Iluminare vagoane pasageri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

geo2087

Active Member
22 Octombrie 2012
68
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Sarbatori fericite tuturor in primul rand :)

De curand am intrat si eu in universul acesta destul de vast. De atunci am invatat tamplarie, electronica, cultura feroviara, si tot asa. Cum mi-am luat primul startset(Roco 51244) mi-am pus in cap sa adaug iluminare celor doua vagoane de pasageri foarte simpatice. M-am documentat, mi-am adunat materiale, ustensile si cumva am reusi.

Primul vagon nu a iesit prea bine (nu am apucat sa fac poze in timpul lucrului la circuit, asamblare) dar am pozat circuitul de la al doilea vagon (cel de clasa I :p), care a iesit mai bine decat primul. Am folosit SMD-uri alb-cald, pe care le-am lipit cu ceva dificultate, dar am reusit.
8297562725_f367868e35_b.jpg

8297562399_70f24aa7e9_b.jpg

Circuitului de mai sus urmeaza sa i se mai adauge un condensator la iesirile + si - din puntea redresoare. La primul vagon am pus un condensator dintr-un incarcator nefolosit, dar nu cred ca e suficient de puternic, cu prima ocazie il schimb.

Pentru a colecta curentul de la roti am folosit niste arcuri de pix pe care le-am taiat cam la jumate si am desirat un capat pentru a prinde firul ce duce la intrarea din puntea redresoare.

8297562005_0b84abe0b6_b.jpg

8298611968_8d3b6372b3_b.jpg


In speranta ca nu v-am plictisit cu micuta mea "victorie", voi mai posta si alte mici lucrari pe care le voi mai intreprinde, pe masura ce colectia mea va creste :D

Mai jos poze si un filmulet cu luminile in actiune.
8297560255_3dd469c1f6_b.jpg

8297560725_d7ab760f43_b.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=1gWgL4G6fYY

Spor la modelit, curatenie, sarmale, cadouri :)
 
ca sa nu ti se vada componentele electronice in interiorul vagonului ai putea folosi componente tot smd(ca si ledurile),ex. punti redresoare:http://www.soselectronic.ro/?str=12&code=B103010
 
Am reusit sa termin iluminarea si la vagonul de clasa I.
Am curatat sinele si rotile, si nu mai sunt probleme de contact. Totusi, mai ramane mica problema de la macaze, unde se pierde contactul pe o portiune destul de lunga si la viteze reduse se intrerupe lumina destul :) Voi rezolva cumva si asta pe parcurs.

8330535628_acd5800740_b.jpg

8330536904_465cdbce5b_b.jpg

8330538034_b76533c070_b.jpg


Filmulet:
http://www.youtube.com/watch?v=Lb8nG1AkubQ

La multi ani tuturor si un nou an cat mai frumos si imbelsugat :D
 
Bv arata foarte bine.dar de retinut ca in realitate lumina din vagoane, mai ales la cele din epoca aleasa de tine, nu era atat de puternica.trebuie o lumina slaba, "chioara" daca vrei.Spor la treaba
 
Multumesc pentru aprecieri. Cu prima ocazie voi schimba rezistentele.
Intre timp am gasit prin casa un incarcator vechi de laptop pe care l-am deschis, in cautare de rezistente si am gasit mai multe componente SMD printre care si ce cautam eu. Am incercat sa desprind o rezistenta pe care apoi sa o si lipesc (asa, de antrenament) si cu multa greutate, deoarece nu prea vrea sa stea locului acea componenta minuscula, am reusit:
8335311244_6d82953115_b.jpg

Am si masurat-o si am gasit ca are vreo 1200 si ceva de ohmi. Am si testat-o cu un LED si pare sa mearga foarte bine.
 
O idee daca este permisa , un variator sau o piesa care sa mai reduca din intensitatea curentului sau daca nu sa pui ceva plastic galben/portocaliu peste acele LED-uri poti incerca de proba sa vezi cum arata . Spor la treaba !