Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stai linistit ca nu va iert, numai sa fie timp sa ma apuc odata de lucru, deocamdata am tot amanat pentru lucrari la teraformare si din lipsa de scule , ... Ionut sa aduci odata masina de gaurit inapoi :D nu ma intereseaza pe cine trebuie sa calci :p

Revenin la circuitele electrice, sincer nu stiu cum vor fi facute, unde si ce va fi pus si sincer nu avem timp pentru ele acum intrucat vrem sa avansam cu relieful cat mai repede, daca se anunta vreun voluntar sa le faca il primim cu cea mai mare placere :)

Nu cred ca va fi gata diorama mai devreme de 2 ani de acum inainte asa ca nu ne prea agitam cu circuitele.
 
2 ANI :(
Eu mi-am propus sa termin diorama (mutata deja in beci din mansarda) in maxim 2 ani si lucrez singur la ea :( si incaperea in care se afla e putin mai mare decat incaperea de la voi (si la fel o sa fie plina de "jucarii" ) :twisted:
Mai cu spor fratilor mai cu spor :D
 
  • Like
Reacții: Cai Ferate Romane
Bogdan mult spor iti doresc, insa nu stiu daca putem compara lucrarile.

Tu o ai la tine acasa, foarte usor te duci oricand 30 min si mai plantezi 3 copaci. La noi e mai complicat, trebuie sa ne deplasam la fata locului, cand ai servici pe cap e greu de gasit timp, altii mai trebuie sa ceara voie si de la nevasta :p, si in plus nu ne grabim deloc, vrem sa fim atenti la detalii si sa iasa totul frumos.
 
saracu' Bogdan, a ajuns la beci fiindca probabil a pierdut "procesul" de "retrocedare" al mansardei :( , si cel mai invidiam........ sper ca in beci ai conditii cat de cat acceptabile
spor la treaba
 
ma bucur ca merge munca la macheta si mai ales ca voi sunteti multumiti

legat de sfaturi:
e usor sa chibitezi de pe margine :D

mai degraba voi sunteti in masura sa ne dati sfaturi si, mai ales, sa ne povestiti din experienta care ati capatat-o legat de tehnologie ca despre materiale ati mai vorbot

toate cele bune
 
Ah !!! Doamne !!! :D LDH (Dorele) ca bine ai grait... avem deja niste membri marcanti pe aici, care nu mai vor sa arate ce au facut, zicand ca sunt "admonestati" de unii colegi , care in schimb n-au aratat niciodata sa fi facut ceva...
Ba unii au facut comentarii, dezaprobatoare, asupra grosimii incorecte a stalpilor de semafoare care ... culmea erau originali PIKO.
Sunt de acord ca orice sut in CU.... e un pas inainte , dar e pacat sa-i judecam pe cei ce-si dau silinta sa realizeze ceva... cu bujet :lol: limitat si o oferta pe masura...
rally
 
corect si adevarat ce spui dar...exista si un dar
stii ca de pe margine se vede mai bine dar ... exista si un dar
de la a spune numai de dragul de a spune inseamna sa iti bati joc, la propriu, de munca depusa dar (iar dar!!!) daca o critica este constructiva totul este ok

sigur, insa, cei care lucreaza direct sunt cei mai in masura sa povesteasca ce si cum

pacat ca numai un mumar restrans de forumisti o fac
mai umblu si pe alte forumuri, mai mult la francezi, si cand citesc descrierile amanuntite despre modul in care au definitivat o lucrare si cum sar in ajutor fratii de suferinta nu-mi vine sa cred ca la noi este altfel

cer scuze pentru "in afara subiectului"

daca nu-i ok il stergem

toate cele bune

p.s. cine doreste sa dezvolte subiectul, desi ce era de spus s-a spus, sa deschida un topic la "discutii diverse"
 
nu-i nimic de sters :p, doar de aceea e subiect de dicutii, sa se discute, la subiect sau pe langa, orice are cat de putina legatura cu diorama de la cluj se poate discuta aici..parerea mea :)

Revenind la critici, eu cel putin le cer pentru ca, uneori, fiind foarte entuziasmat de o anumita chestie care ti-a iesit mai bine decat de asteptai, nu observi defectele la fel de bine precum cineva de pe margine, asa ca fratilor da-ti cu pietre, mai putin referitor la muntele HOe, aici acceptam doar sfaturi deocamdata pentru ca nu e nici pe departe gata :p
 
Cu stancile cam grea problema

Poate va ajuta sa va inspirati:

http://www.pacificcoastairlinerr.com/volcanic%5Frocks/

iar pagina principala este

http://www.pacificcoastairlinerr.com/

Gasiti lucruri foarte interesante legate de realizarea peisajului desi macheta este americana

Mai am niste poze cu modul de realizare al stancilor dar nu gasesc adresa de la care le-am salvat
Sper sa dau de ea.

Toate cele bune
 
servus

eu, fiind un pasionat de industrie, am rezervat cam 3m lungime cu 70cm latime pt o zona industriala. deci, parerea mea e sa faceti un modul dedicat industriei ca sa dea bine. varianta 1 se potriveste in zone industriale relativ mari, de tip urban. in locul ales de voi se potriveste mai bine varianta 2. acum, ramine sa decideti voi cum faceti.

spor la treaba!
 
fain. sper ca saptamina viitoare sa pun ceva pe net despre zona mea industriala. este axata mai mult pe constructii decit pe cale de rulare :D oricum, ca perioada, e epoca 2. mai am nevoie de ceva sina, dar sper sa ma descurc. piko e prea lucioasa pt ce fac eu. sper sa mai gasesc ceva pilz.
 
@Florinn

imi place,tot asa in continuare.un sfat ptr catenara....fa rost de sarma de sudura ptr aparat semiautomatic,este o sarma cu un procentaj de otel,se lucreaza f bine odata bine decapata si este ieftina.poti alege de la 0,5 pana peste 1,.....
 
@Florinn

scuze ptr intarziere.......lungimea? :D cat vrei tu.....este sarma pe bobine care se baga in aparate si se sudeaza.intraba la un atelier de lacatuserie,unde se sudeaza cat de cat,sau pe vreun sudor (vecin,cunoscut etc),la vreun atelier auto.....
 
ai facut rost?
un alt material destul de bun.....corzile de pian,am vazut intr-o revista de modelism de prin anii ´90,niste francezi au reprodus catenara numai cu corzi de pian