Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Tutoriale modelism feroviar!

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
adyBr185

Tutoriale modelism feroviar!

Mesaj de adyBr185 » Mie Iun 05, 2013 5:52 pm

O serie dedicata incepatorilor in modelism feroviar!

Voi realiza cand am timp tot felul de tutoriale ce fac referire la modelismul feroviar!

EPISODUL 1: Motorase macaz Conrad:

Parte 1:

Parte a 2-a:
,,Când prostia va primi aripi, se va întuneca cerul,,
,,Să nu te crezi prostul satului, nu e modest,,
Pantiru

Mesaj de Pantiru » Joi Iun 06, 2013 10:02 am

Educativ materialul tau pentru cei mai noi pasionati in ale feroviarelor si care nu stiu prea multe,printre ei sunt si eu,dar am o intrebare.Pe un alt link [de pe acelas forum]despre actionarea macazelor, cineva spunea ca acel comutator trebuie sa fie cu revenire ,ca sa nu tina bobina sau motorasul in tensiune permanent ,ca se arde,cum este corect cu revenire sau permanent,ca am intrat in ceata si nu as vrea sa se imbolnaveasca motorasele de deces :-D .
Mecanismul motorasului tau de macaz se aseamana cu cel de inchidere centralizata auto.
adyBr185

Mesaj de adyBr185 » Joi Iun 06, 2013 6:02 pm

La motorasele conrad trebuie fara revenire fiind bazat pe un servo-mecanism! La motorasul tau de la mehano in schimb trebuie un comutator cu revenire!
,,Când prostia va primi aripi, se va întuneca cerul,,
,,Să nu te crezi prostul satului, nu e modest,,
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”