Vizita la fabrica Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

radu sofran

Well-Known Member
Trenulist
2 Februarie 2016
653
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
asa cum va spuneam voi incerca pe cat este posibil sa ajung la toti producatori trenulete modelism feroviar si incet incet sa va spun si voua cam tot ce este in acest domeniu
 
asadar sa incepem cu primele imagini de la ROCO care este situat linga salzburg la 4 km
101_2164.jpg

radusofran
 
dupa ce am gasit locul unde este sediul roco am incercat sa aflu mai multe informatii.
la sediul lor unde se afla birourile nu este si fabrica fabrica este in alt loc care nu l au precizat nu se iau comenzi la sediul lor ci numai prin deleari
au 5 dealeri in salzburg si unul in germania care este la 4 km de salzburg
aici la 4km de salzburg este si magazinul unul foarte mare cirtca 100 metri patrati dar in acest magazin sunt toti producatori de trenulete si alte aceesorii
va voi pune la dispozitie mai multe imagini de acolo
 
am stat 3 ore in acest magazin si nu stiu daca am reusit sa vad totul preturile mai mici decit in catalogul roco cu circa40si chiar 50% spre exemplu un vagon mitropa produs de roco era 24 euro o locomotiva nohab era 109 euro fata de 189 din catalog ,br 03 era 149 euro
masinute la scara 1/87 cred ca erau peste 1000 de modele cu preturi intre 12 euro si 2 euro
 
101_2213.jpg

101_2214.jpg

101_2215.jpg

101_2216.jpg


astea sunt toate pozele facute la acel magazin concluziile le trageti voi
OARE CAND SI LA NOI ASA CEVA
 
:confused: wow

Concluzia, care este... spune totul din pacate...

Din pacate, ei sunt acolo si noi suntem aici si pana sa ajungem noi acolo o sa treaca ani buni. Ca sa nu mai vorbim ca, atunci cand noi vom fi acolo, ei vor fi departe.

Oricum, multumim pentru imagini radu sofran... asa vedem si noi pe unde ne aflam.
 
Imi aduce aminte de excursia mea in Germania...deh ce amintiri frumoase de acum aproape un an. Tin minte o faza foarte haioasa.
Toti din grupul cu care erau ma stiau drept pasionat de machete si trenuri, de aici mi-a si venit porecla "dl. trenulet" :lol: . Cazarea era facuta undeva la vreo 200 km de berlin, insa trebuia sa trecem prin berlin sa luam ICE-ul spre München iar de acolo Vagonul de dormit spre casa. Si am hotarat sa ramanem o noapte in Berlin. Fiecare din grup dorea altceva. Eu normal doream un magazin de machete si sa vizitez loxx-Berlin, altii doreau sa vada stadionul iar altii partea istorica. Faza haioasa a fost cand am ajuns pe strada unde aveam aranjata cazare o noapte, iar expresia "nemtii au machete si la coltul strazii" s-a dovedit a fi foarte adevarat, existand un magazin chiar in coltul strazii :D .
Pana la urma am ajuns si la Loxx-Berlin, la 5 minute dupa ce inchisese diorama :( (va dati seama cum m-am simtit). Dar am compensat prin achzitionarea unei centrale digitale ;) .Din pacate nu am avut aparat foto, insa toata aceasta minunata experienta mi-a ramas in minte, iar cu prima ocazie voi pleca iar, de aceasta data cu o camera video ;)
 
cu cea mai mare ploacere
la iesirea din salzburg catre autostrada catre munchen este un sens giratoriu nu o ei spre munchen o ei spre filcghehman(poate am gresiy un pic numele)si mergi inainte de la sens giratoriu mai ai de mers circa 3 km dupa ce a intrat o sa vezi foarte multe magazine pe dreapta este caufland iar la 50 de metri pe stinga este magazinul cu trenulete