curatare sine sau locomotive

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rize

Active Member
13 Iunie 2008
115
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Am si eu o mica problema. Acum cateva zile am avut ocazia de a demonta diorama pentru a pune parchetul la parter in casa in locul in care era aceasta .Am profitat de ocazie , diorama fiind la nivelul solului pentru curata sinele bine de tot cu o carpa si cu alcool . ce a iesit de pe ele cred ca va puteti imagina. problema e ca desi leam curata f atent , locomotivele, digitale fiind ,merg ca dracu, de parca ar avea intreruperi pe traseu sau cva de genu, Cel putin am o locomotiva , un Br 218 de la roco dintrun startset digital cu vagoane intercity care ma scoate din minti , imi face tot felul de probleme( merge sacadat , se opreste ) . Am curatat si rotile locomotivelor, merg cva mai bine dar toto asa , sacadat si au momente mai ales la trecerile peste un macaz in care se opresc. Nush ce sa mai fac. Ma gandeam sa sterg sina cu o hartie abraziva foarte fina dsar nustiu dak se strica sau nu. aveti idee ce as putea face , cum as putea sa sterg sinele in asa fel incat sa mearga oke locomotive. Tin minte ca la inceput puteasm rula locomotivele , la viteza f mica pe intreg traseul si nu aveau nici un fel de probleme. Merci
 
NU strica liniile cu nimic abraziv.sterge-le cu o bucata de lemn moale sau,asa cum ai facut,cu o carpa cu alcool(recomandat alcoolul izopropilic,gasesti si la farmacie)

curata rotile locomotivelor cu lemn moale.desfaci boghiul locomotivei si cureti periutele colectoare de curent de pe roti,care sigur sunt murdare sau oxidate.curata si interiorul rotilor,acolo unde periutele calca.

o pensula cu par scurt,pe care o imbibi cu alcool este buna pentru curatat macazele.
 
Treaba e simpla: daca toate locomotivele se poticnesc in aceleasi locuri, e clar ca sina este murdara in zonele respective; daca locomotivele se comporta diferit, atunci buba trebuie cautata la ele.

Sub nici o forma nu folosi materiale abrazive, evita pe cat posibil chiar si vagoanele sau gumele de stergere, o carpa curata + alcool izopropilic fac minuni !

Eu am observat ca murdaria tinde sa se acumuleze in anumite zone predilecte (macazuri, intrari si iesiri din curbe sau pante ) locuri unde probabil rotile patineaza usor fata de sine si astfel "se sterg". Periodic, verific daca in aceste zone se ia ceva pe deget (nuj cum dracu' dar pielea umana pare cel mai bun material pt. sters sina...)

Pe de alta parte, BR218 al tau cam vrea o RK: dezasamblat, sters si curatat cu alcool roti + lamele colectoare, degresat + regresat angrenaje, verificat integritatea firelor de curent, tensionat lamele daca este nevoie, etc...
 
oke va multumesc pentru ajutor dak mai sunt si altii cu sfaturi ii astept
acum ma apuc de dezasamblat si curatat :D le iai pe toate la rand
 
gata am rezolvat problemele :D am curata locomotivele si sinele si totul merge impecabil cred ca nu mai rular asa de bine de mult timp. Va multumesc frumos
 
Deci ca recapitulare:)))

<t>salut, incerc sa reiau acest topic, a fost cel care a cazut castigator la search-ul de pe forum:<br/>
<br/>
Daca am niste linii vechi (25+ ani) este ok sa inmoi o bucata de brad cu spirt si sa le sterg? Sau bucata de brad sa o fac cumva sa imbrace sina?<br/>
<br/>
Am sine TT de forma veche (U)<br/>
<br/>
Bucata de brad trebuie curatata daca se innegreste?</t>
 
Unde se mai gaseste alcool izopropilic,am intrebat la mai multe farmacii,dar nu au si nu au avut asa ceva.Probabil ca se gasea candva la acele farmacii care aveau laborator si preparau diferite alifii recomandate de medici.Alcoolul tehnic este bun de ceva?
 
Pantiru a spus:
Unde se mai gaseste alcool izopropilic,am intrebat la mai multe farmacii,dar nu au si nu au avut asa ceva.Probabil ca se gasea candva la acele farmacii care aveau laborator si preparau diferite alifii recomandate de medici.Alcoolul tehnic este bun de ceva?
Alcool izopropilic gasesti sigur la magazinele de pe Maica Domnului.
 
Hmmm, eu unul prefer sa curat linia pe uscat. Folosirea oricarei substante lichide face ca mizeria sa se intinda pe linie si intre acele macazelor. Alcoolul dizolva mizeria, o trage in carpa/laveta/sau ce folosesti, dupa care o intinde inapoi pe linie. Dupa uscare, daca dai cu degetul pe linie, o sa vezi ca tot murdar este. Daca vrei neaparat sa folosesti alcool, atunci fa-o dupa ce ai curatat pe uscat.

Daca sinele nu sunt prinse de blat, potii incerca si solutia extrema (experimentata de mine): bagi sinele in cada si le speli cu apa calda si sapun, cu dusul. Apoi clatesti bine. Nefiind din fier, nu are ce sa rugineasca. Crede-ma dupa uscare, sinele vor fi ca atunci cand le-ai scos din cutie.

Singurul neajuns este ca operatinea este de durata.
 
Pantiru in Braila ai magazin de electronice Vitacom:

Bră’ila

Adresa: Str. 1 Decembrie 1918, Nr. 42, Bră’ila, România

Telefon: 0339-732.060 Email: [email protected] Program: Luni - Vineri: 09:00 - 19:00, Sâmbă’tă’: 09:00 - 13:00, Duminică’: închis

Gasesti alcool izopropilic sigur. Iar daca carpa cu care stergi se murdareste o schimbi ...
 
Va multumesc pentru sfaturi la toti mai ales ca am achizitionat de la cineva niste sine argintate dar care nu dadeau randament,sunt placut surprins de indrumarea lui sogard,din Bucuresti stie ce eu nu stiu din Braila,despre acel magazin Vitacom,iar lui B74MRV,vroiam sa-i multumesc si sa-i urmez sfatul cu magazinul din capitala,cu prima ocazie cand voi ajunge pe acolo :D ,glumesc desigur nu te supara pe mine B74MRV,dar fug de aglomeratia de pe la voi ca ...... de tamaie.O zi buna tuturor si va multumesc din nou pentru sfaturi.
 
Daca nu va plictisesc,revin cu alta intrebare.M-am pricopsit cu un sasiu cu motor a unei loco cu abur,nu stiu ce este, scrie doar made Italy,Lima,este cam ruginita si nu stiu cum sa curat bielele.Ca locomotiva are 4 osii motoare,care au diametrul la partea ce merge pe sina 18mm,una singura are actionare,o roata mica alergatoare cu diametrul 8,5mm,probabil ca mai avea si una in spate pentru ca are o chestie din plastic rosie cu niste ''gheare ''care ar tine o osie mica.Nu are cazan,marchiza, tampoane,si bineinteles daca mai avea o osie sub marchiza nu o am.
 
O poza cu bielele ar fi edificatoare. Asta pentru ca daca sunt vopsite e posibil sa intampini dificultati. Daca e numai metal incearca cu izopropilic sau cu feruginol de la dedeman braila http://www.dedeman.ro/braila/feruginol-d-545-1l.html?___store=ddm_br1_ro&___from_store=ddm_default insa ai grija la componentele din plastic caci nu stiu ce efect are.
 
Nu,nu sunt vopsite si continui sa ma uimesti placut din nou cu ceea ce stii de prin Braila.Multumesc pentru sfat ,daca ai putea sa-mi spui si ce loco este din descrierea mea ar fi minunat ca vreau sa-i fac sau sa-i caut cazanul si marchiza.Mai am lipsa si un carbune si un arc de unde le iau,ar merge sa-l fac ditr-un carbune mai mare?
 
Din pacate nu ma pricep la modelele de locomotive atat de bine. Din nou iti spun ca o poza ar ajuta si colegii de forum te vor putea sfatui .
Cu arcurile e mai dificil dar nu imposibil, acestea apareau foarte des in mecanismele de cdrom, casetofon sau imprimante insa nu cunosc sansele gasirii un arc atat de mic. Carbune poti face dintr-unul mare prin slefuiere pe hartie abraziva, important este sa respecti geometria celui pe care il ai acum .
Din pacate eu sunt din Bucuresti si nu te pot ajuta cu un arc desi am strans de peste tot de unde am putut si nici eu nu stiu pentru ce le-am strans ... :D In Braila ai destui modelisti , poate dai de vreunul pe aici pe forum si te ajuta.
Nu exclude totusi si varianta inlocuirii motorului.