Diorama H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salve,

Doua achizitii de la Busch:

1. Mercedes 170V(41562) - Tankwagen Luftwafe Afrika Corps;

2. BMW 327 Cabrio(40252) - Stabsfahrzeug Heer













Fotografii cu modelele reale: http://www.webkits.com.br/news/templates/news.asp?articleid=371&zoneid=30

Mihai
 
Salutari,

Iepurasul a fost mai grabit in cazul meu, aducandu-mi o "Vitrina pt. expunerea modelelor feroviare"

Lasand deoparte "iepurasul", ideea mi-a venit admirand la colectionari cu vechi state, modelele expuse in asemenea vitrine.
Indrumat de proiectul trimis de LDH (multumiri ), mi-am comandat la un atelier de mobila o astfel de vitrina avand dimensiuni: 175 lungime si 70 inaltime cu 5 rafturi; materialul folosit a fost PAL iar spatele cu PFL; 2 bucati de geam de 3 mm de la geamgiu;

Azi dimineata am trecut la montarea ei pe perete ( de 2 saptamani zacea in camera asteptandu-si locul si modelele);

In lipsa sinelor drepte (doar niste resturi gasite) am ocupat numai raftul superior cu o garnitura ep. II c trasa de BR 01 Roco.









PS - setul PIKO Junior este "vinovat" inca din 1981 pt. "boala" de care sufar! :)

Mihai
 
Salutari,

Adaug o fotografie cu vitrina partial populata, evident ep.II :)



Neavand instalata catenara pe diorama (nici nu asi avea de gand), am folosit clasica LDE 060DA pt. manevra la doua locomotive EA aflate in probe:



Mihai
 
Pt. foto(in zona de siguranta feroviara) mecanicul a fost rugat sa "apeleze" la baterii :D
 
La locomotivele electrice romanesti, circuitele de semnalizare se comuta in mod automat de pe alimentarea de la trafo al locomotivei la alimentarea din acumulatorii locomotivei la intreruperea tensiunii din trafo. Cand locomotiva are alimentate circuitele de iluminat din acumulatori si apoi este conectata, se face comutarea automat pe alimentarea circuitelor de iluminat din trafo, circuitul acumulatorilor trecand pe incarcarea acestora.
 
@piciu - da mirosul specific se poate reda...dar numai dupa vopsirea geamurilor de la toalete, la aceasta serie :D

Multumesc,

Mihai
 
Salutari,

De ceva vreme cautam un Kof, a venit in compunerea unui set de la Brawa(cod 0493), atasez cateva imagini:



Mihai
 
  • Like
Reacții: Cristake1974
Salutari,

Cateva imagini (multumiri muzeul CFR) cu ultima achizitie: automotor Liliput VT 137:










Si o fotografie cu modelul real (sursa: Internet):



Mihai
 
Salutari,

Doua modele de anul trecut pe inventar:

1. Liliput : rama automotor ET 11 din anii 1935–1937, viteza max: 160 km/h



2. Vagon de incalzire tren tip Wit ep IV( fabricat de http://r161trains.wordpress.com/category/vagoane-calatori/incalzire-vagoane-calatori/ )



Mihai
 
Allte aspecte feroviare de pe modulul H0:

1. LDE 060DA CFR:



2. BR 96 018 (DRG) de la TRIX:

th_BR%2096-1_zpsb5awhlnv.jpg


th_BR%2096-2_zps0ty8hzby.jpg


th_BR%2096-3_zps9nirfv7l.jpg


3. Garnitura CFR ep V:







Mihai