Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
323) ROLLS ROYCE Silver Shadow Pick-up - Editie limitata 30 bucati
- an 1965
- producator
- se deschid usile



modelul real:


sursa NET

Prezentare:



















[







[







 
324) ALFA ROMEO 8C Spider
C = Cilindro

- an 2008
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere si prezentare

Pana sa vad macheta, masina in sine nu ma dadea pe spate ca si design. In schimb, macheta imi place foarte mult. Are o culoare exterioara foarte frumoasa, iar detaliile sunt bine evidentiate. Tevile de esapament cu final cromat, jante conforme cu cele ale modelului real, prin care se vad etrierii rosii, lampi optice din plastic rosu cu rame cromate, oglinzi retrovizoare cu "sticla", sunt doar cateva din detaliile exterioare ale aceste superbe machete.

Interiorul este si el bine redat, oglinda retrovizoare cu "sticla", instrumentele si ceasurile bordului bine executate si accesoriile argintii, dau o nota de eleganta acestei machete.
Recunosc, macheta am cumparat-o deoarece mi-au placut scaunele rosii, tip scoica care arata demential.

Vizionare placuta!









































 
325) ALFA ROMEO Brera
- an 2005
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere si prezentare:

Inca o macheta superba de la M4. Imi place culoarea, imi place acoperisul partial vitrat si fumuriu, imi place interiorul si in special scaunele. Practic... imi place tot la aceasta macheta.



































 
326) LANCIA Astura "Pininfarina"
- an 1934
- producator
- punte metalica



modelul real:




sursa NET

descriere si prezentare:

Cred ca nu cresesc daca afirm ca aceasta macheta este una dintre cele mai frumoase machete retro din colectia mea.
O ochisem demult, pe diverse site-uri care se ocupa cu vanzarea machetelor auto, asa ca atunci cand am gasit-o, am cumparat-o imediat.

La exterior imi place foarte mult combinatia de culori auriu/galben si interior galben. Ies in evidenta accesoriile fotodecupate (stregatoarele de parbriz, spitele jantelor) dar mai ales jantele cu rame galbene si bandouri albe. (asa parca retin ca se numesc).
Elementele cromate dexterioare sunt aplicate corect.

Interiorul este bine redat, cu detalii bine scoase in evidenta. Imi place ca sunt redate pedalele si bordul cu ceasurile si accesoriile sale.

Concluzie: o alta macheta frumoasa, cu accesorii redate fidel, cu punte metalica si vopsita intr-o combinatie de culori foarte reusita.







































 
327) DELAGE D8SS Fernandez & Darrin
- an 1932
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere si prezentare:

Si aceasta macheta imi place foarte mult, desi nu se ridica la nivelul unei machete premium. Combinatia de culori albastru/negru, ii da machetei o nota de sobrietate. Detaliile exterioare sunt bine redate.

Interiorul desi pare simplu, este bine redat, iar banchetele sunt vospsite cu albastru inchis.

Concluzie: macheta per ansamblu, e ok, cu detalii interioare si exterioare, fidel redate.