Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@lupul_alb
@laur

Multumesc
Stati linistiti ca nu reincepe razbelul :-?
Epoca II din istoria trenuletelor reprezinta pentru mine si nu numai pentru mine cea mai frumoasa perioada a evolutiei trenurilor si perioada DRG care cuprinde si WW2 este superba cu materialul militar aferent perioadei WW2 ,asa ca incerc sa reprezint si eu ce se poate reprezenta din acea perioada ,achizitionarea acestui material rulant fiindu-mi necesar pentru mult asteptata diorama care va fi in totalitate epoca II ,speram sa o putem reprezenta cit mai bine si mai realist cu putinta :D
La momentul respectiv cind vom incepe lucrul la diorama vom cere si parerea celor avizati si care ne pot ajuta la realizarea acestui proiect care va fi de anvergura .Diorama va fi destul de mare si va fi realizata pe module asa ca la momentul respectiv vom astepta si pareri avizate despre aceasta realizare :D
 
@silviu20061
evolutia trenurilor este constanta,insa avntul pe care l-au luat in perioada interbelica a avut punctul cel mai inalt in epoca III,cand locomotivele cu aburi au atins apogeul(si incet,incet s-au indreptat catre declin),cand transmisia elastica a fost aplicata la scara larga la locomotivele electrice,iar motoarele diesel fiind mai in voga ca niciodata
 
@cosmin78

Nu prea stiu ce apogeu au atins locomotivele cu abur dupa 1945, ca in Germania de exemplu in afara de seriile 65, 66, 23(noua) si Umbau-uri ale vechilor masini interbelice, nu-mi prea amintesc de altceva. ...si sa nu uitam ca nemtii au 99 de serii cu inf. variante in unele!

PDI
 
mda....majoritatea seriilor au fost reconstruite datorita daunelor suferite in timpul razboiului,au fost dotate cu cazane noi,suprafete mai mare de incalzire,materiale noi,caci razboiul a "impins" catre evolutia tehnologica,otelul folosit era de mai buna calitate etc....
 
mult succes in ceea ce ti-ai propus. insa abea astept sa vad ceva realizari si in privinta dioramei.
 
Iata si prima locomotiva epoca II DRG E63 AEG producator Piko si un vagon gondola epoca II DRG producator Liliput
IMG_1771.jpg

IMG_1772.jpg

IMG_1773.jpg

IMG_1774.jpg

IMG_1768.jpg

IMG_1769.jpg

IMG_1770.jpg
 
locomotiva e frumoasa.....ce-as mai patina-o....i-as innnegri un pic pantograful si
acoperisul,cu ceva urme de coroziune,grilajele de aerisire innegrite corespunzator
,pe carcasa,deasupra,ceva rugina si praf,pe la roti praf si ceva pete,bielele
muradrite cu negru lucios,nisiparele murdare mat si cu rugina....ups!! :D ma
scapai si iti spusei ce gandesc.......la mai multe si sa le stapanesti sanatos!
 
@LDH
@cosmin 78
Multumesc mult ,locomotiva are doua pungute pline de accesorii de montat ,sper ca dupa ce am sa le montez (sa vedem cind :D ca si noi le tinem in cutii ca multi altii de fel)o sa arate ca in poza cu locomotiva originala care mai (cea originala din poza )este si frumos patinata original de mama natura :D
 
@cosmin78
Atit accesoriile cit si locomotivele :D
Pina la demararea dioramei si implicit finalizarea ei asta le este soarta de a astepta cuminti in cutii din pacate
De rulat le mai rulez din cind in cind asta cind poate actionarul minoritar al cailor noastre ferate sa faca un circuit si sa scoata de la naftalina ceva garnituri si locomotive ca eu acum nu pot sa ma ocup de intinsul trenuletelor pina ma mai intremez putin cu sanatatea
 
pai ...insanantosire grabnica! si cand te.ai face bine....fa-ti o vitrina cu cateva rafturi(4-5) pe care o pui in perete si iti pui garniturile,cand nu le rulezi te uiti la ele(adeca te unji la sufletzel),nu e mare lucru de facut,5 rigle de brad de 5-7 cm latime pe 1,2-1,5 m si...gata
 
@cosmin78
Multam fain de sugestie
Problema este bagata in lucru ,sper ca saptamina viitoare sa soseasca standul comandat si sper sa iasa bine ca de abia astept sa pun garniturile in vitrina sa le vad zilnic :D
 
fa-le tu cu mana ta,nu mai da banii la altii,si daca nu ai sa le pui geamuri ,nu are
nimik,tot asa te uiti la ele,doar sa le stergi din cand in cand de praf
 
@LDH
dupa detaliile fetelor figurinelor si posterul de fond din spatele dioramei, nu e la scara 1:87. Intradevar ff reusita, dar si mult mai usor de lucrat fata de scara noastra...
Cat despre Silviu, pun pariu ca no sa-si weathereasca frumushatele... :mrgreen: :mrgreen: