Cum NU TREBUIE sa arate o diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Observ doua directii:

1) Sunt "modelisti" care se multumesc cu ce li se ofera si isi construiesc dioramele in consecinta (ghilimele nu sunt intamplatoare) - recunosc, am trecut si eu, pentru o scurta perioada, prin faza asta acum vreo sapte - opt ani.

2) Modelisti care isi doresc cu adevarat replicarea la scara a realitatii si care nus e multumesc niciodata cu ceea ce obtin de la producatori.

Pentru ca cineva sa aleaga cea de-a doua directie este absolut necesar sa viziteze cateva expozitii, sa vada cateva zeci de diorame, exact cum a spus si Catalin:
catalin a spus:
Felippe,

eu iti dau 100% dreptate insa mi-e teama ca ai deschis o discutie pe care mica lume modelistica romaneasca nu e suficient de maturizata sa o accepte.
Sunt aproape convins (si daca ma insel, accepta te rog scuzele mele) ca iti doresti pentru Romania acelasi nivel cu cel din lumea modelistica "buna".
Din fericire pentru mine, am avut ocazia in viata sa vad un altfel de modelism, la un alt nivel si stiu in sinea mea ca o sa mai curga multa apa pe Dambovita (sau orice alt rau din tara) pana cand noi putem atinge un anumit nivel (spre exemplu cel indicat de Victorian).

Momentan nu suntem suficient de "tari" sa acceptam ca suntem incepatori si ca mai avem muuuuuult de invatat. Ne deranjeaza rau cand ni se spune ca nu avem dreptate sau ca trebuie sa ne depasim plafonul autoimpus. Cand o sa acceptam ca mai avem de invatat si de perfectionat o sa inceapa drumul spre modelismul de alt nivel.
[...]

Pana la urma, asa se face diferenta intre modelism si joaca.
 
Buna,

Ce tot aveti fratilor cu locomotivele mele curate? :D

Ia hai aruncati un ochi aici:

2016
http://www.oebb-produktion.at/de/Lokomotiven/Dieselloks/2016_gr.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/37/%C3%96BB_2016-061_in_Puchberg_am_Schneeberg_%28Bild_2%29.jpg

2070
http://www.ulv-zv.at/images/2753639c3d0035b03.jpg
http://www.bahnbilder.de/bilder/br-2070-34954.jpg

La ÖBB locomotivele se spala des si vopseaua lor (data cu lac de protectie anti-graffitti) se intretine in mod regulat. Nu in toate tarile locomotivele arata asa de jecmanite ca la DB AG... :-?

Sa nu va apucati acum sa-mi cautati locomotive ÖBB cu vopseaua in stare proasta, stiu ca exista, insa e exceptia, nu regula generala... :|
 
Da, trebuie sa admit ca este o mare diferenta intre aspectul locomotivelor din Austria, care arata ca si cum ar fi proaspat iesite din paint shop si cele din UK care, de multe ori, lasa impresia ca nu au trecut niciodata pe la spalatorie.

Sincer sa fiu am ramas impresionat de curatenia din Austria, incepand de la infrastructura si pana la toaletele publice; pana anul trecut, cand am petrecut vacanta la Obertraun / Hallstatt, nu vizitasem Austria.

Horia, ca sa nu te mai batem la cap cu lipsa weathering-ului la materialul tau rulant, pentru ca stim cat tii tu la conformitatea cu realitatea si nu poti "imbatrani" locomotive si vagoane doar de dragul nostru, eu zic sa schimbi tema urmatoarei diorame! Modeleaza o mina, o cariera, o zona industriala...

Sincer, mi-ar placea sa vad si alte diorame pe forum in afara celor de-acum care, cu foarte putine exceptii, sunt facute parca dupa un sablon.
 
Ei, pe "sub fusta" mergea umblat un pic...pe la boghiuri, sasiu, etc. si pe la acoperis, unde este ceva mai murdar, insa materialul rulant austriac este tipul de material pe care il iubesc unii modelisti (curat, ca la marmacie ) :D

Vali, eu cred ca, pentru unii, o diorama ce reprezinta un colt, o sectiune dintr-o zona industriala, miniera sau pur si simplu o gara secundara, cu 3-4 macaze acolo, nu prezinta acelasi interes ,precum o diorama cu circuit inchis, unde trenurile se invart si se invart, se invart...pana le opresti. :p
 
Da, materialul rulant ÖBB este preferat de multi. In ceea ce priveste diorama, nu voi spune nimic despre exemplul negativ propus la inceput. Dar, orice diorama cu tematica feroviara cu dimensiuni de 1,6 m x 1 m sau chiar de 2,5 m x 2 m va arata necorespunzator daca realizatorul acesteia va dori sa ingramadeasca pe o suprafata asa mica si o gara, dar si un depou intreg (cu remiza, turnanta, instalatii specifice). Plus case, biserica, obligatoriu un tunel (sau chiar doua !), poduri si bomboana de pe coliva - linie dubla. Pentru un copil de 4 ani merge, dar pentru un colectionar de trenulete sau pentru un modelist, ingramadirea enumerata mai sus e kitsch. Nu mai vorbesc despre aspectul ireal de curat al cladirilor. O simpla cautare pe internet poate oferii zeci de exemple de diorame liniare sau circulare, mari sau mici, care sa poata fi luate drept "asa da". Vointa sa fie. Sau bun gust ?
 
Salut,

Desi exemplele personale nu sunt bune totusi, cu ingaduinta voastra, incerc sa incal regula.

O macheta ce are case imbatranite, ma rog, uzate de trecerea timpului, cladiri partial deterioarate, sosele pe care se vad urmele de anvelope si ulei, terasament murdar de ulei si rugina (vopsea ce imita rugina) pe sine nu se vinde.
Nu se vinde pe "motiv" ca nu este noua.
Nu se vinde un vagon imbatranit pe motiv ca nu este nou.
La un Targ de Turism am dat o mana de ajutor celor de la CFR Calatori cu o macheta - o macheta preformata de la Noch ca aceea in discutie - si printre altele aveam doua vagoane imbatranite artificial.
Aratau foarte bine pe macheta asa cum aratau casele imbatranite de SSi, terasamentul cu urme de ulei, macazurile murdare de unsoare, podul metalic cu urme de rugina si toate celelalte "trucuri" ce dau sarea si piperul unei diorame.
Reactia celor de la CFR a fost, pe moment, pentru noi, ciudata.
Au cerut sa indepartam vagoanele "murdare", sa incercam sa curatam imitatia scurgerilor de apa amestecata cu praf de pe acoperisuruile caselor (imposibil) sa vopsim podul metalic sa nu mai para ruginit (imposibil).
De terasament si macazuri nu au mai zis nimic.
Incepusera sa "curga" vizitatorii si se ingramadeau sa vada minidiorama.

Cei care cumpara, in general, nu sunt modelisti. Modelistii rar cumpara un modul/segment sau o macheta gata facuta.
Cei care cumpara o fac pentru copii, pentru amuzament, pentru "decor" la expozitii - vezi CFR Calatori si CFR Marfa - si nu vor lucruri uzate, imbatranite, cat mai aproape de realitate.
Nu stiu cat apreciaza, nonmodelistii, atunci cand cumpara o macheta feroviara, compozitia, apropierea de realitate, corespondenta dintre ce este la scara si ce este pe teren.
In opinia mea nu apreciaza.
Pentru ei important este sa se invarta trenurile, cat mai multe pe cat mai multe trasee, sa fie cat mai multe case, omuleti, masinute si vegetatie.
Si, toate astea, daca se poate pe o suprafata cat mai mica. O planseta ce sa o poata pune pe masa din sufragerie cand vor sa se joace si sa o bage in spatele sifonierului cand s-au plictisit.
Chiar si cei care au comandat o macheta, indiferent de dimensiuni, au incercat sa puna cat mai multe pe planseta si atunci cand li s-a explicat ca, practic, este imposibil si totul o sa arate ca un ghiveci ne-au prvit cu suspiciune.
Asta am constatat pe parcursul anilor.

Concluzia?

Am spus-o si mai sus.
O macheta, ce nu se adreseaza modelistilor, trebuie sa fie ca scoasa din fabrica si nu trebuie, obligatoriu, ca sa se vanda sa arate real.
Trebuie, doar, sa fie functionala.

Spoor!
 
off topic...
Horia_Radulescu a spus:
La ÖBB locomotivele se spala des si vopseaua lor (data cu lac de protectie anti-graffitti) se intretine in mod regulat. Nu in toate tarile locomotivele arata asa de jecmanite ca la DB AG... :-?

sa inteleg prin asta ca alegandu-mi ca preferinta locomotivele ÖBB (am eu o slabiciune pentru ele, Hector, Hercules, Taurus) vor trebui sa fie mereu curate? si tot ca o intrebare: curatenia se aplica si la vagoane?
 
Propun sa incheiem subiectul, nu cred ca are prea mult de completat pe marginea lui.

Probabil e facuta in graba, omu' o fi la inceput, toti incepem de undeva. Daca nu-i convine la cineva, nu o cumpara. Haideti sa ne dam cu parerea despre alte placi compuse.

LDH, desi nu-mi permite varsta si experienta, da-mi voie sa te contrazic, referitor la: ''Nu se vinde un vagon imbatranit pe motiv ca nu este nou. ''

Sunt destule exemple pe EBAY unde sunt cateva vagoane (productie Roco mai ales, dar si Piko sau Brawa) super vopsite care se dau peste pretul initial .
 
Buna,

Faceti abstractie de ideea de a cumpara diorama si de vanzare in sine. Chiar credeti ca acea diorama arata cum arata pentru ca autorul sau a avut in minte conceptul expus mai sus de LDH, ca "ceva curat se vinde mai bine" la ageamii?

Nu cred asta nici o clipa. Acel om pur si simplu nu a putut mai mult, mai bine sau mai realist cu nivelul sau de pregatire, cu mijloacele intrebuintate sau poate ca pur si simplu nu a vrut sa poata mai mult, a facut o miniatura a unei miniaturi pentru un copil de 5 ani si acum vrea sa o vanda. Nu o stim precis, nu o vom sti probabil niciodata si nici nu e relevant pentru discutie.

Cred ca discutia lansata de Felippe isi are pe deplin rostul, si incercarile de a-i pune capat mi se par deplasate. Spunem ca nu suntem suficient de "adulti" pe taramuri modelistice pentru o asemenea discutie, cred ca tocmai faptul ca exista o asemenea discutie demonstreaza o oarecare maturitate in ale modelismului, chiar daca unele pareri expuse mi se par aproape copilaresti.

Sunt perfect de acord cu ideea ca acea diorama este exemplul ideal pentru "ASA NU" pentru un modelist cu oarecare pretentii. Poate ca este "ASA DA" pentru un copil, sau pentru cineva fara nici un pic de experienta si care nu s-a putut inspira din alta parte.
Cred de asemena ca avem destule exemple, chiar aici pe forum, de "ASA DA".

A recunoaste ca o diorama nu are pic de realism in ea nu inseama a pune o cruce pe spate sau o stea a lui David pe pieptul celui care a construit-o, ci pur si simplu a exprima o opinie strict personala, si chiar daca exista un cumul de pareri personala nu trebuie sa ajungem la o parere colectiva din spririt de turma. Insa asta nu inseamna ca trebuie sa oprim asemenea discutii cu forta, doar de frica de a nu spune ce gandim.

Mai multa libertate in gandire si in exprimarea acestei gandiri nu strica nimanui, si poate ca asta ajuta ca si altii sa puna stacheta mai sus si sa-si scoata de pe nas acei ochelari de cal cu care au trait o viata intreaga.

OT:

sa inteleg prin asta ca alegandu-mi ca preferinta locomotivele ÖBB (am eu o slabiciune pentru ele, Hector, Hercules, Taurus) vor trebui sa fie mereu curate? si tot ca o intrebare: curatenia se aplica si la vagoane?

Nu este ceva fara exceptie, insa asa se doreste. Acum e drept ca un Eanos de MEVA construit penru ÖBB in gri lumina (Lichtgrau) ajunge repede bej si ca exista locomotive 1016 si 1116 care par curatate cu peria de otel dupa 12 ani de mers, insa starea de curatenie a materialului rulant austriac este in general mai buna decat tarile vecine, exceptie Elvetia.
 
Cateva exemple despre asa DA:

http://www.railroad-line.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31005&whichpage=7

aveti rabdare sa vedeti cele 7 pagini.

o diorama inspirationala intr-un spatiu mic:

http://www.gatewaynmra.org/layouts/jlibhart.htm

sortate pe ani, modele premiate de catre cei de la NMRA:

http://www.gatewaynmra.org/models.htm
 
Da, Catalin, excelente exemple pentru ASA DA; cu toate ca exista diorame premiate, apreciate la scara larga, mereu vor exista voci care sa spuna ca lor le place o diorama de genul celei din exemplul meu cu ASA NU.

Ce m-a surprins enorm, a fost ca aceste voci sunt din randul modelistilor, nu sunt persoane fara legatura cu domeniul (sa fiu sincer, daca as fi aratat aceasta diorama parintilor mei, ar fi fost entuziasmati).
 
Buna Vali,

Cred ca acele voci nu au inteles esenta "interpelarii" tale si au discutat mai degraba aspectul moral si social al problemei :D
 
Da Horia, sigur s-au gandit sa eludeze meandrele concretului nostru....
Nu-mi dau seama care poate fi aspectul imoral al problemei. Hai ca pe ala social il pot intui dar cu aspectul moral m-ai dat gata :)
 
Buna catalin,

Este foarte simplu: din modul in care unii dintre cei care si-au exprimat parerile aici se pare ca pentru acestia este de o moralitate indoielnica de a critica o lucrare expusa pe un forum in scopul vanzarii acesteia, critica negativa putand - in acceptul respectivelor persoane - sa dauneze vanzarii.

Personal privesc asta ca o gluma, evident din partea respectivelor persoane. Daca as fi mai "din sud" ca mentalitate decat sunt, as spune ca e vorba de carcoteala.
 
Sincer nu mi se pare fair play deschiderea unui astfel de topic despre un produs aflat la vanzare. Nu puteti pretinde ca nu este afectata vanzarea, nu puteti pretinde ca un posibil cumparator care citeste acest thread va cumpara linistit diorama, dupa tot acest tir de paintball cu bile maronii. In trecut am fost moderator pe un mare forum regional care colateral avea si o puternica sectiune de vanzari, si, intr-o astfel de situatie, stergeram threadul si dadeam warn.
 
manlif2_0 a spus:
Sincer nu mi se pare fair play deschiderea unui astfel de topic despre un produs aflat la vanzare. Nu puteti pretinde ca nu este afectata vanzarea, nu puteti pretinde ca un posibil cumparator care citeste acest thread va cumpara linistit diorama, dupa tot acest tir de paintball cu bile maronii.

Asa cum am spus de cateva ori de cand am deschis subiectul, asa cum si altii au repetat, facem abstractie ca diorama este la rubrica de vanzari; daca ar fi aparut in sectiunea prezentarilor dioramelor sau aiurea ar fi fost acelasi lucru.

Dar se pare ca unii nu reusesc sa se detaseze, sa analizeze si sa aduca critici (pozitive sau negative) unei lucrari fara ca subconstientul sa le spuna "mai bine tac, nu cumva sa stric vanzarea omunui...".

Pacat. Intentia mea a fost ca participantii sa vina cu idei si tehnici despre cum ar trebui imbunatatit fiecare detaliu al dioramei. Ar fi atat de multe de spus, de invatat...

Horia, nici eu nu sunt foarte lamurit ce are moralitatea sau imoralitatea dar am inteles foarte bine ce ai vrut sa spui si-ti dau dreptate.
manlif2_0 a spus:
In trecut am fost moderator pe un mare forum regional care colateral avea si o puternica sectiune de vanzari, si, intr-o astfel de situatie, stergeram threadul si dadeam warn.

Primul gand care mi-a trecut prin minte dupa ce am citit acest paragraf poate fi sintetizat in aceasta expresie.

Poate gresesc dar frica unora de a nu-si expune, criticile, parerile negative inseamna involutie, nu evolutie. Ar trebui sa trecem de acest stadiu si sa invatam, sa evoluam, sa ne imbunatatim tehnicile, nu sa luam critica ca pe un afront si "sa ne luam jucariile si sa plecam".

Dar se pare ca, deocamdata, "atata putem"...
 
felippe a spus:
manlif2_0 a spus:
Sincer nu mi se pare fair play deschiderea unui astfel de topic despre un produs aflat la vanzare. Nu puteti pretinde ca nu este afectata vanzarea, nu puteti pretinde ca un posibil cumparator care citeste acest thread va cumpara linistit diorama, dupa tot acest tir de paintball cu bile maronii.

Asa cum am spus de cateva ori de cand am deschis subiectul, asa cum si altii au repetat, facem abstractie ca diorama este la rubrica de vanzari; daca ar fi aparut in sectiunea prezentarilor dioramelor sau aiurea ar fi fost acelasi lucru.

Vezi un mare panou publicitar la o anume marca de masina. Te incanta, iti vin idei si esti, sa zicem, entuziasmat, tocmai ce te gandeai ca nu ti-ar strica o masina, pretul e ok. Mergi 20 de metri si dai de un chiosc de ziare, si vezi o revista care abordeaza subiectul auto. Hmmm, ia sa vedem, o scrie ceva de masina care m-a entuziasmat? Hopa, uite un articol de doua pagini jumate scris de Clarkson impreuna cu Nedell !! Ce zice acolo? Ca-i naspa, puerila, pentru copii mici, inghesuita, ne-ergonomica, poate suferi multe imbunatatiri.

Sigur vei cumpara masina la fel de entuziasmat!
felippe a spus:
Dar se pare ca unii nu reusesc sa se detaseze, sa analizeze si sa aduca critici (pozitive sau negative) unei lucrari fara ca subconstientul sa le spuna "mai bine tac, nu cumva sa stric vanzarea omunui...".

Pacat. Intentia mea a fost ca participantii sa vina cu idei si tehnici despre cum ar trebui imbunatatit fiecare detaliu al dioramei. Ar fi atat de multe de spus, de invatat...

.

Daca threadul era la sectiunea de constructii de diorame, era categoric in regula sa se discute asupra ei. Dar e la sectiunea vanzari! Sa zicem ca un tata cumpara diorama cadou pentru copilul lui. Copilul se bucura si se joaca fericit. Pana intr-o zi cand vine un prieten si ii zice: ba, asta nu e diorama aia naspa despre care vorbeau aia pe un forum? Hahahaha!! Ce fraier esti! Ca posibil cumparator nu poti neglija acest aspect. Sa negi asa ceva inseamna sa porti ochelari de cal, si sa nu fii capabil sa intelegi ca nu toata lumea e modelist - si asta NU e un handicap, tinand cont ca vorbim de un hobby.