Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut Adrian si bine ai (re)venit in lumea trenulistilor si pe forum!
Aproape toti de pe aici am patit la fel cand in copilarie am luat virusul, urmat de o pauza de cativa ani, ca apoi la maturitate boala trenurilor si trenuletelor sa revina. Te asteptam sa postezi cat mai multe lucruri interesante.
 
Buna tuturor,

Mie intotdeauna mi-au facut cu ochiul trenuletele la scara numai ca nu prea am avut ocazia sa "ma joc " cu ele.
Pana acum, cand student in anul 4 la automatica fiind, m-am decis sa imi fac licenta in modelism feroviar : " Controller Fuzzy in modelism feroviar", - un fel de trenulet inteligent.

Pentru pareri, idei , sugestii sunteti bineveniti :http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10838.

Numai bine!
 
Buna ziua!
Ma numesc Marian, va citesc de mult timp, dar am tacut pana acum. Despre mine ... dupa prima iubire locomotivele am ajuns inginer auto. Acum am in colectie cateva locomotive si alte elemente pentru diorame dar nu am timp sa ma ocup de ele, ma rezum la citit si admirat munca altora.
 
Buna ziua tuturor,
Sunt urbanist peisagist, si ma bucur foarte mult ca am gasit acest forum, deoarece am gasit aici foarte multe informatii legate de istoria garilor,sau a cailor ferate- elemente care din perspectiva meseriei mele sunt legate strans de peisajul cultural al unei comunitati.
Apreciez postarile de pe acest forum mai ales datorita faptului ca acestea ar trebui vizualizate de mult mai multa lume. Peisajul infrastructurilor feroviare este foarte pregnant in tara noastra, si din pacate nu este suficient pus in valoare.
Felicitari pasionatilor si ma bucur ca m-am inscris si eu pe forum!
 
Salut ma numesc Mihai(missa imi spun colegi de serviciu ca am boala dea a desena cerculete ),am cateva zile de cand am intrat si eu si stiu ca acum voi primi raspunsurile care cred ca ma vor ajuta sa fac o dioram in mansarda
nu dispun de multe trenulete (dar voi ma cumpara )dar dispun de multe masini 1,87 si vreau sa-mi lucrez o diorama pe doua nivele
voi reveni cu intrebari va multumesc
 
Salut,
Ma numesc Ionut. Colectionez jucarii vechi, in special romanesti dar si din fostele tari prietene. Am cateva garnituri vechi TT, Piko si Marklin, dar cel mai mult ma intereseaza trenuletele romanesti comuniste facute la IUPS Lugoj si la Bucuria Copiilor. Vad ca sunt cateva posturi atat cu piese originale cat si cu unele transformate asa ca... ma apuc de citit...
 
Salut la toata lumea!

Numele meu este Horia sunt din Galati. Cautam un articol pentru un referat si din aproape in aproape am ajuns aici. M-AM INDRAGOSTIT INSTANT
 
Horia_Radulescu a spus:
Buna Horia,

Bine ai venit printre noi!

un alt
Horia


Multumesc de urare. Da inca un Horia. Nu e un nume prea comun si de aia sare in evidenta nu e asa...tizule

Ieri si azi cam toata ziua am stat si am cercetata pe forumuri, pe youtube etc si am vazut spre marea mea suparare ca sunt niste preturi foarte mari pentru mine. Nu ma asteptam sa fie ceva ieftin ca doar e Hobby dar cand am vazut ca o locomotiva este in jur de 300 de lei un vagon in jur de 50 de lei o diorama e in jur de 1000 de E asta ma descurajeaza foarte mult. Mai am si alte hobbyuri acvaristica si un proiect personal cu o Dacie dar parca acest nou microb e mai criminal :lol:


Ca sa nu imi para rau ca nu am incercat m-am hotarat sa fac ceva buget redus insemnand mult studiu individual si multe piese sa le fac eu si ca tren o sa iau o chinezarie si poate prind experienta (poate gasesc magazine cu accesorii mai accesibile). :D
 
Acest microb, e mai piperat deoarece cuprinde mai multe tematici si necsita mai multe cunoştinţă’:
Istorie, mecanică’, electronica, arheologie industrială’,....
 
Pai asta ma atragea. Odata cu dioramele pui la munca neoronul. Te pui sa cercetezi sa faci o reprezentare cat mai apropiata. De mecanica si electronica nu imi este asa frica sun inginer si daca un inginer e bun la un lucru e la acela ca stie unde sa caute. Singurul impediment ar fi partea materiala care la mine e cu minus.
 
Salutare,ma numesc Silviu,sunt din Timisoara,am 14 ani si de ceva timp,pasionat de domeniul feroviare..Planuri mari nu prea am,decat vise,deoarece ce bani se pot face la 14 ani :)) ,dar incetu cu incetu,peste vreo 20 ani,am sa ma vad pe mine stand langa diorama proprie,sa dea Domnul!
Toata activitatea mea si evolutia dioramei mele o puteti vizualiza aici,pe profilul meu de flickr.com : http://www.flickr.com/photos/91144920@N02?hide_photostream_welcome=1
 
salut tuturor membrilor, ma numesc ionut si sunt din ploiesti.
momentan am in lucru o diorama si vreau sa adresez in topicul destinat incepatorilor cateva intrebari, sper sa primesc raspunsuri pertinente
 
Bine v-am gasit.
Ma numesc Onofrei Sergiu-Gabriel, sunt din Galati, am 36 ani si sunt pasionat de fotografie, calatorii cu trenul si expeditiile montane!
Sper sa impartasim aici informatii si discutii cu tenta feroviara!