Fire electrice macaz

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

klaudius

New Member
15 Decembrie 2012
1
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Dupa o ora de cautat pe forum nu am reusit sa gasesc cum anume se leaga firele de la un macaz actionat electric.

Ma puteti ajuta va rog?

Poza cu macazul. Am numerotat contactele.
macaz.jpg
 
contactele 1 si 2 sunt pentru alimentarea de exemplu a unui semafor cu 2 becuri ( rosu si verde in functie de pozitia macazului) celalalt contact al becurilor se va lega la polul + al unui alimentator de curent continuu,
contactul nr. 4 se alimenteaza la un pol al unui alimentator de curent alternativ ( max. 16V) iar contactele 3 si 5 sunt alimentate la celalalt pol al alimentatorului prin intermediul unei claviaturi ( taste ) pentru schimbarea pozitiei macazului.
 
4 - 0 (comun)
3; 5 - actionare stanga/dreapta

Nu ai prospectul ???

http://www.tt-bahn-info.de/images/stories/TT_Bahn_Modelle/Prospekte/Ins_Richtige_Gleis_07.jpg

...nu toate le gasesti pe forum...exista si carti... :D
 
Pentru ca nu vad schema sau verso-ul macazului banuiesc ca firul ce se pune la punctul 4 este masa (putin impropriu spus dar pentru a intelege am folosit acest termen ) pentru bobinele de actionare a macazului (de regula alimentarea bobinelor de macaz se face la 14-16 V in circuit alternativ ) , punctele 3 si 5 trebuie sa fie cel de-al pol de alimentare pentru actionarea macazului deci 4+3 actioneaza macazul intr-o parte iar 4+5 actioneaza macazul pe cealalta parte.
Piciorusele de la punctele 1 si 2 sunt defapt un contact (1+2 asigura continuitatea unui circuit) care poate fi utilizat in functie de sens fie sa alimenteze o portiune de sina care este intrerupta si atunci cand macazul este pe pozitia corecta sa permita plecarea trenlui mai departe fie sa alimenteze o "inima de incrucisare" a macazului in cazul macazelor de tip Electrofrog.
Sper ca m-am facut inteles...
Spor la treaba !
 
Motor de macaz la TT, ce ai tu acolo.

Trebuia sa le numerotezi incepand cu grupul de 3 pini, insa e ok . :p

3,4,5 sunt intrarile pentru bobine, adica ai un pol comun , probabil pinul 4 si extremele , 3 si 5 sunt stanga-dreapta.
Pinii 1 si 2 sunt pentru a lega, in paralel cu fiecare bobina, un bec, un martor, care sa iti indice ca macazul se afla pe abatuta sau pe directa, in caz ca esti la pupitrul de comanda si macazul e la mare distanta de tine.
 
http://www.tt-bahn-info.de/prospekte/58-tt-bahn-kataloge-ins-richtige-gleis.html

daca va plimbati pe imagini, vedeti totul pe viu!