Diorama Ho 3x1,5m

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Da asa e ady,are dreptate Bogdanra dar cu ocazia asta zic eu,tia dat o idee buna sa dai un plus de realitate locului :)
 
Da,uite vezi,si asta cu furtunu si apa e o idee....mai ales cum tu,akum ai achizitionat si a doua aburoasa acel BR 80 e numai buna :lol: :confused:
 
Si asta e drept,asa e,dar akum na fiecare cu gusturile lui,daca lui ii place asa face asa e treaba lui. :) .Tocmai de aceea a zis ca orice sfat e binevenit,ca e logic ca il foloseste daca crede ca e de cuvinta. :lol:
 
Da, ai dreptate. Dar nu cumva ar trebui sa scriem româneste? Si sa lasi pe adrian sa ră’spundă’?
Sa încercă’m sa nu facem chat sau mess?
Sunt lucruri pe care le faci cum vrei, dar este bine sa ştie si adevă’rul
 
Mda corect,el trebuie sa raspunda.Nu incearca nimeni sa tranforme asta intr-o convorbire de mess,e un simplu forum facut pentru a vorbi :wink:.Tocmai de aceea am zis o chestie oarecum normala,in fine.
 
da...acum m-am uitat mai bine si nu prea are ce cauta acolo...adica alimentarea cu apa la locomotiva cu aburi se face prin astea http://www.jucarii.com.ro/produs.php?prodcod=197 deci cel mai probabil o voi lasa ca fiind macara de alimente si alte chestii marunte...provizii pentru localnicii de sus etc...probabil voi face si ce a zis bogdan...un mic spatiu de depozitare linga macara...mersi pentru sfaturi.

@Wesley-bogdan s-a referit la scrisul tau...nu mai scrie prescurtat...si eu am limbaj de messenger dar il folosesc numai acolo...avand 15 ani macar aici sa vorbesc si eu cum trebuie. :D
 
Amplasarea cladirilor e prea organizata. Decaleaza, rupe, folosestie asimetria naturala. Dupa care incearca sa pui unele mai jos, altele mai sus, cum consideri. Pe o diorama am vrea sa se vada tot , dar nu e posibil. Pereti ai cladirilor , componente diverse raman ascunse ochiului dupa final. Si nu uita: vopseste peretii, tocurile, acoperisul, etc. Aceasta operatie ar fi bine sa se faca inainte de montaj, dar se poate chiar si dupa amplasare, insa e mai dificil. Contextul unei diorame se complica logic, estetic , dar latura practica si functionalitatea sunt primele elemente pe care le pui pe lista , apoi pe plansa . Spor !
 
Va prezint ultimele mele evolutii cu diorama.S-a inceput realizare drumurilor se pe diorama, s-a inaltat biserica, am vopsit diorama in intregime cu o culoare de pamant si s-a realizat drum de legatura cu nivelul superior si am facut un peron home-made dintr-o bucata de parchet laminat:

th_IMG_3308_zps73f872d3.jpg
th_IMG_3309_zpsa4fe3da6.jpg
th_IMG_3310_zps389c1c2e.jpg
th_IMG_3311_zpsd43bf432.jpg
th_IMG_3312_zpsbcb65986.jpg


th_IMG_3313_zps520a9fd1.jpg
th_IMG_3314_zps95f32313.jpg
th_IMG_3317_zpsef54a2e8.jpg
th_IMG_3318_zpsddbdf1cc.jpg
th_IMG_3319_zps20b77110.jpg


th_IMG_3321_zpsf732b634.jpg
th_IMG_3323_zps358f00c6.jpg
th_IMG_3324_zps804eff19.jpg
th_IMG_3329_zpsc7539c32.jpg
th_IMG_3335_zps0daf9988.jpg


th_IMG_3336_zps14223a6d.jpg
th_IMG_3337_zpsdc4bbf04.jpg
th_IMG_3339_zpsa9dba396.jpg
th_IMG_3344_zpsd9f5c96f.jpg
th_IMG_3345_zpsc5e6efde.jpg


th_IMG_3346_zpsc4293762.jpg
th_IMG_3352_zps32f2bbb9.jpg
th_IMG_3356_zpsb943ffc0.jpg
th_IMG_3359_zps56058224.jpg
th_IMG_3370_zpsee108ccf.jpg


Am in plan montarea de motorase conrad la macaze.

Un video cu update:
http://www.youtube.com/watch?v=x2ELmxM_HWI

Daca doriti va puteti abona la canalul meu de youtube pentru a vedea noi actualizari.

O seara buna!
 
spor
Sunt tare invidios pe spatiul de care dispui care se vede este intr-o zona necirculata care iti confera confortul necesar lucrului la diorama.
M-am uitat la piateta cu biserica unde trebuie sa fii atent la finalizare sa nu para ceva gen soare ,organizat,regulat