Ce camera video?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cica al 4-lea sensor CCD va fi un fel de amplificator de lumina ceea ce va face ca pozele pe intuneric sa fie cu pana la 80% mai luminoase
 
eu mi-am luat sonyul ala cu hard de 30 de giga si sunt multumit de el
am facut vreo 2 poze de curiozitate dar nu are nici o legatura cu aparatul de fotografiat
SE W800i il bate la poponeata la poze pe aparatu de filmat
dar pentru poze am panasonicu de 5 megapixelicare isi face inca treaba.....pana il schimb pe un dslr :D
 
SE W800i are caliatea de a fi mic , in rest eu zic ca e un aparat foto cu facilitti de telefon :D
...iar daca Tyco vrea sa cumpere trenulete si vrea si film si ramine fara bani de camera il ajut cu ce am si deocamdata nu am altceva :(
 
Azi la UTA m-a vazut un tigan ca faceam poze si a venit sa-mi ofere o camera video Sony si mi-a aratat un pret Metro unde costa 2666 lei, cu 150 euro, daca vrei o camera ieftina fugi la gara ca a zis ca acolo-i. Sint vreo 6 din Calarasi si cica vor sa ajunga acasa :lol:
 
Mai sRAZVI, faci ce faci si-o dai in bara ... :-? :-? :-? atitudinea ta , impartasind o informatie despre marfa de furat pe un Forum public, cu alte cuvinte incurajand furtul nu prea faci o imagine buna.... :(
Cand mai ai asemenea informatii, tine-le pt tine sau gaseste te rog alte metode de a-ti informa confratii, dar in nici un caz Aici :-x
RALLY
 
Modificat, oricum eu nu faceam nimic rau daca o luam sau daca o lua tyco, ba mai mult ajutam niste bieti oameni sa ajunga acasa, nu? :D
 
Oky deci tot nu mi-am cumparat inca camera pentru ca m-am lovit de o mare dilema. Nu stiu exact cum se face transferul de imagine dintre camera si PC. Prin eliminare cam in proportie de 85% m-am hotarat asupra Panasonic NV-GS230EP-S, http://www.cameredigitale.ro/panasonic-nv-gs230ep , cea cu 3CCD si stocare pe miniDV. Intrebarea mea este, stie careva cum se face transferul dintre camera si PC? Si cam cat dureaza trecerea unei casete pe PC, si in ce format le salveaza.
A 2a optiune ar fi acest sony http://www.cameredigitale.ro/sony-dcr-sr32 dotat cu HDD. Cum se realizeaza transferul in acest caz?. A 3a optiune ar fi aceasta camera ( http://www.compari.ro/camere-video-digitale-c38/hitachi-dz-hs300-p14931038.html ) Care are 2 medii de stocare.
Dupa ce voi afla mai multe despre metoda de transmitere a informatiilor (sper sa ma ajutati) , ma voi hotara asupra unei camere.
Un weekend placut tuturor
 
pai pc-ul nu are interfata pentru memorystick sau orice alt card de memorie?usb?
eu pe vekea mea camera aveam un cablu usb si un cd cu soft ptr transfer asa cum zicea rally.acum nu mai am camera,am un aparat cybershot cu memorystick,scot cardul si il bag in calculator,bineinteles ca am si cablu usb.orice "jaf" in ziua de axi are o iesire usb
 
Tyco ... nici acum nu te-ai decis ???? si tot la trenulisti cauti raspunsuri :x ????
Toata problema ta se reduce la bani si la vointa . Chiar trebuie sa-ti dam totul mura'n gura ?????
Ma voi referi doar la prima versiune , din lipsa de timp ... si sa te impulsionez un pic .
Pe pagina unde ai dat link-ul scrie la conectivitate USB2.0 si S-Video , cica mai suporta si memory card SD ( secure digital) . Am mai intrat si pe panasonic.ro si am rasfoit un pic manualul de utilizare , dar nu am gasit daca poti trage si film si poze pe sd-card
Pentru a conecta camera la calculator poti sa o faci cu acel cablu USB cu care vine camera .... care iti va minca zilele , iar daca cardul merge si pentru filmare esti mai norocos .... ce sa zic iti va lua cam 15 min la un transfer de 1 Gb . Mai primesti in pachet si un pic de soft ( daca ai citit toate rubricile pina la ultima rubrica ).. si probabil poti sa-ti montezi ziua de nastere sau un chef mai acatarii si sa-l si prelucrezi . In plus , daca nu ai procesor Intel poti sa comprimi filmul rezultat intr-unul cu extensia avi , in citeva ore ( daca ai AMD atunci vreo 8 sigur iti ia :( ) .
Daca mergi pe calea cea buna , si fiindca ai si S-Video iti recomand o placa de captura Pinacle , care vine si cu Pinacle studio si ai acolo tot ce iti trebuie , hardvare software si o gramada de exemple de tip How to .... treaba este ca placile de jucarie (un fel de Mehano hobby ) incep de la vreo 80 euro ..... dar si aici vei avea nevoie de procesor bun ( dual core cel putin .... )
....am corectat citeva greseli de ortografie :fluierat:
 
@rally

vezi,nu dejaba palavrajeam io de carduri de memorie(azi mi-am luat un card de 2 Gb),pe care incap miiii de poze si bineinteles filme :D

@tyco

eu zic sa alegi,trenuelete sau camere....cu buget redus cele doua nu se dau bine deloc! :(
 
ce sa zic iti va lua cam 15 min la un transfer de 1 Gb
daca te referi la camera panasonic cu minidv o sa-i ia transferul ca timp exact atat cat a filmat.
daca filmezi o ora, o ora dureaza sa transferi pe computer.
 
Se poate sa aveti dreptate amindoi adica sa filmezi o ora de 4 GB si sa-ti ia o ora transferul pe calculator de la camera :D . Deci la 15' si 1GB filmat sa fie si transferul de 15'
 
nenea
daca filmezi pe banda magnetica (ceea ce e miniDV) chiar daca semnalul e digital ea tot ca o banda magnetica se comporta. iar la redare camera va invarti banda cu viteza de 1x....asa ca cele 15' pot avea 1G sau 200mega .....tot 15' va dura transferul 8)
 
Sa te mai lamuresc si eu un pic .Eu am o camera cu MiniDv .
Pentru a face transferul de pe caseta in PC ai nevoie de o PLACA DE CAPTURA cu slot Firewire . La acea placa de captura (cu cat e mai scumpa cu atat e mai bine ) legi camera de Pc printr-un cablu de captura special (este dat impreuna cu placa de captura) si o sa ai si un soft dar eu iti recomand Pinacle Studio , soft de captura, editare etc care face apropape totul.
Transferul de pe caseta pe Hdd se face in timp real (1x) si dupa capturarea pe HDD (o sa ai nevoie de un Hdd de cel putin 40GB numai pentru asa ceva casa mearga totul ok dar merge si cu10GB) o sa poti sa il faci cum vrei tu sub ce format vrei SVCD ,DVD ,MPG ETC .Poti insera imagini, sunete, scris , ce iti trece prin cap.Timp sa ai.
In televiziune la editarea stirilor se foloseste acest program, iar eu il folosesc de aproape 5 ani si nu a dat gres niciodata.
Ca si camera video -
-nu te ametii cu 990000000 Zoom digital - este zoom doar din soft care este o pacaleala - vezi zoom optic ca acela este real.
- Sa filmeze pe cat de intuneric se poate (0 lumix - exte recomandat)
- Sa aiba microfon incorporat STEREO .
-Sa aiba Nightshoot
- Back Light
-Display Lcd rotativ 360 grade , sensibil la atingere ar fi ideal (scapi de butoane si e mult mai simplu de folosit)
- Mufe - USB , DV , S Video ,Audio video
-Senzor pentru telecomanda IR
- Neaparat dupa ce cumperi camera sa poti cumpara - WIDE CONVERSION LENS -lentila atasabila cu care "poti vedeamai mult" adica fara daca aliniezi 6 oameni de la distanta mica vezi 3 , iar cu acea lentila vezi 6 fara a mari distanta.
- Acumulator - cel standard tine putin - o sa trebuiasca sa-ti cumperi un acumulaor de putere (al meu tine 500minute cand e full)
-si Nelipsitul TREPIED

In final - eu am o camera mai veche un pic dar face treaba
SONY DCR-TRV22E

Te-am bagat total in ceta dar iti recomand cu caldura sa-ti iei un SONY (made in Japan nu alta natie )
 
Multumesc tuturor de sfaturi! Dupa o vizita prin ungaria si o analiuza a preturilor si a capacitatilor mele financiare am ajuns la concluzia ca nu voi reusi niciodata sa iau un Sony cum mi-am dorin (costa in jur de 3000 cel pe care am pus ochii). Astfel mi-am scazut putin pretentiile si am comandat camera Panasonic cu 3CCD. Acum ma intreb unde o sa gasesc accesorii :?: :?: Ca nu am gasit niciunde si mi-ar trebui inca un acumulator. Deci in final sunt fericitul posesor al unei camere video...dupa lungi cautari si nopti nedormite ;)
 
Sa o stapanesti sanatos

PS . Noptile nedormite abea dupa primele filmari incep ..... :twisted:
 
La montaj? Nu e nici o problema....imi palce sa montez...Desi eu fac invers fata de multi. Pun imaginile pe muzica nu muzica pe imagini. Adica daca gasesc o melodie ce imi place o ascult de multe ori, ma gandesc cum pot pune imaginile ce le am la dispozitie pe acea melodie si incep sa lucrez ;) Cam ciudata metoda de lucru, care poate nu va da rezultate pe placul tuturor, dar in final e important mie sa imi palca filmul :))
Trebuie sa cumpar vreo 5 casete pentru ca plec in Germania in 29 si voi profita de ocazie sa testez camera. Nu prea stiu insa ce voi face daca se v-or umple cele 5 casete :( (sigur se va intampla ca voi sta 10 zile). Oricum va voi prezenta ce am gasit pe acolo, mai ales ca am in program o vizita la Loxx-Berlin (pastrez o caseta numai pentru ziua in Berlin).