DE-ALE LUI DORIN

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
prietene, vagonul se desface exact asa cum am descris si cum m-a sfatuit LDH. apesi cu ceva care sa nu zgirie pe geamurile de le un capat si usor cu o surubelnita departezi acoperisul.
curentul la roti l-am tras prin intermediul unor arcuri de pix. axul rotilor trecind printre spirele arcului. de arc am cositorit lita si de aici restul circuitului. circuitul e dublu legat in antiparalel, deoarece lucrez cu leduri care de fapt sunt si diode si stim cu totii efectul de dioda....
succes!
 
nu stiu de ce a intrat imaginea asa de mare ca am modificat-o. ciudat!

continui subiectul cu vagonul. apoi , ca si la cel anterior modificat, am facut aceeasi operatiune de lestare, folosind cuie mici pe care le-am pus in locasul din grinda centrala a sasiului vagonului. cuiele le-am fixat folosind pistolul de lipit cu plastic. dupa fixare am mai nivelat odata interiorul vagonului folosind smirghel.



 
nu le revopsesc. am acum 2 seturi si pot forma 2 garnituri de culoare unica fiecare, mai precis voi avea o garnitura verde si una albastra cu vagon restaurant rosu.

legat de modificarea vagonului voi repune imaginile sterse, de data asta sper sa nu mai gresesc.
oricum, multumesc LDH pentru ajutor si pentru indreptarea situatiei.
 
asa cum am scris aseara dar am gresit apoi la postarea fotografiilor, m-am apucat de modificarea vagonului nr. 2 din garnitura de calatori pe care o pregatesc. dupa demontarea vagonului dupa metodele discutate deja, am trecut la smirgheluirea bavurilor de pe podeaua vagonului.



dupa aceasta miscare am realizat lestarea lui asa cum am aratat mai sus.
 
am demontat boghiurile de pe caroserie. am vopsit vagonul cu negru pe dedesubt. i-am dat 2 miini, prima mai diluata. eu zic ca a iesit bine.



am montat arcurile de pix pe post de colectori de curent de pe osii. pe osia opusa osiei cu arc am montat o lita astfel incit sa am si o alta modalitate de culegere a curentului. cu ajutorul unei lite legate la arc si la celalalt contact am trecut legatura electrica pe la imbinarea boghiului cu caroseria vagonului si am adus curentul in caroserie.




se poate observa ca in prealabil am vopsit interiorul peretilor caroseriei cu gri.

la unul dintre cablurile ce aduc curent de la boghiuri am montat o rezistenta de 470 ohm cu scopul de a proteja ledurile pe post de becuri pentru luminile din interior.

 
am montat inapoi boghiurile cu legaturile electrice facute.




mai departe am trecut la montarea luminilor. ca si la vagonul restaurant, am montat 4 leduri, cite 2 in antiparalel, dar de data aceasta pentru ca lumina sa nu treaca prin caroserie, am confectionat din carton un locas special in care am montat ledurile si cablurile aferente. acestea au fost prinse in locasul de carton cu pistolul de lipit cu baghete de plastic.



apoi cu un marcar negru si cu multa grija am vopsit ramele geamurilor. de data aceasta recunosc ca am recurs la metoda de a nu inlocui geamurile originale, deoarece e foarte dificil de a prinde suficient de bine acoperisul de caroseria vagonului si asta iese cu atit mai mult in evidenta atunci cind sunt aprinse luminile interioare.

 
dupa cum poate observati am vopsit si stilpii grosi care tin placa cu geamurile, tot gri pentru a nu se transforma in tunele de lumina atunci cind ledurile vor fi aprinse.
urmatoarea miscare va fi realizarea unei punti interioare, vopsite intr-o culoare care sa imite mocheta din vagoane si apoi urmeaza cea mai migaloasa parte, confectionarea bancutelor si montarea lor. inca fac planuri..... sa vedem ce o sa iasa.
 
am vazut ca una din fotografii a disparut. o voi posta iar. e vorba de vopsirea puntii vagonului pe dedesubt.

 
am inceput apoi cea mai migaloasa parte, instalarea interiorului. am confectionat petetii despartitori ai compartimentelor si am separat apoi compartimentele de culoar folosind un material transparent pe care am trasat contururile geamurilor si usilor folosind un marker negru, subtire.
dupa aceasta operatie am confectionat bancutele dintr-un material negru, gros de 2 mm recuperat din materialul unei perechi de bocanci.

 
rezultatul final este acesta:







fotografii cu luminile aprinse nu pun deocamdata deoarece nu am fost inspirat cind am ales ledurile si lumina este cam slaba. o sa fac modificarile de rigoare. pentru aceasta va trebui sa desfac iar vagonul si sincer nu imi place. dar problema sigur o voi rezolva.
 
DORIN, foarte frumos lucrat, felicitari!

As avea o intrebare: rotile metalice sunt Mehano? Am achizitionat si eu 16 buc. ca sa schimb rotile din plastic de la startset si am descoperit ca osiile sunt mai lungi decat la cele din plastic si nu se invart liber in lagare. Ai avut cumva aceasta problema? Daca da, atunci cum ai rezolvat?
 
dorin ....bine lucrat.
as avea ceva comentarii dar mai bine te uiti pe la mine prin topic sa vezi cum am facut eu poate te inspiri si schibi ceva materiale.
in legatura cu ledurile nu dispera...e realist sa lumineze slab. gadeste-te cat de mult se vede lumina dintr-un vagon noaptea si cum se va vedea la tine. daca iti lumineaza toata plansa de lucru nu e bine. fa totusi o poza doua eventual chiar pe intuneric cu aparatul pe un trepied sau pus pe masa.
 
IllusiOn

nu am folosit osii de la MEHANO. acestea nu se potrivesc pentru alte firme. am folosit osii de la PIKO pe care le-am achizitionat tot de la Rally.
vezi ca sunt 2 dimensiuni. pentru vagoanele de calatori pe boghiuri se folosesc osiile cu roti de 11,5 mm.

COObra

daca sunt ceva comentarii mai bine mi le spui, pentru ca poate vezi lucrurile mai bine decit mine si poate fac ceva corectii.
legat de modificarile facute de tine la setul de vagoane pe care l-ai avut, problema e cu totul alta, treburile fiind mult mai simple din multe puncte de vedere. daca te referi strict la instalatia de lumini si mai la obiect, daca te referi la modul de culegere a curentului de pe osii, atunci da, sistemul folosit de tine e mai bun dar eu nu am avut de unde sa iau astfel de arculete atit de sensibile si de fine. as vrea eu sa fac rost de asa arculete.
legat de lumina din vagon, sunt mult mai multumit de lumina pe care am instalat-o in vagonul restaurant modificat anterior decit de lumina din acest vagon, dar de vina sunt doar ledurile deoarece am ales alt model, aceste leduri avind o lumina mai slaba. dar voi corecta eroarea.
astept alte comentarii. poate mai modific ceva.
multumesc.
 
Ma bucur foarte mult cind vad ca cei care poseda mehano incearca sa le imbunatateasca ,sa le faca mai ca lumea ,chiar apreciez ce ai facut la aceste vagoane de calatori :aplauze:
 
zilele acestea ma apuc de modificarea vagonului albastru tunat ultima data. prima modificare va consta in schimbarea tipurilor de leduri instalate. voi folosi leduri galbene de 5 mm. apoi in functie de materialele avute la dispozitie poate voi umbla si la sistemul de culegere a curentului de pe osii. si inca o problema importanta, voi opaciza mai bine acoperisul prin interior, deoarece sunt destule locuri unde totusi lumina il strabate.
 
dorine, mai navigheaza si tu pe site, vezi ca am lansat o noua moda cu colectoarele de curent ;-) :
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=na28

na281.jpg


Si riglete SMD-uri ...
http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=sc&pag=1

na264.jpg
 
am vazut si chiar ma gindeam serios la ele. chiar cred ca sunt utile. si te scutesc de multa munca in zadar si cu rezultate neperformante.
 
am modificat modificarea! nu am mai pus fotografii dar am facut urmatoarele modificari vagonului albastru:
- am scos cele 4 leduri care dadeau o lumina slaba verzuie si le-am inlocuit cu 6 leduri galbene de 5 mm care dau o lumina mult mai aproape de realitate si de care sunt foarte multumit (voi pune poze cu luminile aprinse in curind):
- am scos un omulet dinauntru si am lasat numai domnita care sta pe scaun, (nu imi placea cum se vedea barbatul pe geam);
-am izolat acoperisul prin inauntru mai bine, cu folie argintie de la ciocolata astfel ca lumina nu mai razbate inafara:
- am indreptat un perete care se strimbase cind am reimbinat acoperisul cu corpul vagonului, si de asemenea am inlocuit o canapea care se deteriorase putin si acum totul e OK.
SUNT FOARTE MULTUMIT. nu am mai pus fotografii ale vagonului deoarece la prima vedere nu se vad schimbarile dar pe ansamblu lucrarea e de o mai buna calitate.
pentru toate aceste scimbari am lucrat o noapte intreaga dar efortul a meritat. in curind voi pune poze cu luminile aprinse.
succes tuturor!!!