Portal tunel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Critici?

Nu avem la ce.
Daca spui ca asta a fost de incercare ... asa sa-i ramana numele.
Asteptam portalele ce urmeaza sa fie folosite pe macheta.

Da, este mult de lucru dar satisfactia este pe masura.

Mizerie?
Aici ai raspuns asa ca u mai completez.

Incepator?

Toti au fost iar unii inca mai sunt desi au la activ multe ore de munca la machete si detalii machete.
Tot o sa invatam mai ales ca de fiecare data apar provocari noi.
Vezi cazul lui Cosmin.
Cronologia nu este cea corecta dar a trecut de la fantana de apa CFR, la castelul de apa CFR, la magazie CFR si a ajuns, nu in ultimul rand, la remiza de la Jiblea si altele pe langa.
Sunt sigur ca la fiecare lucrare a fost incepator :D

Spoor la modelit!
 
@LDH si cosmin78
Iertare voua...nu asta vroiam sa spun...

dar ca sa ma explic:

1. personal uneori trebuie sa vad de ce o anumita metoda este mai rpoasta ca alta. Altfel NU inteleg. Am zis ca poate de aceea si smotocel incearca alte metode. Si eram curios sa vad.

2. referitor la "marimea sculei in functie de material": probabil ca nu am folosit ce trebuie. Aveam un bomfaier de 7 mm latime. Poate dintii prea mari? Ce tip de dantura ar trebui sa fie pentru extrudat?

3. Se pare ca eu am lucrat si gresit cu extrudat verde... Am inteles ca se lucreaza mai bine cu cele mai deschise la culoare

4. desi credeam ca stiu site-ul pe dinafara (duh!) am observat cu surprindere ca uitasem de sectiunea Prietenii Modelisti. mea culpa! Asa se explica si de ce nu o gaseam rapid. (practic am gasit linkul cu google).

Sper ca momentele mele de intrebari sa nu fie considerate lipsa de resect sau alte asemenea...
 
bogdanra a spus:
2. referitor la "marimea sculei in functie de material": probabil ca nu am folosit ce trebuie. Aveam un bomfaier de 7 mm latime. Poate dintii prea mari? Ce tip de dantura ar trebui sa fie pentru extrudat?

Cea mai buna varianta este panza pentru traforaj. Fiind prinsa in cadru se manevreaza usor si precizia este mai mare. Are dintii mici dar asta nu inseamna ca trebuie lucrat in viteza.

bogdanra a spus:
3. Se pare ca eu am lucrat si gresit cu extrudat verde... Am inteles ca se lucreaza mai bine cu cele mai deschise la culoare

Extrudatul este extrudat indiferent de culoare, deci, ai folosit ce trebuie.
bogdanra a spus:
Sper ca momentele mele de intrebari sa nu fie considerate lipsa de resect sau alte asemenea...

Interesant. De unde ai scos-o?
Intrebi ca sa afli.
Mi se pare normal.

Spoor!
 
bun buuuuuuuun.... nu m-am putut abtine sa nu continui munca de creatie... si in drum spre casa am intrat in Kau__and sa ma uit de niste pensule si vopsele... am cumparat ceva de la Herlitz (chestii scolare) ceva cutii de medicamente de 18 ml,6 culori, eu aveam nevoie de alb si negru (da, stiu alb si negru nu sunt culori :p ).. whatever... arata cam asa:



tinand cont ca portalul meu s-a putin rupt, mi-am permis sa fac tot felul de teste pe el.... primul lucru, stratul 1 de negru (baza)...

P.S. probabil ca am aparatul reglat aiurea la balansul de alb pentru bucataria mea cu bec ecologic (pardon, atelierul de modelistica unde se poate si fumiga) in consecinta unele poze sunt galbui si negrul este MARO... dar treceti peste asta... (unde e negru, e cu blitz)

sa revenim.... am mai tras un rand de piatra, pe care de altfel am si facut restul de "modelism"



si a inceput distractia....... dupa ce am tot citit pe forum, am incercat sa aplic metoda "pensula uscata" cu a 2-a culoare (alb+negru) sa iasa un gri pentru pietre si sa ramana rosturile negre in profunzime... :-? nu merge la materialul meu... am aflat si de ce....

1. daca baza este negru... la tipul de material (rigips fara hartie) suge la greu prima baza iar la a doua culoare face infuzie (asta nu e rau, doar ca am gresit a 2-a culoare, am facut-o prea diluata)

2. rosturile intre pietre fiind mici, cind dadeam cu pensula, se infiltra in rosturi not ok... :-?



imagine de ansamblu



detaliu cu baza de culoare, aici este deja a 2-a tura de negru si am luat-o de la inceput....



am trecut la partea a 2-a de colorat, VARIANTA 2... intr-un capacel am pus alb si pe urma ceva negru (putin).... si am aplicat PE FIECARE PIATRA in parte cu o pensula subtire.... ce se vede in rest, ca aplicare, a fost metoda pensula uscata.... :-?



sincer, nu m-a multumit rezultatul (asta probabil si din cauza faptului ca dupa ce am incercat sa dau a 2-a mana de culoare in stil "pensula uscata" mi-a intrat vopseaua printre rosturi si atunci le-am mai largit putin cu un varf de compas) si am trecut la "cealalta" parte de portal (s-a rupt definitiv intre timp)

m-am apucat din nou, iarasi si again de sculptat ceva randuri de piatra, de data asta mai finut, dat prima mana de culoare neagra, facut combinatii de culoare "gri" si a iesit ceva de genul:



comparatie intre "probe"



o comparatie "face to face"



la final, un pic de weathering.....



urmeaza sa o iau de la capat cu un nou portal..... sper ca pana duminica sa fie gata....
 
criticile/sugestiile ce le astept de la voi:

1. care parte din cele 2 "portaluri" pare mai ok? cea din stanga (prima varianta, rosturi mari, culoare deschisa) sau dreapta (a 2-a varianta)?
2. pietrele pe care am lucrat, in ansablu sunt ok ca si dimensiuni?
3. culoarea din dreapta e prea deschisa?
4. orice alte comentarii/critici/obiectii

maine seara ma apuc de noul portal... la care vreau sa mai adaug ceva "artificii" arhitecturale....
 
@LDH: Am folosit un bonfaier prins in cadru. Dar ok... o sa incerc cu old school traforaj... Si aici vine intrebarea: se mai gaseste asa ceva? pe unde as avea sanse de gasit asa ceva?

@smotocel: fara sa ma iau de marimea caramizilor (efectiv nu stiu si nu ma bag) si cu referire stricat la penultima poza (comparatia fata-n fata) imi place o combinatie:

imi place cum a iesit stanga jos cu o culoare de stanga sus. Dreapta? ochiometric...nu imi place...
 
@smotocel, rigipsul nu este materialul tocmai ideal pentru asa ceva. Structura poroasa a acestuia face ca, daca indepartezi stratul de hirtie, materialul sa devina fragil. Dar nu e dracu' (pardon, ipsosul) asa de negru. Uite un portal de tunel facut din ipsos:

Poti sa ma crezi pe cuvant ca este prima incercare, materialul nu a crapat, nu s-a fisurat. Dar am plecat de la asa ceva:


In mod cert timpul de definitivare a lucrarii este muuuult mai mare decat in cazul extrudatului, dar rezultatul final arata mai bine. Zic eu. Asa ca da-i inainte cu tupeu, fa matrita (din extrudat de 3 mm, ABS, etc.) iar apoi toarna cate portaluri vrei. In cazul asta si mizeria rezultata este mult mai putina.
 
Deocamdata sunt axat pe rigips, am in vedere si matritarea/turnarea de forme. probabil sunt fixist, dar pina acum nu m--am simtit dezamagit de cea iesit si de aceea vreau sa incerc in continuare. deja am trasat al 2-lea portal si am luat deja in calcul greselile care le-am facut la primul... teoretic ar trebui, celcputin la partea de constructie sa iasa maibine. acum experimentez pe primul rebut chestiile de culoare/sculptare. oare am o impresie gresita ca baza de culoare sa nu fie negru ci ungri mai inchis?

oricum astept in continuare pareri referitor la ce aiesit la prima mana si pe ce varianta de caramizi/boltari sa continui....
 
lucrul la al 2-lea portal
trasat:


decupat:


dat jos hartia:


si incepe munca de chinez mici si cu multe perechi de ochelari, sculptatul:


to be continued, stay tuned....
 
din categoria "decat mult si fara rost, mai bine putin si prost"... era o gluma... am continuat munca de creatie

bordura tunelului


si partial finalizate "caramizile"






si partea care a mai ramas de definitivat
 
off-topic: cred ca sunt fericitul posesor a unei placi de ABS de vreo 17 x 68 cm. probabil va urma un pod. sper ca este de 2 mm...
 
Ok, imi cer scuze, uneori glumele mele sunt aiurite si banuiesc ca toti trebuie sa rada la ele...
in capul meu discutia era haioasa; intrebarea era clar catre tipul de pod, eu am zis ca este pod de 2 mm... ca asa ar fi reiesit - repet: in capul meu.

mea culpa, ma retrag sa las topicul curat tehnic:)
 
damn.... si totusi este de 3 mm grosime... :( probabil o sa il folosesc eu la ceva.

@LDH: cel mai simplu pod, fara pilon, cu bare de protectie pe margini, ceva ca in imaginea asta:

imaginea nu imi apartine, este postata de userul LDE2100 pe forumtrenuri.

@bogdanra: probabil daca il scrijeleam pe un bob de orez... :D :D

am terminat portalul, mai trebuie sa bibilesc putin culoarea finala.... si revin cu poze.