Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
328) FERRARI 458 Italia Spider
- an 2011
- producator



modelul real:




sursa NET

Concluzie: Un singur cuvant: SUPERBA!

prezentare:





































detalii

 
329) FERRARI 458 Italia GT 2
- an 2011
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere si prezentare:

Interiorul este foarte bine lucrat, cu multe piese fotodecupate, cu detalii desosebite, bine evidentiate.









La exterior, ies in evidenta jantele cu spite subtiri, inscrisul "Ferrari", precum si logo-ul, care sunt piese fotodecupate. Oglinzile retrovizoare dispun de "sticla", blocurile optice sunt din plastic clar, vopsite in rosu, iar mastile fantelor de aerisire, sunt din plasa neagra. Tevile de esapament cu final cromat, sunt gaurite, iar prin geamul din spate, se vede motorul in toata frumusetea sa.



Concluzie: O macheta perfecta, foarte detaliata, atat in interior cat si la exterior. Nu regret achizitionarea acestei machete, care alaturi de celelalte doua variante ale modelului 458, formeaza o mica "herghelie" la scara redusa.

Urmeaza pozele:



































detalii:

 
330) FERRARI Mondial 8 - Pininfarina - Editie limitata 1 din 5000 bucati
- an 1980
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere:

- interior detaliat, vopsit in cafeniu, bord cu instrumente si ceasuri lizibile, consolo centrala foarte detaliata, pedale fotodecupate, oglinda retrovizoare cu "sticla", scaune ergonomice bine redate.









- exterior - vopsea rosie aplicata in strat subtire, blocuri optice fata/spate din plastic clar, vopsit in masa (dupa caz), oglinzi retrovizoare cu "sticla", jante redate fidel, stergatoarele de parbriz, inscrisul Ferrari, logo-ul si manerele usilor, fiind piese decupate, tevile de esapament cu final cromat sunt gaurite.

O alta macheta reusita a celor de la HW, foarte frumos si corect redata, cu piese fotodecupate si accesorii reproduse fidel.

prezentare:



































 
331) LAMBORGHINI Diablo - editie limitata 1 din 6336 bucati
- an 1990
- producator



modelul real:




sursa NET

interior:



descriere si prezentare:

Modelul real nu ma incanta prea mult, dar macheta e frumoasa, vopsita intr-o nuanta mai putin obisnuita si avand jante cromate.

































 
332) SHELBY Series 1
- an 1998
- producator



modelul real:




sursa NET

Aceasta macheta am cumpart-o pentru simplul motiv ca am vrut sa schimb macheta de la BBURAGO.
Imi place foarte mult postamentul de prezentare, pe care se afla si placuta cu logo SHELBY.



interior:









prezentare:



































 
333) TRABANT NT
NT = New Trabi

- an 2009
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere si prezentare:

Acest Trabantel, imi place foarte mult, atat ca model real, cat si ca macheta. Am ales culoarea galben deoarece se vad mult mai vine detaliile, iar interiorul este alb/negru.
Imi place foarte mult si felul cum s-a vrut redarea acoperisului vitrat.
Este o macheta destul de detaliata, dar din pacate, nu am putut sa o desfac pentru a o poza in interior, deoarece nu are suruburi de prindere.

M-a surprins modul de prindere a machetei pe postament, fara suruburi.







Iata macheta:



































 
334) McLAREN F1 - editie limitata 1 din 8544 bucati
- an 1993
- producator



modelul real:






sursa NET

descriere:

Macheta imi place foarte mult, mai ales culoarea si interiorul in doua nuante negru/cafeniu. Surprinde redarea fidela a celor doua oglinzi retrovizoare si a scaunului.



Motorul este foarte bine redat si este lizibila inscriptia "McLaren - BMW M Power".







La exterior, detaliile mi se par corect redate, dar cel mai mult imi place galbenul putin perlat cu cu care este vopsita aceasta macheta.

prezentare:



































 
335) McLAREN F1 GTR Prototype
- an 1995
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere:

Macheta este destul de detaliata, atat la interior cat mai ales, la exterior. Din pacate, n-am putut desface macheta pentru a-i poza interiorul. Trebuie sa ma credeti pe cuvant ca este bine detaliat, mult mai bine decat la varianta F1.

La exterior imi plac unele piese fotodecupate, dar pacat ca stergatorul de parbriz este cam grosut.

Concluzie: Macheta in sine nu arata rau, imi plac detaliile, dar as fi vrut sa vad o comparatie intre cea produsa de IXO si cea a altui producator

prezentare:



































 
336) SEAT Leon BTCC (11, Jason Plato)
BTCC = British Touring Car Championship
- an 2008
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere:

Nu imi plac masinile de Rally cu numere de concurs, dar aceste doua machete SEAT (aceasta si cea care va urma la prezentare), mi-au facut cu ochiul si n-am rezistat tentatiei.

Interiorul e bine aranjat, destul de detaliat, cu un singur scaun (Recarro) pe care sunt atasate centurile de siguranta, este foarte bine redat si extictorul si cel mai important; roll cage-ul argintiu este redat pana in cele mai mici amanunte.

La exterior, vopseaua in doua nuante (galben/verde) este aplicata uniform, iar decalurile sunt bine redate. Oglinzile retrovizoare dispun de "sticla", iar jantele argintii, sunt fidel redate, exact ca la modelul real.

La capitolul "minusuri", trebuie semnalat faptul ca tevile de esapament nu sunt gaurite, iar la blocurile optice din spate, se vad niturile.

Concluzie: o macheta reusita din punct de vedere al detaliilor, care a poposit in colectia mea, din dorinta de a avea si o macheta SEAT Leon (si m-am pricopsit chiar cu doua).

prezentare:



































 
337) SEAT Leon WTCC (9, Jordi Gené)
WTCC = World Touring Car Championship
- an 2006
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere:

La aceasta macheta difera doar gura de aerisre din spoilerul fata, fiind un model mai vechi decat precedentul, dar in rest este la fel ca si detalii constructive.

prezentare:



































 
339) VOLVO S 80
- an 1998
- producator



modelul real:




sursa NET

concluzie:

Imi place cum arata macheta. E bine redata, interiorul este ok, la fel si exteriorul.
Am ales culoarea bleumarin deoarece mi se pare mai ministeriala.

prezentare:



































 
340) MERCEDES BENZ F 800 Style CONCEPT CAR
- an 2010
- producator

-

descriere:

Macheta este din rasina, arata super bine, e detaliata, atat la exterior, cat mai ales la interior.

La interior sunt redate pana si clemele de prindere ale centurilor de siguranta, iar centurile sunt parti separate si atasate. Scaunele sunt redate fidel, iar bordul, e de exceptie, cu cadrane si accesorii bine definite. Volanul are un design ciudat, dar imi place.

La exterior, imi place cel mai mult vopseaua. Culoarea argintie este in "ape", schimbandu-si nuanta in functie de unghiul in care se priveste macheta. Este a doua macheta din colectie dupa BMW M3 GTR, la care vopseaua isi schimba culoarea.

Vorba multa, saracia omului, asa ca... urmeaza pozele...

modelul real:




sursa NET

prezentare interior:













prezentare macheta:





































 
341) MERCEDES BENZ Patent Motorwagen
- an 1886
- producator

-

descriere:

Una din cele mai frumoase machete "retro" din colectia mea.
De mentionat ca rotile au spite fotodecupate rotile, iar motorul este destul de detaliat. M-a surprins in mod placut faptul ca unele elemente ale motorului, cum ar fi pistonul sunt functionale.

concluzie: macheta arata mai bine in realitate decat in poze, este frumos detaliata, cu piese fotodecupate, ceea ce surprinde avand in vedere cat este de mica.



modelul real:




sursa NET

prezentare:































 
342) STAR 20
- an 1953
- producator



Fiind un strangator de camioane, nu puteam sa las sa-mi scape si acest exponat.
Macheta e chiar draguta, in stilul IST MODELS, adica fara cine stie ce detalii, dar cele care sunt... sunt!!!

modelul real:


sursa NET

prezentare: