?
 
alin a spus:
An inteles, merci.Trebuia sa formulez altfel:start setul Roco 51236 are mentionat :"lungimea la scara 1:100".ce insemna chestia asta? :roll: Oricum raspunsul imi creeaza alte nelamuriri.
1.OK, dar daca lungimea e 1:100, celelate dimensiuni respecta sfanta scara 1:87?
2.Acest rabat la scara e ..."admis" in modelismul feroviar?Nu e un compromis cam mare?Oricum daca ceea ce tine de o diorama (relief in principal) este o imitatie a realitatii, credeam ca materialul rulant respecta cu sfintenie o anumita scara.Gresesc?

1.Da
2.In modelismul feroviar nu este admis nici un rabat. Sa nu facem confuzie intre un set de start si modelismul feroviar. Un set de start este un set de start adica o prima luare de cotact cu modelele feroviare.
Foarte putini producatori se pot lauda ca au toate modelele conforme cu realitatea daca nu chiar niciunul. Vorbesc de cei care vand modele complet asamblate, modele la care avem acces.
In concluzie gresesti.
O mica completare: in modelism nu se imita realitatea peisajului deoarece este imposibil.
 
LDH a spus:
O mica completare: in modelism nu se imita realitatea peisajului deoarece este imposibil.
sa imiti un lucru este foarte posibil.E cel mai usor lucru-imitatia.Reproducerea (la scara) e imposibila.Dar am inteles ideea, oricum.
 
Am si eu o problema

Am luat un startKit HO
http://www.roco.ro/cod/public/produse_detaliu.php?idprodus=1411

Mi-am facut o masa sa imi fac o diorama
problema este ca nu imi ies curbele

imi trebuie curbe mai stranse
astea care le am eu sunt R3

toata curba sa fie undeva la 70 cm

masa(viitoare diorma) are 80-120

cine poate sa ma ajute si pe mine.. sa imi spune ce tip de curbe sa iau R2 R1

am citit ca este si sina flexibila cum se comporta pe sina flexibila...? ca am vazut ca locomotiva e destul de grea :D

Ajutati un biet incepator... care i-a intrat microbul