Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
salut,

in afara de vagonul "Sinalco" care este fantezist, celelalte doua corespund cu prototipuri din epocile IIb si IIc (ultimul intre 1946 si 1949, la inceputul Ocupatiei in Germania). vagoanele din aceasta epoca purtau inscriptiile "DR-Brit-US-Zone", "DR-Zone Fr." sau "DR Russ. Zn." si aceste inscriptii au dainuit partial pana la jumatatea anilor '50, multa vreme dupa creearea DB si DR(Ost) in 1949!
 
@Horia Radulescu
Multumesc pentru precizari :D sunt valoroase informatiile pe care le expui .
Am si eu totusi o intrebare :Vagonul Sinalco nu a existat in realitate :?: in epoca pe care o dau cei de la PIKO adica epoca III sau alta epoca :?:
 
salut,

teoretic este vorba de epoca III, dupa inscriptii... numai ca nu au existat vagoane publicitare Sinalco pe atunci! Sinalco este o marca de limondada din anii 1950, disparuta mai apoi si revigorata acum cativa ani de o mare marca mondiala... Piko a scos o serie publicitara Sinalco, de la G02/G10 pana la Taurus, toate evident fara prototip real...

se vand multe modele fanteziste... germanii agreeaza modelele fara prototip real, insa care le reamnintesc de ceva din propria ograda ;)

toate bune,
H
 
Iata ce a mai aparut la caile noastre ferate ,vagoanele sunt epoca II produse de Liliput :D
IMG_1698.jpg

IMG_1699.jpg

IMG_1700.jpg

IMG_1702.jpg

IMG_1703.jpg

IMG_1704.jpg

IMG_1705.jpg

IMG_1706.jpg

IMG_1707.jpg

IMG_1708.jpg

IMG_1709.jpg

IMG_1710.jpg

IMG_1711.jpg

IMG_1712.jpg

IMG_1713.jpg
 
"armata e cu noi!" :confused:

o mica mostra cu sunet 8)

Dadu_01
[/url][/img]

sa vedem de ce mai ai nevoie: un vagon de comandament pe boghiuri cu baterii AA la capete, platforme cu pantzere, camioane, tunuri, blindate, un Leopold sau Dora, soldati - multi soldati - un cimitir (aaa ... de asta ai :D ), transee, sarma ghimpata si, era sa uit, aviatie de la Bf109 la He111 sau Dornier, la alegere, intr-un cuvant cam ce gasesti la 1:87 si nu ai

tot am uita ceva: tren blindat, o locomotiva de razboi in culori de camuflaj, tren sanitar (parca ai numai un vagon) si ... cam atat :D

lasand gluma desi ai putea lua in serios ce am spus, arata bine modelele, sa le stapanesti sanatos

ceva inspiratie de aici

http://www.reichsbahn.nl/

daca nu este suficient gasim o tema cu o gara bombardata sau o zona industriala lovita de aviatia inamica :evil:

deja incep sa ma gandesc serios daca nu este cazul sa te bag in programul de proiectare pentru o casa in care sa poti face macheta (machetele) :D

toate cele bune
 
@LDH
Multumesc pentru urari ,mai vin si restul dar pe rind ca nu se pot lua chiar toate deodata ,asa pe rind cite trei ,patru care sunt disponibile si pe la ei acolo afara ca aici la noi daca le gasesti sunt ceva mai scumpe ,la trei vagoane luate de aici acolo iei patru si asa mai departe :D ,BR 42 in culori de camuflaj o sa vina si ea numai ca mai si trebuie sa fie pe stoc la magazinele de acolo asa ca ea este in plan dar asteptam sa intre pe stoc,restul de vagoane militare or sa apara si ele mai prin august ca acum am alte prioritati ,despre trenul sanitar ce sa spun or sa mai fie ceva vagoane dar sa vedem cind le vine si lor rindul ,o sa mai vina si un restaurant la garnitura Prefo epoca II pe boghiuri sa fie garnitura complecta si ceva aburoase epoca II :D ca doar nu or sa fie numai vagoane pe linii si locomotive deloc :D ,despre constructii epoca II ce sa zic or sa fie si ele dar nu acum ,cam in preajma inceperi lucrului la diorama ,cam greu de facut dar avem material de inspiratie destul din epoca II ,cu inmatriculatul o sa vedem ce facem la momentul potrivit ,multumesc pentru sfaturi :D sunt utile
 
@LDH
Multumesc pentru link ,stiam saitul ,interesant chiar foarte interesant si plin de inspiratie trenulistica :D
Cred ca ajunge epoca II ca la epoca I sti si tu bine cum stau lucrurile :roll: asa ca ramin consecvent pe epoca II si III ,restul IV si V este la actionarul minoritar al cailor ferate asa ca sa nu fiti surprinsi daca mai apar si materiale epoca IV si V .
Stiu ca la epoca I sunt materiale rulante militare si sanitare interesante dar deocamdata raminem la epoca II cu materialele militare . :D
 
La epoca III a mai sosit un vagon
IMG_1714.jpg

IMG_1715.jpg

IMG_1716.jpg

Sa ii uram bun venit in triajul nostru si multumiri celui care la adus la noi in triaj :D
Speram ca or sa mai vina si alte vagoane si locomotive la caile noastre ferate si pe aceasta cale vrem sa le multumim celor care ne ajuta ca materialul rulant si nu numai ,sa ajunga la caile noastre ferate :aplauze: :D
 
Horia Radulescu a spus:
......Sinalco este o marca de limondada din anii 1950, disparuta mai apoi si revigorata acum cativa ani de o mare marca mondiala......toate bune,
H
citez (aproximativ) din cartea "500 cele mai faimoase branduri"
firma care produce Sinalco a fost infiintata in 1902, bautura pe atunci numindu-se altfel (bauer-blitz daca retin bine), ulterior schimbandu-se denumirea in Sinalco. Brandul Sinalco a inceput sa fie exportat in America si Orient in 1907. Ramane in continuare cel mai vechi brand european de bauturi racoritoare.
si chiar si fleischmann a scos vagoane sinalco - art 5320, vagon epoca 5 si tin minte ca am vazut la cineva un set cu vagoane si camion care costa chiar o carca de bani ca era editie aniversara.....dar nu mai tin minte daca era fleischmann sau maerklin.....Doru poate ma ajuti tu ca l-am vazut impreuna.
 
Salut baieti ,m-am intors :D Nu sunt eu intr-o forma buna dar important este ca sunt acasa sanatos
Iata si cateva achizitii la ep3 si ep4 ,producatorii fiind PIKO si ROCO
IMG_1720.jpg

IMG_1721.jpg

IMG_1722.jpg

IMG_1723.jpg

IMG_1724.jpg

IMG_1725.jpg

IMG_1726.jpg

IMG_1727.jpg

IMG_1728.jpg


Autorul pozelor este actionarul minoritar deoarece actionarul majoritar nu este complet refacut