Coloana de apa CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Da, este o solutie, insa deloc simpla, asa cum spuneam piesele sunt foarte mici si oarecum fragile.

Tija de 0,5 este si axul de rotatie al bratului, se termina in cotul de plastic, nu are iesire (in cazul in care as fi folosit teava de 0,8 ), deci nu am pe unde sa scot firul. Eventual sa dau o gaura in teava , imediat sub felinar, intre gatul curbat si felinar si sa trag firul pe acolo... :roll:
Am sa studiez problema, ramane sa gasesc teava asa subtire.
 
Buna,

Teava asa subtire gasesti la Weinert, daca nu e in ruptura de stoc.

Pune si tu un "_" intre "0,8" si paranteza inchisa ")" ca sa iasa (teava de 0,8 ) si nu (teava de 0,8)

:D :D :D
 
Salut Cosmin
Corect, pana la un punct, lucrarea este gata si nu prea iti vine sa o mai tai.
Dar daca te apuci poate ar fi bine sa iei in consideratie folosirea unui bec micut fixat in capatul tijei de sustinere al felinarului (un pol), un fir subtire pe exterior sa fie polul al doilea iar felinarul sa fie asezat peste bec direct.
 
Am corectat. :)

Ar fi buna si teava de 1 mm, , eventual s-o subtiez un pic...in fine, trebuie sa dau o tura prin Porto, pe la anumite magazine.

Razvan.

De taiat nu ar fi prea mult, trebuie dat jos felinarul, care nu este lipit, ci doar infipt pe tija de alama,ce trebuie scoasa, trebuie taiata tija de sustinere a bratului, acolo unde este "intinzatorul".
Mai degraba as folosi un led, becurile se ard cand iti este lumea mai draga.
 
Buna,

Daca felinarul ramane demontabil, un bec micro va arata intodeauna mai frumos si mai realist ca un LED. Daca ai de gand sa lipesti felinarul, alegerea e clara.
 
Å¢eav㒠subţire - ac de seringă’, legat la MINUS. în interior se introduce un fir de sârm㒠de bobinaj de 0,2 sau chiar 0,1 mm
şi se leag㒠la PLUS.
Toate bune, Florin.
 
Raspund in ordine inversa :p

Ghidul optic ar presupune spatiu in interiorul coloanei, ceea ce nu exista, desi am avut in plan , initial, sa incerc in teava de alama.

M-am gandit la acul de seringa, insa trebuie rezolvata cositorirea acestuia sau, cel putin, contactul electric ,ferm, intre ac si led/bec.

Felinarul poate ramane demontabil, prin inclipsare, unde corpul felinarului se aseaza pe baza.

Am sa tin cont de sugestii la eventuala iluminare, multumesc pentru atentie! :)
 
I-am pus si bec! Adica bec de 1,5 V, 15 mA,1,2 mm diametru, de la Viessmann, cod 6210, cu unul din fire izolat plastic.

Ideile au venit de la colegii de forum, motiv pentru care le multumesc frumos!

"Noaptea"



Si pe luna plina, adica la lumina din incapere :D



Nu am imagini din timul lucrului, nu am avut dispozitia necesara, mai ales ca a trebuit sa fac mai multe incercari, deci nervi pe masura.

Ce am facut acolo...nu am gasit teava de 0,8 din alama, insa , am folosit un ac de seringa de 0,8 mm, cu 0,5 mm la interior. Am avut de ales intre acul de seringa si acul dozator de la Revell Contacta, care are 0,9 diametru exterior si 0,6 interior. Am ales acul, acesta intrand la fix pe tija de alama de 0,5 infipta si lipita pe cotul coloanei, evitand astfel demontarea acesteia. Acul l-am crestat cu discul minifrezei, sub felinar, obtinand un orificiu suficient prin care sa scot firele de la bec. Firele originale de 0,2 mm le-am inlocuit cu fir izolat de 0,08 mm , cositorindu-le la terminalele becului, acul jucand rolul de suport, fara nici o legatura electrica, avand in vedere ca otelul inoxidabil nu se poate cositori..
Mai ramane de aplicat un "catarg" cu izolatori pe coloana , pe care voi aseza firele. Alimentarea am de gand s-o fac aeriana, precum in realitate, firele fiind trase de la un stalp aflat in vecinatatea elevatorului.
 
Da, excelent, FELICITĂRI ! M-ar interesa s㒠ştiu cum ai fă’cut felinarul transparent.
Spor în continuare, Florin.
 
Multumesc pentru atentie! :)

Ferrocarril,

am uitat sa specific provenienta felinarului. :oops:




Mai demult, am cumparat kit-ul de mai sus ( la un pret imabatabil :p ), avand in vedere felinarele cu gaz folosite pe vremuri. Bineinteles, plasticele alea necesita oarece bricolaj pentru a se apropia cat de cat de imaginea reala a felinarelor in cauza.

Intrebare :

Are cineva idee cum sa fac "geamurile" de la felinar opace? As vrea, totusi, sa ajung la culoarea aceea de "alb-laptos" pomenita de instructie :roll:
Eu am incercat cu un lac mat, in spray, aspectul pare ce trebuie (cu putina atentie se poate vedea in in imaginea de mai sus, unde este cuvantul FINAL, "geamul" opac) , insa lumina transmisa isi pastreaza tonul cald.
 
incearca sa matuiesti plasticul cu un smirgel fin, aspectul obtinut este de alb laptos, nu stiu cum arata cu lumina in spate, poti face o proba sa vezi daca solutia e ce trebuie
 
Buna,

Nu m-as atinge de geamuri nici cu smirghel de 1200.

Putina vopsea clara mata sau semimata, cu o picatura de alb amestecata in ea face treaba si mai este si 100% reversibila daca nu place la client.
 
Da, isi face treaba, pana la aprinderea becului. Am sa mai incerc diferite compozitii pe baza de vopsea incolora mata.
 
Eu folosesc capacele de la lactate (iaurt, smantana, etc.), care sunt clar-transparente, alb-laptos, rosu, verde, albastru-transparente.Pentru alb-laptos mai poti folosi "balenele" pentru guler la camasi (intreba-ti sotia, ca ea le scoate la fiecare spalat).

PS.Cred ca si la Mac paharele de racoritoare sunt acoperite cu capace alb-laptos, dar nu le-am incercat calitatea ca sa-ti spun daca se preteaza, incearca !