Diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Intr-un final glorios au ajuns la mine in depou etajatele. Trebuie sa va spun ca pentru vechimea lor ma asteptam la ceva mai uzat dar, sprte uimirea mea sunt ca si noi, cred ca foarte putin folosite (daca au fost folosite) - urme pe roti parca ar fi...parca nu...

DSCF5087.jpg


DSCF5088.jpg


DSCF5089.jpg


DSCF5090.jpg


Si un bonus langa etajate

DSCF5091.jpg
 
Si la venirea serii, s-au aprins luminile, inclusiv intr-un Thunderbox!!!
Scuzati calitatea pozelor...

HPIM0393.jpg


HPIM0394.jpg


Ce ziceti, e OK lumina sau sa o ingalbenesc un pic?
 
@Coobra
Ai venit din concediu si ti-amintesti de discoteci... :D
Eu am cumparat led-ul ala ca fiind alb dar.. nu prea e, o sa-l schimb.

@Laur
2 led-uri rosii...si cam atat
 
2 gauri in care am bagat ledurile, am pus in serie cu ele o rezistenta, iar contactul cu osiile se face prin sistemul de prindere al osiilor. Trebuie sa pui osiile invers una fata de alta (te iei dupa izolatie).
 
ce fel de leduri? de 3 mm? sau mai mici? in poze luminile rosii par cam mari... poate sunt pozele de vina.
la iluminarea vagonului de calatori cite leduri ai folosit? de unde ai cumparat rezistenta si de cit e?
vagonul de calatori are bancute in interior? ce ai mai modificat la el?
 
La vagonul de valori sunt leduri de 3mm
La cel de calatori un singur led de 5 mm, dar bagat intr-o placuta de plexi transparent care e cat tot acoperisul. Pe acoperis am pus staniol.
Rezistentele nu stiu de cat sunt, mi le-a dat tata, am pus 3 in paralel, daca lasam una era lumina prea slaba. Bancute trebuie sa fac...
 
Osiile sunt prinse de sasiu printr-un "U" de tabla...exprimare cam aiurea dar se intelege. Acel U este nituit de sasiu, capatul nitului ajungand in interiorul vagonului. De capatul acele se prind firele: varianta 1: cositorite dar exista riscul de topire al sasiului, si 2, am bagat firul dezizolat prin nit (are o gaura) si am infiletat in gaura un surub mic , din acela de prins sina. Apoi grija sa fie osiile puse invers si...gata!
 
Treaba asta e valabila pentru modelele vechi, de la Piko. Am si 2 Thunderbox de la Roco, noi, si la ele osiile se tin in plastic... acolo mai vedem.
 
acel U de tabla nu transmite curentul de la o roata la alta pe aceeasi osie? nu apare un scurt?
asa ar parea teoretic. cum ai rezolvat? ca osiile sunt prinse in acel U de metal cu virfurile acelea ascutite de la capete. chiar sunt curios cum ai rezolvat. ai taiat acel U?
 
Pai da, dar una din roti e izolata de ax, de aceea trebuie puse invers, ca sa ia fiecare roata curent diferit...iar m-am exprimat ca scolarii...