Illusi0ns LTD

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salve Illusi0n !
E bine sa lucrezi modular, cu conditia sa nu ai denivelari intre ele. 1.2 m inaltime e cam mult, ca o sa-ti fie mai greu sa ajungi in partea opusa in cazul deraierilor. Inaltimea unui birou ~80-90 cm e optimala.
Latimea daca ai putea sa o faci de 1.2 m ar fi mai bine, ca sa poti creea si un circuit cu sina R3, pt locomotivele mai pretentioase la raza circuitului.
rally
 
Multumesc pentru raspunsuri.
Referitor la ceea ce propui tu rally, as vrea si eu dar asta inseamna sa imping diorama pana la picioarele scarii si atunci degeaba ajung in pivnita daca nu pot sa trec mai departe de scara :D
 
"Buna seara si bine v-am gasit dragii mei"... nu e seara, dar n-am avut putere sa mai deschid calculatorul, asa ca scriu acum.

M-am apucat de modificat locomotiva (proiectoare si lampi de mers inapoi). Din pacate am rasolit-o urat de tot. Burghiul cu care am dat gauri n-am reusit sa-l centrez deloc in mandrina si am stricat masca farurilor. :mad: Poze mai spre seara.
Obstacolul nr.2 este faptul ca ledurile de 3 mm sunt pur si simplu prea groase pentru gaurile existente. Oi rezolva eu intr-un fel pana la urma :( Circuitul de iluminare l-am descifrat in final: e vorba de doua seturi de cate doua leduri in serie cu rezistente SMD (~1kOhm), legate in antiparalel.

In privinta vagoanelor, tocmai ce mi-a venit freza cu care o sa indepartez denivelarile de pe interior.
 
in legatura cu vagoanele.rotile metalice de pe site se potrivesc?(asta daca vrei sa le faci iluminarea) :D

Ilusion

si o idee pentru interiorul vagoanelor.daca vrei sa ii pui scaune ai putea lua un autobuz din plastic la vreo 3-4 lei(sau chiar mai ieftin,acuma nu conteaza pretul ci scaunele).majoritatea autobuzelor la acest pret au inauntru scaune din plastic.gaseste modelul de scaune careti place si poti sa le pui inauntru.
 
@tudor_corbul: da, se potrivesc. Am dat azi comanda la rally pentru 16 bucati (4 vagoane) si ca "bonus" inca doua vagoane de marfa :p (m-am molipsit, clar!)

scaunele cred ca o sa le fac eu din polistiren/carton. Asta cand oi avea ceva mai mult, timp, deocamdata serviciul ma cam "strange".
 
de care ai luat?cele de la mehano nu?cele la 3 lei bucata

ce vagoane tiai luat?? :D :D lasa cai bine ca teai molipsit :D
 
Illusi0on nai mai dat nici un semn de viata de mult................ce se mai aude cu modificarile? :D asteptam sa vadem ceai mai facut.
 
Din pacate am niste probleme care nu ma lasa sa ma mai ocup si de lucrurile placute din viata. Sper ca in cel mai scurt timp sa pot reveni la normal.
Multumesc ca nu m-ati uitat. :)
 
nu te uitam asa de usor :D :p speram sa treci cu bine peste problemele tale ca sa poti reveni la viata frumoasa de trenulist :)

Toate cele bune!!