Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
SAlut.

Maine va fi o intalnire la vechiul sediu al CAP-ului, ora 18:00, speram sa ne organizam si sa facem ultima intalnire la locatia respectiva. Deci, e important sa veniti cat mai multi sa stabilim de comun acord ce vom face in continuare si sa ne mutam la noua locatie a clubului.
 
Se anunta o noua intalnire la Cluj dupa o lunga vacanta.

Intilnirea va avea loc " JOI,7.09, de pe la 18.00 la CAP, Strada Tutunului(acum Petofi Sandor ) nr 22 " (copyright Sandy), saperam sa ne revedem cat mai multi, prietenii din alte orase sunt si ei bineveniti.
 
nu stiu de ce abia acum am gasit topicul asta cu pozele si filmele dar tot ce pot spune despre ceea ce faceti voi acolo......adica nu pot spune nimic ca mi-ati luat maul de tot.
bravo
felicitari.
 
Ieri ne-am intalnit si ne-am povestit pana tarziu in noapte, va voi povestimai tarziu,

ne vom reintalni saptamana viitoare, miercuri la ora 17:00 (cine poate), ne adunam la vechiul CAP si plecam la noul CAP, cine nu poate la ora 17:00, vine mai tarziu la noua locatie (daca vrea) cu haine de scandal, pentru ca vom amenaja noul sediu, probabil ca intalnirea se va relua si a doua zi pentru dezbateri :discussion: legate de statutul clubului si de ceea ce vom face in continuare.

Ne-a parut rau ca trupele de la Arad si Oradea nu au reusit sa vina dar ii asteptam la viitoarele intalniri.

Poze:

nu stiu cu ce sa incep, asa ca le iau in ordine:

Intindem rapid un circuit si deja suntem rasturnati:




Eusebiu a adus niste locomotive super dar nu a vrut sa ni le arate, Dan a adus printre altele o revista, cateva imagini:







Si surpriza, locomotivele din imagini sunt si ele prezente:

















Sora nemodernizata a fost prezenta si ea pentru un test comparativ:









Gabi si-a mai luat o locomotiva:



 
Inca o comparatie intre 2 modele Roco absolut superbe:













O garnitura corecta cu niste vagoane roco super:



Testam niste locomotive piko Hobby (un hercules si un taurus), sa ne dam cu parerea, raport calitate/pret excelent, la rulaj au fost probleme in curbele R2 si R1 la viteza maxima, curbele acestea au fost luate pe 4 roti sau pe dunga, dar poate si din cauza faptului ca nu tractau nici un tren sau din cauza denivelarilor terenului.

Aici vedem un hercules care arata excelent pentru pretul lui:



Cam asta a fost asa pe scurt, colegii mai pot completa.

a...cireasa de pe tort.. o surpriza frumoasa:





Dan ne-a prezentat decodorul "made by Dan", perfect functional, aici vedeti circuitul de test, versiunea finala va avea un cablaj cu aspect comercial si speram ca primul lot sa fie produs curand.

Poza cu circuitul:



Poza de grup (nu prea reusita din cauza ca ne-a prins noaptea si din vina mea :) ):

 
Salut tuturor!

Felicitari pentru tot ce faceti!
Nu am reusit sa deschid filmele darmite se le dau jos, am sa incerc la diorame, poate BOGDANI e mai norocos.
Adevarul ca asupra intalnirilor mi-a deschis ochii Mpursu (!), eu cautand numai probleme legate de tehnica, si nu a facut rau
Va invidiez putin dar sper sa ia si la Bucuresti cineva taurul de coarne si sa initieze ceva. Problema este spatiul si ... iar spatiul dar cred ca se poate face ceva si-n sensul asta
Felicitari si ... felicitari

Nu pre este nimic de adaugat cand vezi ca modelismul traieste

Toata stima,
LDH
 
Azi la Cluj a fost o intalnire destul de populata tinand cont ca scopul intalnirii presupunea destula munca voluntara.

Speram sa terminam curand cu formalitatile pentru infintarea asociatiei Trainsilvanya. Pana atunci avem mult de munca cu amenajatul sediului, azi ne-am deplasat la viitorul sediu al asociatiei, deci putem spune ca oarecum a fost prima intalnire aici, unde s-au depus eforturi cosiderabile pentru "dezmobilarea" celor 3 camere si pentru curatenie.

Rapid s-au impartit sarcinile si fiecare a trecut la treaba. Desi numarul sculelor a fost limitat (o matura, un aspirator si o sapa) am reusit sa indeplinim cu succes sarcinile si in acelasi timp sa avem parte de multa distractie.

Cateva poze:

Viper aduna praful dupa ce mobila a fost scoasa cu multa truda:


Aici va fi prima diorama pentru care deja avem fiecare multe idei. dar mai intai vom zugravi si amenaja putin spatiul:


Cea mai mare provocare a intalnirii dar si cea mai distractiva "activitate" a fost dezmembrarea unui pat "bobalna" din lemn masiv:



Sandy este mai curajos si incearca sa rapuna monstrul utilizand "ciocanul" adus de Eusebiu:



Sandy nu se lasa, noi ne distram:


Incercam fiecare in felul lui sa demontam patul si nu reusim, moment in care Septimiu ia "ciocanul" in mana si se pune pe treaba:






Pana la urma reuseste, si mai eliberam inca o camera pentru viitoarele noastre activitati.
Nu am facut multe poze pentru ca prezenta de material rulant nu a fost semnificativa, mai mult sa discutat pe tema dioramei modulare pe care o vom face.

A fost o dupa-amiaza placuta, baietii se reintalnesc luni la aceeasi ora (5-6, care cum poate) pentru operatiunea de zugravire, din pacate eu nu pot sa ajung.
 
Rally merci de sfaturi, desi pare oarecum de necrezut, materie prima avem destula, noi abia asteptam sa intindem odata primele sine si sa continuam pana la capat :D

Modulele vor fi standard, pentru a fi usor de transportat si asamblat in orice locatie, deci vor fi concepute in scopul acesta, Eusebiu a si masurat masina transportoare deja :D

Oricum vom posta planuri dupa ce ne vom aseza si noi la masa sa le discutam si asteptam idei si de la voi ceilalti.
 
FELICITARI A-TI FACUT CEVA EXTRAORDINAR . ACEST EXEMPLU TREBUIE URMAT SI DE CATRE NOI CEI DIN SUDUL TARII MAI ALES DE CEI DIN BUCURESTI
 
timati colegi trenulisti
Ne-am intilnit alaltaieri Eusebiu,V3R,Gaby,Septimiu si cu mine la noul sediu.La finele acestei saptamini Eusebiu spunea ca o sa fie gata cu varuitul.Pentru ca sa nu pierdem vremea,am facut citeva masuratori pentru amplasarea dioramei.
Ideea e ca ea va fi modulara in asa fel incit unul sau mai multi sa poata lucra pe cite un modul cu o anumita tematica.
Joia viitoare vom avea si proiectul de asociatie pe care il vom face public pentru a fi consultat,mai apoi cei care doresc sa se inscrie vor fi rugati sa imi trimita datele personale sau copie de buletin.
Structura spatiului va fi:un "club" provenind din fosta bucatarie,loc in care sa facem proiectii,sa discutam si modelistii dar mai ales ne-modelistii(pentru ca nu este doar un model-club),o camera pentru diorama 1 modulara,o camera pentru diorama 2 modulara si un hol unde vom face dulapuri pentru materiale si modele.
Pina atunci,as vrea sa stiu de la voi:cine ce epoca sau tematica isi doreste sa construiasca,pentru a putea structura cumva modulele.
Dupa ce vom anunta statutul,va trebui sa facem si niste alegeri pentru a deveni functionali.De obicei structura e :presedinte,vicepresedinte,secretar si 2 membri-asta formeaza consiliul director sau cum vrem sa-i spunem.
Ginditi-va la aceste lucruri pentru ca miercuri ar trebui sa ne adunam cit mai multi,sa discutam lucrurile de mai sus
salve,
sandy
 
Pe scurt cam ce s-a intamplat la intalnirea de miercuri.

Ne-am adunat la sediul clubului unde am dezbatut legat de diorama pe care o vom face, am masurat spatiul si l-am impartit pe module.

Rezultatul arata cam asa:



Am stabilit ca ar fi bine sa facem caroiajul la distanta de 40 cm, acest lucru este standart pentru toate modulele cu exceptie cele doua lungi de 2,15 m unde caroiajul va fi la 43 cm.

Cu linia punctata de culoare "magenta" este marcat caroiajul:



Urmeaza sa masuram exact stalpii care ne obstructioneaza si sa trimitem masurile la tamplar sa ne faca blaturile, toata lumea e nerabdatore sa intinda sinele si sa se faca primele probe de parcurs.

Apoi ne-am mutat la vechiu sediu al CAP-ului pentru ca nu ne-am putut abtine sa nu ne delectam cu niste trenulete, drept urmare cateva poze:

Sandy si-a luat un desiro facut de Piko, nu am apucat sa vedem cum merge, deci impresii doar la intalnirile viitoare:



Sandy si-a luat si un br94 tot de la Piko, cred ca cei de la piko au vrut sa demonstreze ca si ei pot fi putin nebuni daca vor, se va vedea in poze despre ce vorbesc, modelul este realizat exceptional, va aparea in contrast cu un alt br94 Fleishmann putin mai vechi.

Piko-ul:



Fleishmann-ul:



Detalii la modelul Piko:





Detalii la modelul Fleishmann:



Piko in stanga si Fleishmann in dreapta:





Cam astea ar fi pozele, asteptam sugestii si sfaturi utile legate de proiectul dioramei, speram sa va prezentam statutul oficial al clubului saptamana viitoare.
 
Avand in vedere ca tamplarul ne-a cerut dimensiuni exacte pentru fiecare modul am mai fost o data la sediu si am masurat la milimetru.
Dupa aceea am facut o schita (de mana pt ca nu am avut rabdare sa fac pe calculator) cu camera si cam cum vad eu modulele. Avand in vedere stalpii si colturile as propune sa facem un pic mai mici modulele ca sa evitam decuparea lor (usureaza mult munca tamplarului pt ca practic rama modulului va si patrat/dreptunghi). In plus am lasat o marja de 5 cm pentru a nu avea probleme cu manipularea moduleleor si cu peretii stramti.
A iesit asa:



Astept opinii.
Pt Sandy: daca e ok, ne intalnim undeva cu tamplarul sa ii duc schita si sa-i explicam cum vrem. In principiu modulul va avea 80 cm inaltime, si va avea un cadru de scandura de 10 cm iar in interior carioaj de sipci de 5 cm din 40 in 40 cm (app). Peste placa de obs de 0.6 cm
Avand in vedere ca placa de OSB este de 125 x 250 cm se va taia pe latime in 3 fasii de 80 cm (cu o fasie de 10 cm pierdere)
 
Ionut, modulul e super, as avea totusi niste obiectii, macazele complexe cum sunt cele cu dubla incrucisare si mai ales cele cu 3 cai nu se prea gasesc pe liniile principale, dar asta este, suntem si constransi de spatiu.

Voi reveni chiar in aceasta seara cu schita refacuta dupa cotele exacte si o veti putea lista pentru tamplar.

Acum referitor la poze, repet, nu pot garanta ca pozele postate de mine, sau alte materiale puse pentru download vor fi disponibile mult timp, folosesc diverse servere in mod absolut "gratuit" deci nu am nici o garantie asupra hostingului, mai sunt pozele care momentan nu se vad din cauza faptului ca serverul de la railwayfan.ro nu functioneaza, nu vor mai fi astfel de probleme in viitor pentru ca acum am gasit o alta modalitate de a le posta.