InterRail 2007

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.037
2.545
Iași
LOCATION
Iași
Salutare,

Am sa pun in acest topic poze facute in timpul concediului.

Si cum de mult vroiam sa merg cu trenul prin alte tari si sa ma opresc unde vreau sa vad orasele, am calatorit cu bilet InterRail GLOBAL PASS ce permite efectuarea de calatorii nelimitate in 31 de tari din Europa.

Am sa incep cu poze din Austria.

R Dacia aproape de Viena



Cum am pierdut legatura spre Salzburg ( era EC „Transalpin“ :-x :-x :-x )am facut niste poze prin gara




O noua magistrala de la Viena la Salzburg,probabil pentru viitorul Railjet


Gara din Salzburg:


Poze din oras:







Am gasit si un mic magazin cu trenulete:
 
Tot din gara Salzburg:



De la Salzburg la Viena am calatorit cu ICE :D :D :aplauze: :aplauze: :aplauze:

vagonul restaurant



salonul pentru fumatori


clasa 1






A doua zi dimineta prezeta in gara pentru a vedea EC „Transalpin“



la capat 2 Taurus,una Railjet



De prin gara:




Restaurant BDZ la R Dacia



 
salonul pentru fumatori

adica sa inteleg ca ei nu sunt inca in comunitatea europeana sau, ma rog, nu toate trenurile sunt in comunitatea europeana, au si exceptii in functie de pile, spaga si relatii astfel incat in trenuri se fumeaza??? :confused:

pai la noi parca :-?

poate ne spui mai multe despre asta

DSC00993m.jpg


ar fi ... sau este...
 
Fumatul este interzis in gari si pe peroane.
Eu nu fumez.Dar a fost si un fumator si a trebuit sa mai si facem cum a vrut el.In Austria am calatorit cu IC,EN si ICE.

IC si EN au in compunere vagoane unde se poate fuma,4 compartimente din vagon mai exact.Fumatul este permis numai acolo.Nu se fumeaza la cuseta si vagonul de dormit si nici pe culoar.In wc este detector de fum :D :D .
La ICE este un singur salon,langa restaurant unde se poate fuma.In rest nu.

In poza apare un traseul de funicular de la fortareata Hohensalzburg, una dintre cele mai mari cetati medievale din Europa.Nu pot zice mai multe ca nu am mers cu el,am urcat pe jos.

Asa arata
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.hicker.de/data/media/182/festung-hohensalzburg_670.jpg&imgrefurl=http://www.hicker.de/festung-hohensalzburg-670-pictures.htm&h=373&w=468&sz=59&hl=ro&start=0&sig2=e97cPYggaOomroTPF9_Yhw&um=1&tbnid=VCZtzgHqCZQylM:&tbnh=102&tbnw=128&ei=bQytRsfcLZO80QT27_TPBQ&prev=/images%3Fq%3Dhohensalzburg%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dro%26lr%3D%26client%3Dopera%26rls%3Den%26sa%3DN
 
Cu placere.

Nu se putea sa nu ma dau cu trenuletul Liliput in parcul Prater.Calatoria dureaza cam 20 minute si e o placere sa simti mirosul de carbune :D :D :D

Cand am ajuns alimenta cu apa si carbuni





 
asta a fost un fel de excursie de studii, nu! :D
te rog sa ne dai si noua citeva detalii despre posibilitatile de calatorie internationala pe calea ferata. pretul pasului (bletului)... pret cazari.....unde gasesti cazari ieftine..... cite zile e valabil acest bilet si cit poti merge cu el. alte amanunte folositoare. alte documente de calatorie, etc.
 
Nu credeam ca intereseaza pe cineva detaliile.
Am vrut sa calatoresc cu trenul prin Europa si in trecut dar cum era cu zone am renuntat.De anul acesta din Aprilie nu mai sunt zone.Biletul are calatorii nelimitate in 31 de tari din Europa.In aproape toate tarile daca ai InterRail si calatoresti in tara de rezidenta ai 50% reducere,la noi nu e valabila reducerea :-x :-x .
Biletul e valabil de la granita.

Noi am folosit biletul de 05/10 zile.Adica e valabil 10 zile dar cu trenul trebuie sa mergi numai 5 zile.

Ce e fain e ca daca pleci cu un tren dupa ora 19.00 calatoria e valabila pana a 2 zi la ora 00.00.,deci aveam mai mult de 24 de ore din 1 zi de calatorie cu trenul.


Preturile in euro.
clasa1 adult ; clasa2 adult
5 zile in 10 zile 329 ; 249
10 zile in 22 zile 489 ; 359
22 zile continuous 629 ; 469
1 luna continuous 809 ; 599

Deci am platit la agentia CFR din Iasi 784 lei adica 249 euro.
Tot de la agentie am luat si locul la cl 2,am zis ca nu are rost sa luam la cuseta,de la Arad la Viena care a fost 13 lei.

Acum cu preturile in Strainatate.
In Austria am folosit EC,ICE si EN.La ce am platit in plus;ICE de la Salzburg la Viena locul a costat 3.50 euro(nu e obligatoriu,dar noi nu am stiut). La EN de la Viena la Hanovra,cu tot cu biletul Interrail am mai platit 36 euro la cuseta(micul dejun inclus :aplauze: :aplauze: :aplauze: :confused: ).Daca mergeam cu 1 zi mai tarziu plateam numai 10 euro.

In Germania am fost cu S-Bahn;RegionalBahn (RB);Intercity/Eurocity (IC/EC);Intercity-Express (ICE).
Nu am platit nimic in plus.
Se plateste rezervarea,dar nu esti obligat sa o cumperi,care e de 3.50 la ICE.Nu am mai facut ca in Austria :D :D .
Tot cu acest bilet ai unele reduceri/gratuitati la feriboturi.De exemplu daca mergi de la Hamburg la Copenhaga ai transport gratuit cu feribotul Scandlines cu trecerile de aici:
Rødby Færge - Puttgarden
Helsingør - Helsingborg
In Cehia am platit numai locul la cuseta,9.40 euro de la Praga la Arad.La clasa nu costa nimic.

Nu am avut probleme nicaieri,toti amabili.Aveam grija sa nu ne asezam pe locurile rezervate si totul era ok.Toate trenurile au aer conditionat,prize,sunt f curate.

Cu cazarea.Am folosit acest site www.booking.com.
La Viena am stat cu 66 euro camera cu mic dejun ,hotel de 2 *
La Berlin am stat cu 50 euro camera cu mic dejun ,hotel de 2 *

Un off.In Germania ff.scumpa apa.O sticla de 1.5 l costa 1.80 euro si daca nu ai sticla/petul la schimb platesti 2.40 euor :( :confused: .O bere in acelasi magazin costa 1.10 euro daca aveai la schimb sticla,daca nu era 1.18 euro.
Asa se recileaza la ei peturile .
Si alt off.O calatorie cu metroul costa 2.10 Euro

Trebuie sa ai un card sa poti face rezervarea,nu conteaza ca nu e valabil in strainatate,eu asa am procedat.Si cu cazarea,nu am avut probleme,ajungeam la receptie ziceam ca am rezervare pe numele cutare si gata,poftim cheile de la camera.

Cu banii.Peste tot se plateste cu cardul.E mai bine sa ai mai multi bani pe card si ceva maruntis in portofel.Daca platesti la comercianti nu ai comisioane ca la scos bani de la bancomat.Si aici,nu a zis nimeni nimic,nici nu se uitau la card.
CIVILIZATIE.

Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere,sigur nu am scris tot.
 
asa....
frumos parcul de distractii PRATER.am incercat si niste chestii interesante ca pe la noi in tara ...:( :( :(
cu rota nu am fost,pana la batranete mai am,acum cat am inima tanara am incercat altele





de departe cea mai faina atractie incercataa fost Space Shot.
in parc mai mult am filmat,poze mai putine.

din parc am plecat la vizitat si la baut o bere.




nu stiu de ce dar unde vedeam turnuri mai fane scoteam aparatul


am mai gasit un magazin,TINA's din pacate inchis



Catedrala Sf. Stefan este situata chiar in piata centrala a orasului. Are doua turnuri in care turistii pot urca. Primul dintre ele (cel mai inalt) are acces cu liftul din interior. . In cel de al doilea accesul se face pe o scara foarte stramta.La ora 18 concert la orga.









o chestie tare faina,te duci in centru,dai bagajele si biletul,te urci in tren si nu mai ai treaba cu terminalul din aeroport este vorba despre CAT ( City Airport Train)


 
si plecam spre Hanovra ,trenul are in coada 6 vagoane pentru masini pline,un vagon pentru biciclete plin si el 2 vagoane de clasa(cu compartimente pentru fumatori) si restul cusete si v dormit.
trenul pleaca din Viena la ora 19.55 si ajunge la Hanovra la ora 06.13
cum ziceam pe langa interrail am mai platit 36 de euro la cuseta


compartiment de cl 2 la trenul EN


cam pe fuga prin gara hanovra dar tot reusesc sa fac niste poze


un RB cu care am calatorit pana in orasul Minden


vine si ziua cand plecam din Minden spre Hamburg tot prin Hanovra si calatorim cu IC
gara Hamburg




cu harta in mana ne apucam sa cautam ceva......o cladire de pe un chei ........ :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
cand am timp incarc si pozele,trebuie sa aleg din 200 de poze
 
si din gara, pe jos incepem sa cascam ochii.frumos oras.




trebuie sa fi fost frumoasa catedrala la vremea ei.din pacate si in Viena si aici si in Berlin multe renovari,consolidari la multe obiective turistice.
ma multumesc numai cu parti din cladiri,nu vreau sa vedeti macarale si schele .

trecem un pod si ajungem

MINIATUR WUNDERLAND,cea mai mare diorama din lume :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

 
la cata lume ara pe acolo nu am vazut magazinul,era aproape de ora 18 si se apropia concertul de orga la Dom.stiam de magazin de la vanzatorul de la memoba,dar nu am mai avut timp sa il cautam chiar daca eram acolo,mai important era Domul pentru mine stiind ca toate cumparaturile le voi face in Germania....tot ce e posibil
 
In acest moment sunt gata 4 diorame.In toamna va fi gata a 5,Elvetia.pana in 2014 vor mai fi facute:Aeroportul;Franta;Italia
Pentru mai multe detalii http://www.miniatur-wunderland.com/exhibit/wunderland/wunderland-facts/

Poze de pe diorama cu tema Germania/Austria/Knuffinger Hauptbahnhof








 
Trecem mai departe la diorama Hamburg.











Aici chiar e apa,acest vapor e singurul care mergea.










poza mea preferata de pe aceasta diorama

 
Diorama America
Formata din:
Las Vegas;Miami & Everglades;Grand Canyon si Rocky Mountains
La Grand Canyon si Rocky Mountains era prea aglomerat,am ratat o garnitura de marfa trasa de 2 locomotive BigBoy.










De aici fug repede la diorama mea preferata,Scandinavia
 
Robert,nu intru in detalii dar nu pot pune poze decat pe Railway. Acolo ma obliga sa pun poze de pana in 500 Kb.Asa ca trebuie sa le fac mai mici.Dar eu zic ca se vede f.bine si asa.Am si filme si nu le pot pune.In 2 saptamani sper sa rezolv problema.

pcg,se plateste numai biletul de intrare de 10 euro.Poti fotografia si filma cat vrei.Nu este interzis.Eu am avut si trepiedul cu mine si nu am avut probleme.