Vagon G10 pentru zarzavaturi Gfv Ep II - CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
7.003
2.551
Mulhouse, Alsacia
LOCATION
Mulhouse, Alsacia
Buna,

Vagonul G10 pentru zarzavaturi ca Gfv al CFR (Epoca II) de la Fleischmann (Art.Nr. 536001) tocmai a fost livrat magazinelor.

http://www.fleischmann.de/nc/produkteshop/uebersicht/cat/53/pr/gedeckter-gueterwagen-mit-bremserhaus-bauart-gvwh-der-cfr.html
 
Ieri tocmai il trageam de maneca pe tipul de la magazinul unde am facut comanda pentru vagon, cu cateva luni in urma.Raspunsul a fost ca, din cauza fuziunii ar exista oarece probleme/intarzieri cu livrarea materialelor. :roll:...
 
Buna Cosmin,

Interesanta explicatie, numai ca este complet lipsita de sens :D

"Fuziunea" a avut loc in 2008, suntem in 2012. Vagonul CFR a fost produs cu matrita Fleischmann de G10 modificata cu aeratoare suplimentare, cu suporti de felinare si manere de la Roco (la fel ca si cabina de franar) si modificarea matritei s-a facut la Heilsbronn in iunie.
Vagonul este produs (turnat, vopsit, inscriptionat) la Heilsbronn si montat la Arad, trebuia initial livrat in saptamana 50 si iata ca a venit in saptamana 49. Este un lucru bun, asa il vor avea mai multi sub bradul de Craciun, nu? :D
 
Pai un tren intreg de 14-16 vagoane, ca sa se umple piata din Iasi (ca asa scrie pe tablita pe vagon) :D

La modul serios, o sa ai dificultati sa gasesti un numar CFR real pentru cel care va trebui renumerotat. G10 nu au lipsit la CFR, insa asemenea G10 cu acoperis de tabla si cu clapete suplimentare de aerisire nu era chiar ceva care se gasea la toate colturile...
 
Corect, dar cftt vad ca schimba asta :))) Glumesc, stiu ca este o picatura intr-un ocean imens... dar ! - Mr Cftt, mare lucru ce faci maria ta

Dragos... Horia are dreptate... Tu faci casele CFR la N si eu iti iau vagoanele:p
 
Horia, ti-am admirat de multe ori conversiile CFR la N, chiar au fost un imbold de a incerca si eu la TT, exceptand cele patru vagoane de marfa CFR facute de Tillig ce le am in dotare pentru mine conversiile de vagoane, locomotive, automotoare sunt in primul rand o problema financiara si de timp, sfatul dat lui Dragos era o gluma amandoi fiind fideli scarilor alese discutand de mai multe pe tema asta el chiar sprijinindu-ma in conversiile mele la TT
 
161042_c.jpg
 
Buna,

Pentru cei care nu disting bine ce scrie pe tablita de insemnari sau care nu dispun de o lupa, textul este:

"Zarzavaturi
Piata centrala Iasi
Piata Vaslui - incarc"

E deci un Gvf CFR moldovean :D