Machete tramvaie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ar fi frumos sa te solicite si altii pentru astfel de machete. Felicitari! (nu stiu daca te-am mai felicitat pana acum... :D )
 
In paralel cu AEG-ul am inceputul lucrul si la macheta vagonului GT4R (Remar Pascani).
Iata sursa fotografiilor: http://www.flickr.com/photos/85365586@N02/7822224788
Sabloanele le-am lucrat pe plansa vagonului GT4 original dupa care am venit cu modificari conform fotografiilor realizate in fabrica.



 
Macheta tramvaiului GT4M realizata la cererea Electroputere VFU Pascani S.A.
Scara 1:35.

Sabloanele le-am realizat intr-un program de proiectare pentru arhitectura. Doarece nu am avut la dispozitie desfasurarea tramvaiului am scanat o plansa a unui GT4 clasic si am "desenat" peste, inspirandu-ma din fotografiile realizate in depou, cu acceptul Electroputere VFU.
th_GT4M_zps667a6bd8.jpg


Primii pasi... :roll:


Segmentul 1.


Segmentul 2.


Cele doua segmente alaturate.


Au sosit scaunele.


Montarea scaunelor in cupeu.


Pregatire pentru vopsit.


Usile vopsite. Vopseaua folosita pe macheta este aceeasi cu cea utilizata pe vagonul real.


Proaspat vopsit (doar crem si maroniu).
 
Dupa aplicarea vopselei gri.


Realizarea mastilor din fata si spate.


Asteptam uscarea chitului de cutit.


Bordul.


Boghiurile.


Mastile vopsite.


Am aplicat tapiteria verde pe scaune.


Pantograful asimetric.


Probe la iluminat.


La aer, langa fratele mai mare! 8)



Conferinta de presa din sediul RATP Iasi.
 
Multumesc, Ovidiu!

Continui cu prezentarea etapelor de lucru pentru macheta vagonului Tatra T4D 231, ex 1054 Halle.
Macheta este comandata de unul din vatmanii care au lucrat pe acest vagon.


Lateralele taiate pe laser provin din fostul vagon T4R 243, vagon care a suferit un accident.


Am realizat botul si spatele din forex de 1 mm. Vagonul a primit schema de culoare specifica orasului Halle.


Astazi am dat un strat de crem la interior, am vopsit "pardoseala" si am montat PFL-ul.