Machete tramvaie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna,

Cuvantul "calitativ" nu suporta grad de comparatie in limba romana. Nu se poate spune "mai calitativ", ci eventual "de calitate superioara".
 
Macheta tramvai TIMIS. realizata manual, DECI SUBLINIEZ CONFECTIONATA MANUAL din forex la scara 1\30.

Edit by Forum-Admin: comentariu cu caracter nepotrivit sters
 
Buna,

Din cate stiu, TIMIS II (ceea-ce ai reprezentat tu, TIMIS era un tramvai fabricat cu doua decenii mai devreme, numere de parc in Timisoara 201-207, fabricatie 1954) avea latimea cutiei de 2300mm si inaltimea cutiei fata de ciuperca sinei (fara rezistentele de franare si celelalte elemente de echipament electric de pe acoperis) de 3146mm. Pentru comparatie, inaltimea podelei se afla la 850mm de ciuperca sinei.

Desi vederea prezentata este una "trei sferturi" si nu una frontala, proportiile cutiei in sectune nu par sa fi fost respectate. Prezentarea unei fotografii frontale a modelului ar putea infirma (sau confirma) aceasta supozitie.
 
Buna,

Fotografia ta
http://s1086.photobucket.com/user/nik_galati/media/014_zps2999c453.jpg.html

imi intareste presupunerea ca proportiile prototipului real nu au fost respectate.

Iata o imagine cu un Timis II real din primele serii, fara indicator de traseu deasupra parbrizului:

post-123-1236569759.jpg

Sursa: RATT

Proportiile fetei frontale ale tramvaiului real sunt cu totul altele: farurile sunt amplasate mai jos si au dimensiuni mai mici, intreaga fata frontala este mai ingusta, deschiderea de la partea inferioara unde se afla gratarul de protectie si dupa caz cupla de ajutor are alta forma.

Cutia tramvaiului tau arata ca un Timis II "supradimensionat" cu latimea cutiei de 2500mm, in timp ce tramvaiele reale din Timisoara aveau numai 2300mm.

Avand in vedere scara la care lucrezi, ar fi de dorit o detaliere de nivel mai inalt. Daca reusim sa facem oglinzi retrovizoare si gratare de protectie la scara N, adica 1/160, ar trebui sa se poata si la 1/30... :roll:
 
Da, cam distrugator motanul negru.

La un moment dat, motanul meu Zorro mesteca stalpii metalici de la Viessmann. Ciudata pasiune pentru mestecat alama, dar i-a trecut.

Pune modelele in vitrina fara acces felin. :)
 
Cum se explica combinatia de matze si modelism?
90% dintre noi de aici are un motan acasa. Sau sant matzele pasionate de tot ce merge pe sine. Ani buni in urma matza mea insfaca de pe sinele TT o loco Pico cu abur mica si o cara sub canapea. :D