Ajutor materiale

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Am sunat la Noch, nu ma pot ajuta. La MBZ m-au intrebat daca vreau sa dau lovitura la HO, am raspuns ca am chef de unicat. Au zis : nu profitam, nu ai fiftififti si la gara! Totusi, nu renunt pentru ca vreau sa fac diorama cu romania si asta e tocmai buna langa o sandrama cu DIGI lighean pe 'coperis.

Va rog daca puteti sa-mi dati o idee cacum din ce fac asta:




Cum scrie si la cashi de lucs, gardul e bonus cu filigran.
 
Salut Vali,

Vad ca poza e din Giurgiu.

Stiu cel putin una din enclava tiganeasco-manelistico-cocalareasca-ghetto numita Bucuresti. Am s-o fotez cu prima ocazie si am sa ti-o arat. Ceea ce stiu eu e destul de veche, si au inceput sa cada placile de faianta. O nebunie, ce mai!
 
Deci!
Gardul nu e greu de fă’cut.
Se face din gard :lol:

Partea nasoala e cu resturile de la finanţa aia albastra. Sigur nu vei gă’si culoare 1/87.

Bafta, si poate la Expo 2... Adi minune o vei avea....
 
Hmmmm, eu zic sa faci realitatea sa semene cu ceea ce ai... Cu putina dinamita, ar semana perfect cu ce gasesti prin cosul de gunoi...
 
Aici gasesti ce-ti place, de calitate si mai ales in culoarea bleu-jandarm, ca tot li-s dragi cand vin si le taie curentul ! :|
http://www.lacobel.ro/assets/images/content/mostrar_lacobel_mare.jpg

Dupa aceea bagi mataluta discul diamantat in Dremel si dupa o caroiere la scara, iti faci rosturile, daca n-ai disc, foloseste tragatorul cu vidia!
Acoperisul l-as face din argint.Pentru gard faci comanda speciala la Weinert, sigur primesti discount la cate cruci sunt la fel. Perle de cultura gasesti tu pe la fete !
Succes !
:D
 
obiwan a spus:
Am sunat la Noch, nu ma pot ajuta. La MBZ m-au intrebat daca vreau sa dau lovitura la HO, am raspuns ca am chef de unicat. Au zis : nu profitam, nu ai fiftififti si la gara! Totusi, nu renunt pentru ca vreau sa fac diorama cu romania si asta e tocmai buna langa o sandrama cu DIGI lighean pe 'coperis.

Va rog daca puteti sa-mi dati o idee cacum din ce fac asta:




Cum scrie si la cashi de lucs, gardul e bonus cu filigran.

Mai nenea!
De fapt ce vrei sa faci?
Gardul?
Fatada?
Trotuarul?
Carosabilul?
Combinatii intre ele?

Daca-mi dai un raspuns, pertinet, iti spun cum se poate face.
Este foarte simplu dar ..., vorba unui clasic in viata "E greeeu ..."

Hai, spor la ideii!

Poate faci o vizita, cand ai timp, pe jos ca din goana masinii nu ai sa vezi, la Buzescu (Teleorman) pentru inspiratiune :D

:cafea:

p.s.
Radu161 a spus:
Autocolant albastru peste care desenezi cu tus alb rosturile faiantei.

Nu te lua dupa Radu ca te induce in eroare de greseala. Sfatul lui o sa te conduca la realizarea unei imitatii nereusite, un kich ori, din cate stiu, tu esti adeptul reproduceri fidele, la scara, a reproducerilor.
Nu te gandi la prostii ca aici este vorba de modelism si nu batem campii.
Radu161 a spus:
Daca cumva faci o diorama, sa nu uiti sa-i pui langa ea un Panther

Reciteste raspunsul meu de mai sus si ai sa-mi dai dreptate.
Desi a gandit "Pune un magar si o albie de spalat rufe" a spus ... ce am citat.

:wink:
 
Nenea LDH, de fapt vreau sa fac cat mai mult din poza, adicatelea: palatu', gardu, marmura alba in pavaj, un merzan (care nu ie-n poza) proaspat speriat din Franta, cu ghiuluri sudate pe stergatoare, sa sclipeasca-n miscare, etc si tot asa.

PDI, te rog sa nu vorbesti de dinamita cand e vorba de tigani, deja am sunat la Piatra Neamtz pentru C4 (cica deraiaza bine si sigur :D).

Nenea Puiu de la TM, cu dedicatie multumesc pentru shpaleta shukara de culori, mancati-as!

Radule ! pai daca bag autocolant e mai greu sa reproduc bucati da faiantza picate gravitational, asa cum sugereaza maestrul Andreiul.

Multumesc la colegii de pe la forum pentru idei, sper sa-mi fie de folos.
 
No bine, am iemotzii :D

Pentru o viata sanatoasa consumati alimente second hand.

Pentru o viata sanatoasa consumati zilnic cel puti 6 litri de alcool.
 
Pentru pereti folosesti niste argila alba de se intareste (daca are timp) in contact cu aerul, C4 parca se numeste. :p
Apoi aplici un strat de vopsea albastra (din aia de conduce curentul), in doua straturi, izolate intre ele, cu masa directa la gard si contact la un detonator inauntru, o baterie in strada legata la doua fire si pac! ai facut casa.

Aaaaa...matale o voiai la H0.Eu credeam ca vrei sa le repari casa unde le-a cazut faianta. :p

Radu, am mai discutat treaba asta si fata de solutia de atunci, ce propui tu sunt niste gadilaturi. :D
 
obiwan a spus:
Nenea LDH, de fapt vreau sa fac cat mai mult din poza, adicatelea: palatu', gardu, marmura alba in pavaj, un merzan (care nu ie-n poza) proaspat speriat din Franta, cu ghiuluri sudate pe stergatoare, sa sclipeasca-n miscare, etc si tot asa.

Asta seamana a lucrare la scara 1:1 :roll:
 
Am pretentii de la mine, LDH! daca as fi facut-o pentru io la 1:1, puneam faianta roz, ce plm!
 
obiwan a spus:
Am pretentii de la mine, LDH! daca as fi facut-o pentru io la 1:1, puneam faianta roz, ce plm!

Daca este 1:87 nu mai conteaza culoarea.
Pui lucrarea in planul III sau IV si nu se distinge mai ales daca faci poze cu telefonul, din mana, pe manual, cu temporizare

:cafea:
 
io zic ca albastru nu e ales intamplator, cred ca ii spune albastru de sector sau de sectie ...
 
oricum e beton! asa fain face naveta prin casa, iti dai seama ce de fulgi ar sta blocati pe levitatie? ;-) referitor la tancul arian .
 
obiwan a spus:
oricum e beton! asa fain face naveta prin casa, iti dai seama ce de fulgi ar sta blocati pe levitatie? ;-)

Coane! Visezi?

Ti-am recomandat sa faci o vizita de lucru in Teleorman, via Buzescu, sa te documentezi la fata localului ca altfel nu ai date.
Je le tin in sertare si pozele sunt fara drept de autor deci nu le pun, ca nu se pune, sa le furi.

Fa vizita si ai sa vezi, cum ar zice Cosmin78, ca este oltean, cu ochii tai, ca, fara virgula, casa este de fala, cortul, cu virgula, este la putere, albia de spalat rufe, mertanul sau jeepul in fata gardului, nu de la Brekina, Herpa, Piko, Jeco, Lugoj, iar fulgii sunt de ovaz, nu sunt blocati in levitatie, sunt la botul calului in desaga.

Mai!
De cate ori sa iti spun sa nu mai faci afirmatii fara sa te documentezi?
Nu se poate asa ceva.
Cetesti de pe wikiprostia si zici ca asa este?
Trei surse nenea si alea trebuie luate cu mare bagare de seama ca poate au copiat unul dupe altul.

:cafea: